رمضانعلی سبحانی‌فر

نماینده مردم سبزوار، جوین و جغتای در مجلس گفت: اهداف و چشم‌اندازهایی برای ورود کالاهای کشاورزی به خصوص زعفران به بورس کالا در نظرگرفته شده که از آن جمله می‌توان به حضور فعال در بازارجهانی، مدیریت نوسانات قیمت این محصولات، جلوگیری از واسطه‌گری، تنظیم بازار و شفافیت اقتصادی اشاره کرد.

به گزارش "پایگاه خبری بورس کالای ایران" رمضانعلی سبحانی‌فر  به ارائه بی واسطه محصولات کشاورزی به خصوص زعفران به بازار تاکید کرد و گفت: با توجه به اینکه کشاورز و تولید کننده ای که محصولات را به صورت خرد تولید می کند به طور یقین برای فروش محصولات خود با مشکلاتی رو به رو است به همین دلیل ارائه بی واسطه محصولات کشاورزی از جمله زعفران در بورس می تواند بسیاری از مشکلات را هموار سازد.

وی افزود: زعفران جزو کالاهایی است که در سطح منطقه و حتی عرصه بین‌المللی از نظر کیفیت و کمیت جزو کالاهای منحصر به فرد ایران محسوب می‌شود. بنابراین هم برای حفظ جایگاه این محصول و هم به منظور شناساندن بیشتر آنها در عرصه جهانی، محدودیت و الزاماتی وجود دارد. بنابراین یکی از روش هایی که می توان کمک کند تا جایگاه جهانی این محصولات بهبود یابد، علاوه بر اینکه هم برای تولیدکننده و هم برای خریدار در سطح کلان و خرد رضایتمندی ایجادکند، عرضه زعفران در بورس کالا است.

اهداف ورود محصولات به بورس کالا

نماینده مردم سبزوار، جوین و جغتای در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد : باید به این نکته تاکید کرد که اهداف و چشم‌اندازهایی برای ورود کالاهای کشاورزی به خصوص زعفران به بورس کالا در نظرگرفته شده که از آن جمله می‌توان به حضور فعال در بازار جهانی، مدیریت نوسانات قیمت این محصولات، جلوگیری از واسطه‌گری، تنظیم بازار و شفافیت اقتصادی اشاره کرد. به طور یقین اگر کشاورزان به بازار سرمایه اعتمادکنند بخش قابل توجهی از مشکلاتی که در گذشته گریبانگیر آن‌ها بودند که از جمله آن می توان به حضور واسطه ها و دلالان اشاره کرد رهایی یابند.

سبحانی فر با مثبت ارزیابی کردن عرضه زعفران در بورس کالا، گفت: نه تنها معامله زعفران در بورس می تواند به نفع کشاورز باشد بلکه خریداران کلان چه درکشور که شامل گروه‌هایی مانند کارخانه‌دارها می‌شود و چه در سطح بین‌المللی، با حضور در بورس حجم مورد نیاز خود را یک جا و با قیمت مناسب تهیه می‌کنند. این اتفاق در سطح جهانی بسیار تاثیرگذار خواهد بود، چرا که خریدار با صرف زمان کمتر، محصولی با بالاترین کیفیت را تهیه می‌کند.  

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس اظهارداشت : اتفاقی که علاوه بر تاثیری که بر قیمت تمام شده این محصول می‌گذارد، ورود این محصول به بورس می‌تواند دست واسطه‌ها را هم کوتاه کند تا ضربه کمتری هم به تولیدکنندگان و هم به بازار این محصولات وارد شود.

وی ادامه داد: از سوی دیگر باید به این نکته توجه داشت خرید بی‌واسطه خود یکی از عوامل موثر بر کیفیت است، چرا که زمان طولانی بین برداشت محصول و فروش آن تلف نمی‌شود. از طرف دیگر این محصول نیازمند شرایط نگهداری خاص خود است و با عرضه این محصول به بورس، محل‌های با استاندارد نگهداری این محصولات در نظر گرفته شده است تا فرد به ازای پرداخت مبلغ محدودی محصول خود را تا زمان فروش در این مکان‌ها به امانت بگذارد.

نماینده مردم سبزوار، جوین و جغتای در مجلس با بیان اینکه می‌توان گفت که ورود زعفران به بورس کالا موجب شفافیت و حذف واسطه‌ها خواهد شد، افزود: با توجه به اینکه بورس مکانی است که می تواند در شفاف سازی قیمت ها کمک بسیاری به باغداران و کشاورزان کند پیش بینی می شود در آینده نزدیک  با فرهنگ سازی  و آموزش های لازم بخش قابل توجهی از تولید زعفران در بورس کالا معامله شود.

منبع: ایانا

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بازار جهانی

آموزش