طلا و نقره.png

تحلیلگران اقتصادی و فعالان بازارهای بین المللی بر این باورند که قیمت جهانی طلا و سایر فلزات گرانبها طی روزهای آینده تحت تاثیر عوامل مهمی از جمله نشست فدرال رزرو آمریکا و بانک های مرکی اروپا و انگلیس قرار خواهد داشت.

به گزارش«پایگاه خبری بورس کالای ایران»، قیمت جهانی طلا در هفته گذشته با افت شدید ۲.۶ درصدی روبرو شد که این میزان کاهش از ماه می تاکنون بی سابقه بوده است.

بر اساس این گزارش انتشار آمارهای امیدوار کننده و مثبت اشتغال در آمریکا و تقویت ارزش دلار فشار زیادی را بر قیمت جهانی طلا وارد کرده است.

اقتصاد آمریکا طی ماه نوامبر ۲۲۸ هزار فرصت شغلی جدید ایجاد کرده و نرخ بیکاری نیز برای دومین ماه متوالی به ۴.۱ درصد رسیده است. میزان دستمزدها نیز در این مدت ۰.۲ درصد افزایش داشته تا نسبت به مدت مشابه سال قبل با رشد ۲.۵ درصدی روبرو شود.

نظرسنجی ها نشان می دهد که فدرال رزرو آمریکا به احتمال زیادی نرخ بهره را در نشست هفته جاری خود افزایش خواهد داد. این سومین بار خواهد بود که فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره را در سال ۲۰۱۷ میلادی افزایش می دهد.

شاخص ارزش دلار نیز طی هفته گذشته با رشد یک درصدی روبرو شده و بهترین عملکرد خود را در یک سال اخیر ثبت کرده است. قیمت هر اونس نقره نیز طی هفته گذشته با افت ۲.۹۳ درصدی روبرو شده است.

روز سه شنبه استرالیا آمارهای تورم قیمت مسکن و شاخص اعتماد تجاری را منتشر می کند. بریتانیا نیز آمارهای تورم ماه نوامبر را اعلام خواهد کرد. آلمان شاخص اعتماد اقتصادی را اعلام می کند. آمریکا آمارهای تورم قیمت تولید کننده را منتشر خواهد کرد.

رئیس بانک مرکزی اروپا در فرانکفورت سخنرانی می کند. روز چهارشنبه انگلیس آمارهای اشتغال را اعلام می کند. آمریکا نرخ تورم مصرف کننده در ماه نوامبر را منتشر خواهد کردفدرال رزرو نیز با انتشار بیانیه ای نرخ بهره جدید را اعلام می کند.

فدرال رزرو پیش بینی کرده است که سال آینده ۳ بار نرخ بهره را افزایش خواهد داد. این آخرین نشست فدرال رزرو به ریاست جانت یلن خواهد بود. دوره ریاست وی ماه فوریه به پایان می رسد و جرومی پاول جانشین یلن می شود.

روز پنجشنبه استرالیا آمارهای اشتغال را اعلام می کند. چین آمارهای مربوط به تولیدات صنعتی را منتشر خواهد کرد و بانک های مرکزی انگلیس و اروپا نیز سیاست های جدید و نرخ بهره را اعلام خواهند کرد.​به نظر می رسد که بانک های مرکزی اروپا و انگلیس تصمیمی برای تغییر نرخ بهره در نشست پنجشنبه نخواهند داشت.

منبع: پایگاه اینوستینگ

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بازار جهانی

آموزش