پسته

دومین جلسه ستاد عالی پسته استان کرمان امروز ۴ شهریور ماه در محل سالن پیامبر اعظم (ص) استانداری کرمان برگزار شد.

به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، این جلسه با حضور محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، مرتضی شهید زاده مدیر عامل بانک کشاورزی، مهدی طبیب زاده رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان و همچنین محمد مهدی زاهدی نماینده مردم کرمان و راور، شهباز حسن پور نماینده مردم سیرجان و بردسیر  و سایر مسئولین استان و نیز فعالان بازار پسته برگزار شد.

تشکیل صندوق پسته کلید می‌خورد

در این جلسه رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تشکیل صندوق پسته از امروز کلید می‌خورد، گفت: طی دو سه ماه اخیر تقریبا بستر راه‌اندازی صادرات کالایی پسته از طریق بورس در حال ایجاد است.

محمد رضا پورابراهیمی با تاکید بر استفاده از اعتبارات صندوق توسعه ملی برای صادرات پسته، گفت: مقرر شده است تا خط اعتباری ویژه حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیارد تومانی به صورت مستمر به بخش کشاورزی داده شود.

وی با بیان اینکه در جلسات قبل هدف این بود که از طریق تجهیز منابع در حوزه تصمیم گیری صادرات پسته اقدام کنیم، افزود: بانک کشاورزی در سال گذشته اقدامات خوبی در این زمینه داشت و با هماهنگی مجمع نمایندگان و با محوریت اتاق بازرگانی و استانداری نشست هایی برگزار شد.

وی افزود: در زمانی که شرایط پسته نامطلوب بود با نشستی در زمینه تامین مالی، قیمت پسته افزایش حدود ۲۵ درصدی را از اوایل شهریور نسبت به مهر و آبان سال گذشته شاهد بود.بنابراین پیشنهاد شد در سال جاری نیز بتوانیم مسیر سال گذشته را برای حمایت از صادرات ادامه دهیم و بورس پسته را نیز موازی با دیگر کارها راه اندازی کنیم.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر استانداردسازی صادرات پسته بیان کرد: در زمینه تامین مالی، انواع قراردادهای جایگزین و مکانیزم های بازار سرمایه از بسیاری ریسک ها جلوگیری می کند.

پورابراهیمی با اشاره به کمک منابع داخلی بانک کشاورزی در سطح کشور در سال گذشته گفت: براساس توافق های صورت گرفته از جمله منابع داخلی بانک کشاورزی، منابع ارزی و ریالی در بانک کشاورزی می توان تامین مالی را عملیاتی کنیم، ضمن اینکه صادرات سنتی می تواند مانند قبل ادامه یابد.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به ایجاد صندوق پسته در شهرستان های پسته خیز استان از امروز بیان کرد: با هماهنگی های انجام شده طی دو سه ماه اخیر و جلسات مستمر در تهران، بستر راه اندازی صادرات کالایی پسته از طریق بورس دارد به اتمام می رسد.

وی افزود: صندوق پسته، ورود شرکت های سرمایه گذاری و مباشران نیز در این طرح دیده شده و کماکان صادرات سنتی نیز دنبال می شود و مشوق هایی دیده شده که این فرایند از طریق بورس کالا با توجه به مزایای آن اجرا شود.

معاملات پسته در بورس کالا سقف ندارد

همچنین در این جلسه مدیرعامل بانک کشاورزی گفت: منابعی که برای صادرات پسته در بورس کالا اختصاص یافته است محدودیتی ندارند و بر این اساس سقفی برای معاملات پسته در بورس کالا نخواهیم داشت.

مرتضی شهید زاده با اشاره به ایجاد صندوق پسته از امروز در شهرستان های پسته خیز استان کرمان گفت: از سال گذشته برای برندسازی، بازارسازی و کمک به صادرکنندگان در کشورهایی مانند روسیه که بازاری برای محصولات گلخانه ای ندارند، یک شرکت توسعه تجارت با همکاری بانک های توسعه تعاون و توسعه صادرات ایجاد شده است.

وی با بیان این‌که منع و محدودیتی برای معاملات پسته در بورس کالا نخواهیم داشت، تصریح کرد: باید فرهنگ سازی لازم صورت بگیرد که این ساز و کار فنی و حرفه‌ای مالی برای کالاهای مهم و شفاف سازی بازار عینیت پیدا کند.

وی از پسته، زعفران، خرما، کشمش، محصولات باغبانی و گلخانه ای به عنوان محصولات مهم و برند در حوزه کشاورزی یاد کرد و گفت: در سال گذشته بر اساس هماهنگی های موجود، منابع خوبی در اختیار صادرکنندگان این محصولات قرار گرفت که امسال نیز این کار را ادامه و عدد را افزایش خواهیم داد.

وی تصرح کرد: مانند گذشته فعالیت های صادراتی سنتی پسته را حمایت می کنیم و در این زمینه در سال جاری ۱۰۰ میلیارد تومان بیشتر از سال گذشته اعتبار اختصاص خواهیم داد.

مدیرعامل بانک کشاورزی کشور در ادامه با اشاره به حمایت از صادرات محصول خرما تصریح کرد: استان کرمان ظرفیت زیادی در صادرات خرما دارد و ساز و کاری برای توانمندسازی بخش خصوصی برای صادرات و تکمیل زنجیره تولید پیش‌بینی کرده و می‌کوشیم برای تولید این محصولات گام‌های بلندتری برداریم.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بازار جهانی

آموزش