ورود شرکت های رتبه بندی بین المللی برای رتبه بندی صنایع از لحاظ استاندارهای مختلف اقتصادی و مالی در کنار راه اندازی بازار مشتقه ارزی برای پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز برای ورود سرمایه گذاران خارجی به ایران ضروری است.

به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، امیر تقی خان تجریشی، مدیر عامل شرکت مشاور سرمایه گذاری آرمان آتی به دو پیش نیاز ورود سرمایه گذاران خارجی به ایران اشاره کرد و گفت: ورود شرکت های رتبه بندی بین المللی برای رتبه بندی صنایع از لحاظ استاندارهای مختلف اقتصادی و مالی نیز مورد نیاز بازار ایران برای ورود سرمایه گذار است. در ضمن باید توجه داشت که ریسک نوسانات نرخ ارز یکی از سه ریسک اصلی تامین مالی در تمام دنیاست، با این حال برخی از افراد هنوز درباره ایجاد بازار مشتقه ارزی با شک و تردید روبرو هستند. در حالی که برای ورود سرمایه گذار خارجی پوشش ابزار ریسک ارز اصلی ترین نیاز است.

وی درباره افزایش نرخ دلار و تاثیر آن در بازار سرمایه گفت: افزایش و یا کاهش نرخ ارز دو نوع تاثیرگذاری در شرکت ها دارد. در مورد اول هزینه جایگزینی صنایع تغییر می کند که طبیعتا با افزایش نرخ ارزش ذاتی شرکت بالا می روند و با کاهش نرخ ارز این ارزش کاهش پیدا می کند. تاثیر گذاری دیگری که نوسانات نرخ ارز در صنایع دارد، مربوط به هزینه و درآمد شرکت هاست.

او افزود: صنایعی که صادرات محور هستند، با افزایش نرخ دلار، با افزایش درآمد روبرو می شوند و طبیعتا سهام آن ها در بازار مورد استقبال قرار می گیرد. برای نمونه این صنایع می توان به پتروشیمی ها اشاره کرد.

این کارشناس بازار سرمایه درادامه خاطرنشان کرد: در حال حاضر افزایش درآمد و سودآوری که باعث می شود جریان نقدینگی رونق بگیرد، نسبت به افزایش قیمت جایگزینی با استقبال بهتری در بازار مواجه می شود. در واقع بازار به افزایش درآمد بیش از افزایش نرخ جایگزینی نیاز دارد، بنابراین در شرایط فعلی بازار صنایع صادرات محور بیش از سایر صنایع از افزایش نرخ ارز منتفع می شوند.

تجریشی در ادامه خاطرنشان کرد: اکنون بازار سرمایه برای یک حرکت رو به رشد واقعی نیاز به شوک های اقتصادی جدی مانند افزایش قیمت نفت و یا ورود سرمایه گذار خارجی دارد. اما نکته قابل تامل این است که در ده سال گذشته که ایران در شرایط تحریمی و دور از بازارهای ین المللی بود، قوانین سرمایه گذاری بین الملی توسعه زیادی پیداکردند و ایران از این پیشرفت جا مانده است. به همین علت نمی توان انتظار داشت که سرمایه گذاران بدون ایجاد تغییر در قوانین وارد کشور شوند. همچنین صورت های مالی باید طبق استانداردهای بین المللی نوشته شود.

منبع: عصر بازار

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش