• «مدیریت ریسک قیمت» کارکرد دوم معاملات آتی

  بورس کالا و اقتصاد (۴)

  «مدیریت ریسک قیمت» کارکرد دوم معاملات آتی

  پس از بررسی ادبیات موجود در بازارهای مالی دنیا، ٦ کارکرد بالقوه قراردادهای آتی کالا شناسایی شدند. سه کارکرد نخست را می توان کارکردهای اصلی نامید که معاملات آتی کالا انجام می دهند: کشف قیمت، مدیریت ریسک قیمت (پوشش ریسک یا هجینگ) و مکانی برای سرمایه گذاری. کالاخبر در این شماره از سری گزارش های «بورس کالا و اقتصاد» کارکرد دوم معاملات آتی یعنی مدیریت ریسک را مورد بررسی قرار داده ایم.

 • مروری بر مزایای معاملات آتی کالا/ کشف قیمت، نخستین کارکرد

  بورس و اقتصاد (۳)

  مروری بر مزایای معاملات آتی کالا/ کشف قیمت، نخستین کارکرد

  پس از بررسی دقیق ادبیات موجود در بازارهای مالی دنیا، ٦ کارکرد بالقوه قراردادهای آتی کالا شناسایی شدند. سه کارکرد نخست را می توان کارکردهای اصلی نامید که معاملات آتی کالا انجام می دهند: کشف قیمت، مدیریت ریسک قیمت (پوشش ریسک یا هجینگ) و مکانی برای سرمایه گذاری. در این شماره از سری گزارش های «بورس کالا و اقتصاد» کارکرد اول یعنی کشف قیمت، خلاصه فرضیات موثر بر آن و توجیهی از دلیل مزیت بودن این عامل را مورد بررسی قرار داده ایم.

 • رشد روزافزون بورس کالا در چین، هند، برزیل، مالزی و آفریقای جنوبی

  بورس کالا و اقتصاد (۲)؛

  رشد روزافزون بورس کالا در چین، هند، برزیل، مالزی و آفریقای جنوبی

  دنیا برای مقابله با نوسان شدید قیمت کالاها و تنظیم بازار کالاهای اساسی چه راهی را رفته است؟ بی شک یکی از مسیرهای اصلی در این حوزه، راه اندازی بورس های کالایی و توسعه ابزارهای مالی این بورس ها در سراسر دنیا بوده است که در سری گزارش های «بورس کالا و اقتصاد» به نقش این بورس در تنظیم و ساماندهی بازارهای کالایی می پردازیم. بررسی ها نشان می دهد، روند توسعه و افزایش حجم‌ مبادلات بورس های کالا در کشورهای چین، هند، برزیل، مالزی و آفریقای جنوبی بی سابقه بوده است.

 • چرا بورس های کالا سودمندند؟

  بورس کالا و اقتصاد (۱)؛

  چرا بورس های کالا سودمندند؟

  دنیا برای مقابله با نوسان شدید قیمت کالاها و تنظیم بازار کالاهای اساسی چه راهی را رفته است؟ بی شک یکی از مسیرهای اصلی در این حوزه، راه اندازی بورس های کالا و توسعه ابزارهای مالی این بورس ها در سراسر دنیا بوده است که در سری گزارش های «بورس کالا و اقتصاد» نقش بورس کالا در تنظیم و ساماندهی بازارهای کالا به خصوص در کشورهای در حال توسعه را بررسی می کنیم.