جنگ تجاری

چین شکایتی را علیه افزایش تعرفه آمریکا برای واردات فولاد و آلومینیوم در سازمان جهانی تجارت تنظیم کرد.

به گزارش «کالاخبر»، این اختلاف تعرفه بخشی از اختلاف تجاری عمیق میان دونالد ترامپ و شی جین پینگ، روسای جمهور آمریکا و چین است. ترامپ همچنین در اختلاف جداگانه دیگری بر سر سیاست فناوری، تهدید کرده تعرفه برای واردات ۵۰ میلیارد دلار کالاهای چینی را افزایش دهد.

طبق اعلام سازمان جهانی تجارت، چین خواستار ۶۰ روز رایزنی با آمریکا در زمینه اختلاف مربوط به فولاد و آلومینیوم شده است. اگر این رایزنی به نتیجه نرسد، گام بعدی برای پکن درخواست حکم از سوی کمیته ای از کارشناسان تجاری خواهد بود.

پکن اعلام کرده تصمیم ترامپ برای وضع تعرفه ۲۵ درصدی برای واردات آلومینیوم و تعرفه ۱۰ درصدی برای واردات آلومینیوم ناقض مقررات تجاری بین‌المللی است.

فولاد و آلومینیوم از جمله صنایع چینی هستند که عرضه آنها از تقاضا فراتر رفته است. شرکای تجاری چین از این شکایت دارند که کارخانه‌های چینی مازاد تولید خود را با قیمت بسیار پایینی صادر می‌کنند و مشاغل در آمریکا و اروپا را به خطر انداخته‌اند.

آمریکا به دنبال افزایش تعرفه‌های پیشین که هدف آن جبران کردن یارانه‌های چین به تولیدکنندگان بوده، فولاد و آلومینیوم چینی اندکی خریداری می‌کند، اما اقتصاددان می‌گویند پکن به منظور نشان دادن آنکه از خود دفاع خواهد کرد، واکنش نشان داده است.

بر اساس گزارش آسوشیتس پرس، دولت چین فهرستی از کالاهای آمریکایی به ارزش سه میلیارد دلار شامل خوک، سیب و لوله‌های فولادی را در ۲۳ مارس اعلام کرد که در صورتی این که ترامپ برای حل و فصل اختلاف در زمینه تعرفه‌های فولاد و آلومینیوم کوتاهی کند، ممکن است برای تلافی جویی هدف قرار بگیرند.

منبع:ایسنا

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش