کرباسیان

رئیس هیات عامل ایمیدرو از افتتاح سه کارخانه فرآوری سنگ آهن (گندله و کنسانتره) در منطقه سنگان توسط رئیس جمهوری طی هفته های آتی خبر داد.

به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»،به نقل از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، مهدی کرباسیان در نشست تخصصی استراتژی معدن و چالش های ساختاری اجرایی آن ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: در سنگان سه کارخانه گندله و کنسانتره در حالی به مرحله افتتاح رسیده اند که قبل از اجرای این طرح ها، به معنای واقعی متروکه بود و اکنون این توسعه، لذت بخش است. امیدوارم این آبادانی سرتاسر مناطق معدن خیز کشور را در بر گیرد. در این منطقه اکنون ۶ هزار نفر نیروی انسانی به کار گرفته شده اند.

وی ادامه داد: اگر به معدن سنگان بروید عظمت ذخایر سنگ آهن کشورمان را می بینید، الان بالای یک میلیارد و ۲۰۰ تن ذخیر معدنی دارد و با اکتشافات بیشتر ذخایر آن افزایش می یابد.این در حالی است که در ابتدای دولت یازدهم حجم ذخایر حدود ۹۰۰ میلیون تن بود.

کرباسیان با بیان اینکه ما از تکنولوژی روز دنیا در حوز ه معدن و صنایع معدنی فاصله داریم، تصریح کرد: متاسفانه سایه نفت در اقتصاد ما سنگین شده و بقیه حوزه های را تحت پوشش قرار داده و از رشد بقیه بخش ها کاسته است.

وی ادامه داد: با توجه به دغدغه مقام معظم رهبری بر تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی، از طریق ظرفیت های بخش معدن می توانیم در تحقق این سیاست ها عمل کنیم.

رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه ما به عنوان دولت از اقدامات ارزشمند فعالان بخش خصوصی تشکر می کنیم و باید این بخش را مورد حمایت قرار دهیم، گفت: خوشبختانه روزهایی دور هم جمع شدیم که دولت و وزیر صنعت، معدن و تجارت یکی از اصلی ترین اولویت های کاری خود را به حوزه معدن و صنایع معدنی اختصاص داده است. همت و تلاش فعالان این بخش موجب شد تا جایگاه معدن ارتقا یابد و به جایگاه اصلی خود بازگردد.

وی افزود: سیاست اصلی ما توجه به بخش خصوصی و دولت به عنوان حامی آنهاست و تاکید ما بر فعال تر شدن بخش خصوصی و ارائه راهکارهای لازم توسط این بخش است.

کرباسیان گفت: بسیاری از معادن در اختیار بخش خصوصی است و آن بخش غیر دولتی بزرگ سهامی عام است اما در حوزه اکتشاف که حوزه پرریسکی است دولت به طور جدی ورود کرده و نگاه ویژه ای دارد و در این زمینه، ایمیدرو و سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی حسب دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت، کارگروه مشترکی را تشکیل داده و در تعامل هستند تا کار اکتشافی را وسعت دهیم.

وی افزود: ما باید کار وسیعی را در بخش اکتشاف انجام دهیم این برنامه ۲۵۰ هزار کیلومتر مربعی را آغاز کردیم و به بیش از ۴۰۰ محدوده امید بخش شناسایی شد.
آمادگی ورود ایمیدرو به بحث تامین ماشین آلات

رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه باید به سمت استخراج، فراوری و انتقال تکنولوژی برویم، گفت: بحث تامین ماشین آلات معدنی یکی از ضروریات به شمار می رود که در این زمینه، متاسفانه از نظر اعتباری در تامین ماشین آلات با مشکل مواجه هستیم. ایمیدرو آمادگی دارد در تامین ماشین آلات معدنی ورود پیدا کند.

وی افزود: معدن این امکان را فراهم می سازد که سهم ۱۶ درصدی در جی دی پی پیدا کند که ما برای تحقق آن باید به بحث اکتشاف، بهره برداری با حفظ محیط زیست بیشتر توجه کنیم. همچنین باید تلاش کنیم در دولت خام فروشی نداشته باشیم.
 

افزایش سرمایه صندوق بیمه از ۱۰ به ۱۱۰ میلیارد تومان

رئیس هیات عامل ایمیدرو در بخش دیگر سخنان خود گفت: صندوق بیمه معدن به عنوان یکی از واحدهای اساسی ما به شمار می رود. در دولت دهم سرمایه آن ۱۰ میلیارد تومان بود که در دولت یازدهم به ۱۱۰ میلیارد تومان افزایش یافت. قرار است صندوق بیمه با بانک صنعت و معدن تفاهم کند تا سرمایه خود را ۳ تا ۴ برابر کند. صندوق بیمه به عنوان حامی فعالان معدنی فعالیت می کند تا از فعالان معدنی کوچک و متوسط حمایت کند.

وی ادامه داد: جذب سرمایه گذاری خارجی از دیگر اولویت های ما محسوب می شود چرا که بخش معدن سرمایه پذیری بالایی دارد. البته بخش خصوصی هم باید در جذب سرمایه گذاری خارجی همت کند.

صادرات چند برابری مواد معدنی با برجام

کرباسیان تصریح کرد: با توجه به موقعیت خوب ما در منطقه منا و دستیابی به بازار ۴۵۰ میلیون نفری و دسترسی به آب های آزاد، فرصت مناسبی برای صادرات محصولات معدنی و پوشش نیاز منطقه داریم.

وی ادامه داد: خوشبختانه با به سرانجام رسیدن برجام، صادرات مواد معدنی چند برابر شد و به اروپا، آسیا و کانادا صادرات داشتیم در حالی که بخش مسکن ما طی چند سال اخیر رونقی نداشت اگر داشت رونق بیشتر می شد.

واگذاری ۴۵ طرح بدون حاشیه

رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: به عنوان سازمان توسعه، از ابتدای دولت یازدهم بدون حاشیه ۴۵ طرح به بخش خصوصی واگذار یا مدیریت آن به این بخش واگذار شد یا قرادداهای ۱۵ تا ۲۰ ساله منعقد کردیم و این بدان معنی است که ایمیدرو از حالت بنگاه داری خارج می شود.

وی ادامه داد: شخص وزیر صنعت معدن و تجارت، بخش معدن و صنایع معدنی را در اولویت خود قرار داده است. نقشه راهی را با محوریت بخش خصوصی در ۷۱ بند تهیه کرد که در آن گلوگاه ها شناسایی شدند.

تشکیل ستاد زنجیره فولاد در آینده نزدیک

کرباسیان اذعان کرد: ستاد زنجیره فولاد در آینده نزدیک تشکیل خواهد شد و ما باید از درون کار اصلاح زنجیره ها را شروع کنیم.

وی ادامه داد: باید به سمت یکسانی دیدگاه های دولتی و خصوصی در حوزه معدن و صنایع معدنی پیش رویم و از ظرفیت انجمن ها بهره بریم.

رئیس هیات عامل ایمیدرو در ادامه سخنان خود تاکید کرد اگر به سمت فرآوری مس، لیتیوم و روی نرویم در آینده با بحران جدی مواد اولیه مواجه خواهیم شد.

نیاز به احداث ۲۵ هزار کیلومتر خط ریلی

بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اتاق ایران نیز در این نشست گفت: خصوصی سازی باید در شکل های مختلف انجام شود. برای توسعه صادرات باید زیرساخت های لازم تامین شود و بحث حمل و نقل و انرژی از ضروریات به شمار می رود.

وی ادامه داد: توسعه ریلی و بنادر به عنوان گلوگاه های ماست. اگر می خواهیم به اهداف ۱۴۰۴ دست یابیم باید ۲۵ هزار کیلومتر خط ریلی داشته باشیم.

میر علا میرمحمد صادقی، نائب رئیس اتاق بازرگانی تهران، نیز در این نشست گفت: ما جزو معدود کشورهایی هستیم که بیش از ۶۰ نوع ماده معدنی داریم و از نظر ذخایر معدنی جزو کشورهای مطرح هستیم.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بازار جهانی

آموزش