شیمیایی

بررسی قیمت های پایه اعلامی از سوی دفتر توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی در تاریخ ۲۰ اسفند ماه جاری حاکی از افزایش قیمت مبنای ارز محاسباتی برای محصولات پلیمری و شیمیایی نسبت به قیمت هفته گذشته است.

به گزارش «کالاخبر» ؛ طبق قیمت های پایه اعلامی، مبنای نرخ هر دلار با ۱۲۵ ریال افزایش به قیمت ۴۴۷۱ تومان و ۳ ریال اعلام شده که با رشد ۰.۲۸ درصدی نسبت به قیمت پایه هفته قبل برای این ارز همراه بوده است.
به دنبال رشد قیمت مبنای محاسباتی برای نرخ دلار، در گروه پلیمری ها قیمت پلی اتیلن های گرید بطری با افزایش نسبی مواجه شد. گریدهای مختلف پلی اتیلن سنگین نیز با رشد قیمت پایه نسبت به هفته گذشته رو به رو شدند. بطوریکه قیمت پایه پلی اتیلن های سنگین اکستروژن ۲.۰۸ درصد رشد کرد و پلی اتیلن سنگین بادی نیز با افزایش ۲.۱۵ درصدی قیمت پایه نسبت به قیمت هفته قبل همراه شد.
این در حالی است که پلی اتیلن های گرید نساجی و سبک خطی و فیلم و همچنین پلی استایرن انبساطی کاهش قیمت را نسبت به قیمت های پایه هفته قبل تجربه کردند.
قیمت پایه پلی پروپیلن شیمیایی نیز برای هفته جاری با ۱.۲۸ درصد رشد اعلام شد تا قیمت این محصول به ۶۰ هزار و ۷۴۹ ریال افزایش یابد. همچنین پلی پروپیلن های نساجی نیز با افزایش ۱.۳۹ درصدی در قیمت پایه هفته جاری مواجه شد.
همچنین قیمت پایه گریدهای مختلف پی وی سی نیز نسبت به هفته گذشته در قیمت های بالاتری قرار گرفتند.
در گروه شیمیایی ها نیز قیمت های پایه با نوسانات مثبت و منفی همراه بود؛ بطوریکه قیمت پایه محصولاتی همچون نرمال بوتانول، آمونیاک های مایع و گاز، نیترات آمونیم کشاورزی و متانول با افزایش اعلام شد. 
بر اساس این گزارش، در بین محصولات این گروه بیشترین نوسان مثبت در قیمت پایه به نرمال بوتانول اختصاص یافت؛ بطوریکه این محصول با ۲.۵۱ درصد رشد قیمت پایه به نرخ ۳۸ هزار و ۹۷۳ ریال رسید. 
قیمت پایه تولوئن دی ایزو سیانات نیز با ۲.۵ درصد رشد اعلام شد و پس از آن اسید استیک با ۱.۳۴ درصد افزایش قیمت بیشترین میزان رشد را در قیمت پایه محصولات شیمیایی به خود اختصاص داد.
این در حالی است که قیمت پایه محصولاتی همچون اسید ترفتالیک، اوره پریل، MEG، DEG و استایرن مونر پنج محصولی بودند که برخلاف رشد قیمت مبنای محساباتی نرخ دلار نسبت به هفته گذشته با کاهش همراه شدند. بطوریکه در بین این ۵ محصول، قیمت DEG با ۱.۷۵ درصد افت با بیشترین کاهش اعلام شد و محصول  MEG نیز نسبت به قیمت پایه هفته قبل ۷.۸۷ درصد ارزان تر شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش