نفت

کاهش شکاف بین عرضه و تقاضا در بازار در سایه تلاش‌های اوپک و متحدانش برای کاهش تولید موجب شد تا قیمت نفت امروز از ثبات نسبی برخوردار باشد، هرچند احتمال افزایش تولید نفت شیل آمریکا اندکی قیمت‌ها را کاهش داد.

به گزارش«پایگاه خبری بورس کالای ایران»،بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با ۱۲ سنت کاهش نسبت به رقم پایانی جلسه گذشته به ۶۰ دلار و ۷۸ سنت رسید، اما همچنان در نزدیکی بالاترین رقم‌های ثبت‌شده از جولای ۲۰۱۵ تاکنون که اوایل هفته جاری به ثبت رسید باقی ماند. قیمت فعلی نفت برنت حدود ۳۷ درصد بالاتر از پایین‌ترین رقم‌های ثبت‌شده در ماه ژوئن است.

قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا نیز امروز با ۱۰ سنت کاهش نسبت به رقم پایانی جلسه قبل به ۵۴ دلار و ۵ سنت رسید، اما همچنان در نزدیکی بالاترین رقم‌ها از ماه فوریه تاکنون باقی ماند. قیمت فعلی نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا حدود ۲۸ درصد بالاتر از پایین‌ترین رقم‌های سال ۲۰۱۷ است که در ماه ژوئن به ثبت رسیده بود.

به‌رغم احساس مثبت کلی حاکم بر بازار برخی تحلیلگران بعد از چند روز رشد قیمت قابل توجه نفت همچنان محتاطانه حرکت می‌کنند.

شیل چانل، تحلیلگر بازار نفت گفت: «افزایش تولید نفت شیل آمریکا در میان‌مدت می‌تواند مانع از رشد قیمت بیشتر نفت شود».

تفاوت قیمت ۶ دلار و ۷ سنتی نفت خام آمریکا نسبت به نفت برنت ناشی از افزایش تولید نفت خام آمریکاست که نسبت به اواسط سال ۲۰۱۶ با حدود ۱۳ درصد رشد به ۹.۵ میلیون بشکه در روز رسیده و موجب شده تا صادرات نفت آمریکا بسیار سودده شود.

احساس افزایشی حاکم بر بازار ناشی از تلاش‌های اوپک و متحدانش برای کاهش تولید نفت بوده است. توافق کاهش تولید در مارس ۲۰۱۸ منقضی می‌شود، اما عربستان و روسیه از تمدید مجدد توافق حمایت کرده‌اند.

منبع:رویترز

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بازار جهانی

آموزش