بررسی بازارهای سنگ آهن، قراضه، بیلت، مقاطع و ورق فولاد در هفته اول ژانویه بیانگر آن است که علاوه بر نوسان قیمت ها در مناطق مختلف، هنوز برخی از بازارها از تعطیلات سال نو برنگشته اند و حجم معاملات به میزان واقعی خود نرسیده است.

ادامه سنگ کوب سنگ آهن

به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، هفته گذشته بازار واردات سنگ آهن در چین با توجه به روند نزولی بازارهای فیوچرز، کاهش قیمت داشت و سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد از حدود ۴۳ دلار هفته قبل به ۴۱ دلار و ۷۵ سنت هر تن سی اف آر رسید. حتی در مواردی قیمت ۴۱ دلار نیز در بازار به گوش رسید چراکه امیدی به بهبود مصرف نبود.

انتظار می رود در آینده نزدیک سنگ آهن به روند نزولی ادامه دهد چرا که بازار فولاد هیچ حمایتی از بازار این ماده اولیه نمی کند. در این بین برخی تحلیلگران عنوان می کنند که شاید تا پس از تعطیلات سال نو چینی در فوریه نباید امیدی به بهبود اوضاع بازار داشت.

 قراضه ارزشمند شد

در بازار داخلی آمریکا قیمت قراضه ماه ژانویه ۲۰ دلار بالاتر از دسامبر تعیین شد و قراضه خرد شده ۱۹۰ تا ۲۰۰ دلار هر لانگ تن ثبت شد؛ این قیمت نسبت به اوایل دسامبر ۲۰ دلار بالاتر است.

در بازار واردات ترکیه قراضه سنگین خلوص ۲۰-۸۰  اروپا با ۴ دلار رشد به ۱۹۰ دلار هر تن سی اف آر رسید، البته قیمت مورد نظر فروشنده ها ۱۹۵ دلار هر تن سی اف آر بود. قراضه آمریکا همچنان در ترکیه بدون اقبال بوده و قیمت اسمی قراضه سنگین ۲۰-۸۰ آمریکا ۱۸۵ دلار هر تن سی اف آر و در ثبات بود. قراضه آ۳ سی آی اس نیز ۱۷۱ دلار هر تن سی اف آر بود که ۲ دلار افت داشت.

در خاور دور قراضه سنگین کلاس یک امریکا نیز ۱۷۵ دلار هر تن سی اف آر کره جنوبی و قراضه سنگین کلاس ۱ و ۲ خلوص ۲۰-۸۰ در تایوان ۱۵۳ تا ۱۵۶ دلار هر تن سی اف آر بود. قراضه سنگین کلاس ۲ ژاپن در ۱۳۵ دلار هر تن فوب ثبات دارد و قیمت درخواستی خریداران کره ای ۸ دلار پایین تر بود.

صعود و سقوط بیلت چین

هفته گذشته بیلت سی آی اس با ۲.۵ دلار افت به ۲۴۵ دلار هر تن فوب رسید و تا پایان هفته در این حدود ثابت ماند. باید دید روزهای آتی بازار فعال تر می شود یا نه. در اروپا آخرین معامله ها برای بیلت سی آی اس در ۲۴۵ تا ۲۵۰ دلار هر تن فوب نهایی شد که قبل از تعطیلات سال نو بود.

هفته گذشته بیلت در بازار داخلی چین پس از رشد قیمت ۱۲ دلاری اخیر، ۶ دلار افت داشته به ۲۳۸ دلار هر تن درب کارخانه رسید چون تقاضای فولاد راکد است.

توقف افت قیمت مقاطع روسیه

هفته گذشته میلگرد در بازار داخلی روسیه ۲۹۱ تا ۲۹۲ دلار هر تن با ۱۸ درصد مالیات بر ارزش افزوده ثبت شد و روند نزولی متوقف شد چون تقاضا بهتر شده بود.

میلگرد صادراتی ترکیه در ۳۲۰ تا ۳۲۶ دلار هر تن فوب عرضه شد. امارات و عمان از ترکیه در ۳۲۸ تا ۳۳۲ دلار هر تن سی اف آر میلگرد خریدند و بعید است تا هفته آینده خرید جدیدی داشته باشند. در بازار داخلی ترکیه میلگرد ۴۱۰ تا ۴۱۷ دلار هر تن درب کارخانه با ۱۸ درصد مالیات بر ارزش افزوده بود.

در بازار داخلی اروپا متوسط قیمت میلگرد ۳۶۰ یورو هر تن درب کارخانه و باثبات بود. در بازار داخلی آمریکا نیز میلگرد در ثبات و ۴۸۰ دلار هر شورت تن و در بازار واردات آن حدود ۳۱۵ دلار هر شورت تن سی آی اف بود که ۴ دلار افت داشت. همچنین میلگرد صادراتی چین ۲۴۵ تا ۲۴۸ دلار هر تن فوب به ثبت رسید.

ورق از تعطیلات برنگشت

در بازار داخلی آمریکا هنوز فعالیت پس از تعطیلات زیاد نشده بود و متوسط قیمت ورق گرم ۳۷۵ تا ۴۰۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه شنیده شد.

آخرین قیمت ورق گرم در بازار داخلی روسیه ۳۵۵ تا ۳۷۳ دلار هر تن با ۱۸ درصد مالیات بر ارزش افزوده ثبت شده که نسبت به اواسط دسامبر تا ۹ دلار پایین تر بوده است.

ورق گرم در بازار داخلی شمال اروپا ۳۱۵ تا ۳۲۵ یورو هر تن درب کارخانه بود و در بازار واردات نیز آخرین قیمت ورق گرم ۲۹۰ تا ۳۰۰ یورو هر تن سی آی اف ثبت شد.

قیمت ورق گرم صادراتی چین از ۲۷۰ تا ۲۸۵ دلار هر تن فوب به  ۲۸۰ تا ۲۸۵ دلار هر تن فوب بهبود یافت.  رشد قیمت ۱۲ دلاری بازار داخلی به بازار صادرات کمک کرد.

منبع: ایفنا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش