پسته

مدیریت عرضه پسته در بازارهای داخلی و خارجی و چگونگی عملکرد صادرکنندگان در عرصه رقابت با آمریکا برای ما مهم و تعیین کننده است که باید تا قبل از برداشت محصول به پیش نیازهای آن بپردازیم؛ همچنین چنانچه روال منطقی و قابل قبولی در بورس پسته اتخاذ شود، این نهاد در سال جاری می تواند در متوازن کردن عرضه و تقاضا و ثبات قیمت‌ها نقش مهمی ایفا کند.

*محسن جلال پور، مشاور اقتصادی استاندار کرمان

به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، این‌روزها اهالی صنعت پسته درتکاپوی برداشت محصول‌هستند و دغدغه نوسان های بازار و قیمت را دارند. ظرف هفته های اخیر مجمع عمومی انجمن پسته و همین طور نشست ستاد پسته برگزار شد.

گزارش‌ها حاکی ازآن است که برداشت محصول سال گذشته ایران حول وحوش ١٧٠هزارتن بوده  در حالی که آمریکا ٤١٥ هزارتن برداشت کرده است.جمع محصول ما و آمریکا درسال گذشته ٥٨٥ هزارتن بوده که با احتساب ٦٠هزارتن محصول انباشت شده از قبل، کل حجم پسته عرضه شده به بازار، عددی نزدیک به٦٥٠هزارتن بوده است. گزارش انجمن پسته حاکی ازاین بود که صادرکنندگان ایرانی ١١٤هزار تن از این محصول را به ارزش حدودی یک میلیارد و دویست میلیون دلار به کشورهای مختلف دنیا صادرکرده اند که بااحتساب مصرف داخلی وضایعات مربوطه درحال حاضر کمتر از شش هزارتن ازمحصول سال گذشته ایران باقی مانده است.

انجمن پسته معتقد است محصول سال جاری کشور چیزی در حدود٢٣٥هزارتن است. یعنی در سال محصولی جدید ایران می تواند ۲۴۰ هزار تن پسته را روانه بازارهای داخلی و جهانی کند.

برآوردها نشان می دهد آمریکا امسال توان تولید٢٧٠ هزار تن پسته را دارد که بااحتساب ١١٠هزارتن باقیمانده محصول گذشته جمعا٣٨٠هزارتن خواهد شد. بنابراین در مجموع تولید ایران و امریکا و با احتساب انباشت محصول هر دو کشور به عدد ۶۲۰ هزار تن خواهد رسید که احتمالا نسبت به سال قبل حدود ۳۰ هزار تن کاهش خواهد یافت.

باتوجه به این که بازیگران اصلی بازار پسته دردنیا، ایران و آمریکا هستند و باعنایت به این پیش بینی ها، به این نتیجه می رسیم که در زمینه فروش وصادرات در سال پیش رونگرانی چندانی نخواهیم داشت و تنها نیازمند مدیریت صحیح وحضور هوشمندانه درداخل وخارج هستیم.

عرضه تدریجی و مستمر از طرف تولید کنندگان می تواند در روند آرامش وثبات قیمت نقش به سزایی داشته باشد.

مدیریت عرضه محصول در  بازارهای داخلی و خارجی و چگونگی عملکرد صادرکنندگان درعرصه رقابت با آمریکا برای ما مهم و تعیین کننده است که باید تا قبل از برداشت محصول امسال به پیش نیازهای آن بپردازیم.

تامین نقدینگی مناسب به خصوص درابتدای فصل می تواند در ایجاد توازن درعرصه داخل وخارج و مدیریت بازارنقش به سزایی ایفا کند.

آن چه درنشست ستاد پسته به آن پرداخته وتاکید شد، پیش بینی جذب منابع مالی ازطریق بانک‌هاو صندوق توسعه ملی است که بخشی ازآن محقق وبخش دیگری در نشست های آتی با صندوق توسعه ملی وبعضی ازبانکها دنبال خواهدشد.

همچنین تاکید شد چنانچه روال منطقی و قابل قبولی در بورس پسته اتخاذ شود این نهاد نیز درسال جاری می تواند درمتوازن کردن عرضه و تقاضا و ثبات قیمت‌ها نقش مهمی ایفا کند. دراین ارتباط نیز تصویب شد طی روزهای آینده جلساتی تشکیل ودراین زمینه راهکارهای مناسب وعملی اتخاذ شود.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش