• ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۷
  • کد خبر: 16995
مدیرعامل

نوروز دیگری در راه است و نویدبخش بهاری دوباره. بهاران؛ نماد شکوفایی است و نوزایی و گاه بدرقه سال سپری شده.

سال ۹۶ با ستاره راهنمای «اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال» به پایان راه می­رسد اما کارنامه ­ها ماندنی هستند و نیازمند بازخوانی و بهره گیری از تجارب گذشته برای برداشتن گام­ هایی استوارتر در آینده.

سال ۹۶؛ همزمان با ۵۰ سالگی بازار سرمایه ایران، «بورس ­کالای ­ایران» هم ۱۰سالگی خود را پشت سر گذاشت؛ دهه ای آکنده از تلاش و دستاوردهای چشمگیر که نقطه اوج موفقیت ­ها، امسال بود؛ رکوردشکنی ارزش کل معاملات و عبور از مرز ۱۱۷هزار میلیارد تومان، ثبت رکوردهای جدید در حوزه معاملات فیزیکی و مشتقه و نیز حجم و ارزش معاملات پتروشیمی و کشاورزی بخشی از فرازهای روند صعودی «بورس­ کالای­ ایران» در سال سپری شده هستند.  

آغاز معاملات گواهی سپرده کالایی بر پایه محصولات جدیدی همانند زعفران، پسته و برخی گریدهای پتروشیمی، پذیره نویسی و معاملات ثانویه صندوق­ های کالایی، تصویب و آغاز معاملات کشف پریمیوم و نیز تکرار تجربه سال ۹۵ در سبقت ارزش معاملات اوراق بهادار مبتنی بر کالا از ارزش معاملات فیزیکی، از دیگر تحولات مثبت امسال «بورس­ کالای­ ایران» بود.

در حوزه کشاورزی نیز آغاز عرضه ­های صادراتی زعفران، عرضه گندم چهار استان در قالب ماده ۳۳قانون افزایش بهره وری کشاورزی، افزایش حجم معاملات گندم به رقم بی­ سابقه ۲میلیون تن، ارتقای تعداد انبارهای کشاورزی پذیرش شده به ۹۴ مخزن، عرضه گسترده جوجه یکروزه، شروع معاملات پسته و انتشار اولین اوراق سلف موازی استاندارد برای تامین مالی صنعت طیور کشور در زمره نقاط عطف « بورس­ کالای ­ایران» در سال ۹۶ است. 

بی ­تردید؛ دستیابی به چنین موفقیت ­های گران سنگی، مرهون همگامی قاطبه فعالان بازار است که به خروجی سیاست­گذاری ­ها و تلاش بی­ وقفه کارشناسان و کارکنان «بورس­ کالای­ ایران» اعتماد کردند و به ما فرصت دادند با تکیه بر پشتیبانی بی­ دریغ شان، بر چالش ­ها و کاستی­ ها فائق آییم و عملکردی شایسته همگامی کم ­نظیرشان ارایه دهیم. اما به طور حتم این پایان ماموریت «بورس­ کالای­ ایران» نیست زیرا باور داریم باید با کوشش فزون­ تر، میدان خدم ت­رسانی به فعالان این بازار را فراخ ­تر کنیم؛ بر این اساس، نقشه راه سال ۹۷ را تدوین کرده ایم که تهیه سازوکار بازار معاملات تهاتری، راهاندازی معاملات اوراق خرید دین و حراج به روش مناقصه، ایجاد امکان تسویه چند مرحلهای، راهاندازی معاملات فوروارد و حق امتیاز، توسعه داراییهای پایه ابزارهای موجود، راه اندازی معاملات اختیار معامله تبعی بر پایه اوراق گواهی سپرده کالایی و ایجاد امکان تسویه ارزی در رینگ صادراتی از جمله سرفصل ­های اصلی آن است.

نیک می­دانیم؛ اجرای موفقیت ­آمیز این برنامه­ ها، بسیار دشوار است اما همانند گذشته، نقطه اتکا و دلگرمی ­مان به همراهی قاطبه فعالان بازار و ذینفعانی است که همواره ما را از حمایت ها، پیشنهادهای گره­گشا و انتقادهای سازنده­ شان بی ­نصیب نگذاشته ­اند. اینک نیز امید بسته ­ایم با تداوم و تقویت روزافزون این هم ­افزایی، سهمی در رونق فزون­ تر اقتصاد و تجارت کشور و ایجاد شفافیت در معاملات ایفا کنیم تا ایران و ایرانیان به جایگاهی که شایسته­ شان است، دست یابند.

فرصت را مغتنم شمرده و حلول سال نو را به همه همکاران گرانقدرم در مجموعه «بورس کالای ایران»، اهالی بازار سرمایه، فعالان اقتصادی کشور و یکایک ایرانیان عزیز، تبریک می گویم و امیدوارم سال آینده، سالی سرشار از موفقیت و تحقق اهداف عالی ملی و فردی هموطنان عزیزم در جای جای میهن باشد.

*حامد سلطانی ­نژاد- مدیرعامل بورس­ کالای­ ایران

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.