نفت

قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با ۱۳ سنت، معادل ۰.۳ درصد افزایش به رقم ۴۸ دلار و ۴۲ سنت رسید.

به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، اعلام عربستان مبنی بر اینکه عرضه نفت خود به مشتریانش را به  میزان قابل توجهی کاهش می دهد موجب شد تا قیمت نفت امروز افزایش یابد، هرچند که افزایش تولید نفت آمریکا موجب شده تا بازارها همچنان با مازاد عرضه مواجه باشند.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با ۱۳ سنت، معادل ۰.۳ درصد افزایش به رقم ۴۸ دلار و ۴۲ سنت رسید. قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا نیز ۱۳ سنت، معادل ۰.۳ درصد افزایش داشت و به ۴۶ دلار و ۲۱ سنت رسید.

عربستان، بزرگترین صادر کننده نفت جهان رهبری تلاش ها از سوی اوپک برای کاهش تولید نفت تا پایان ماه مارس ۲۰۱۸ را بر عهده دارد. دیگر کشورها از جمله روسیه نیز در این طرح مشارکت دارند.

در نیمه نخست امسال، تردیدهایی در مورد تبعیت اوپک از توافق کاهش تولید وجود داشت، زیرا عرضه نفت به ویژه در آسیا همچنان بالا باقی مانده بود.

اما اکنون مقامات سعودی می گویند کاهش های واقعی در عرضه نفت خود می دهند که از جمله می توان به کاهش عرضه روزانه ۳۰۰ هزار بشکه ای در بازار آسیا در ماه جولای اشاره کرده. هرچند چند پالایشگاه آسیایی گفته اند همچنان همه نفتی را که در قراردادشان ذکر شده از عربستان دریافت می کنند.

بانک ای ان زد در یادداشتی نوشت: «قیمت نفت به لطف سخنان دلگرم کننده مقامات سعودی افزایش یافته است. خالد الفالح، وزیر انرژِ عربستان گفته که میزان ذخایر نفتی جهان در حال کاهش است و کاهش ها در طی سه ماه آینده سرعت خواهد گرفت».

هرچند دیگر اعضای اوپک یعنی لیبی و نیجریه، از توافق کاهش تولید معاف هستند و تردیدهایی نیز در مورد تبعیت سایر اعضای این سازمان از توافق کاهش تولید وجود دارد، اما میزان کل عرضه نفت اوپک از زمان ابتدای اجرای توافق در ماه ژانویه رو به کاهش بوده است.

منبع:رویترز

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش