مژده مولایی

خرمای مضافتی بم از امروز در تالار کشاورزی بورس کالای ایران روی میز فروش می رود.

مدیرعامل شرکت کارگزاری توسعه کشاورزی ضمن اعلام این خبر در گفتگو با "کالاخبر" اظهار کرد: با توجه به نزدیک شدن ماه مبارک رمضان، ۸۵۰۰ تن خرمای مضافتی بم در قالب طرح خرید توافقی از سوی سازمان تعاونی روستایی شهرستان بم در بورس کالا عرضه می شود که امروز یک هزار تن آن روی تابلو می رود.
مژده مولایی افزود: در این عرضه که در راستای حمایت از کشاورزان و تقویت بخش کشاورزی در حوزه تولید خرما صورت می گیرد، هر کارتن شامل ۱۲ بسته ۸۰۰ گرمی خرمای مضافتی بم درجه ۲ است و قیمت پایه آن به ازای هر کیلو ۶۵۰۰ تومان اعلام شده است.
وی در خصوص تداوم عرضه این نوع خرما در بورس کالا اظهار کرد: در صورت استقبال از این عرضه، با همکاری سازمان تعاونی روستایی شهرستان بم عرضه های دیگری نیز در بورس انجام خواهد شد.
وی به امکان پذیرش و عرضه سایر انواع خرما در بورس کالا نیز اشاره کرد و گفت: در استان های مختلف کشور انواع متفاوتی از خرما تولید می شود و عرضه آنها در بورس کالا بستگی به این امر دارد که کدام نوع خرما تولید غالب تری داشته باشد. به عنوان مثال در حال حاضر خرمای کبکاب بوشهر، زاهدی استان فارس و استعمران استان خوزستان بالاترین حجم تولید را دارا هستند که می توانند پس از عرضه خرمای مضافتی بم و در صورت وجود طرح جدیدی برای خرید توافقی از نخلداران اقدام به فروش در بورس کالا کرد.
مولایی در خصوص مزایای عرضه خرما در بورس کالا گفت: مهم ترین مزیت عرضه خرما حذف واسطه ها است. ضمن اینکه از گذشته تاکنون کشاورزان و نخلداران به سازمان تعاونی روستایی اطمینان بیشتری دارند. بطوریکه اگر قرار باشد وزارتخانه بودجه ای را به خرید توافقی محصول اختصاص دهد تا خرمای برداشت شده در سردخانه ها نمانده و نیازی به پرداخت هزینه اجاره سردخانه نباشد، عرضه در بورس کالا می تواند به نخلدار اطمینان خاطر بیشتری برای فروش محصول ارایه کند.
این کارگزار عرضه کننده خرما در بورس اظهار کرد: همچنین با توجه به درجه بندی خرما براساس استانداردهای مورد قبول بورس کالا، عرضه در این بازار می تواند باعث فرهنگ سازی در بین کشاورزان و نخلداران جهت ارتقای کیفیت محصول شود. چراکه لزوم رعایت این استانداردها می تواند در نحوه برداشت محصول اثرگذار بوده و باعث افزایش کیفیت خرمای برداشت شده شود. 
به گفته وی، با این روش نخلداران می توانند به راحتی پول خود را در کمترین زمان ممکن دریافت کنند و با توجه به اینکه این عرضه پیش از شروع ماه مبارک رمضان صورت می گیرد، انتظار می رود با استقبال خریداران رو به رو شود.
مولایی از برگزاری جلسات آموزشی متعدد برای کشاورزان و نخلداران جهت آشنایی با مکانیسم معاملاتی بورس کالا طی دو سال گذشته سخن گفت و در خاتمه اظهار کرد: با افزایش تعداد دوره های آموزشی و توسعه اقدامات مربوط به حوزه فرهنگ سازی می توانیم سایر انواع خرما و محصولات کشاورزی را در بورس کالا پذیرش و عرضه کنیم که در این صورت، این اقدامات به توسعه رینگ کشاورزی بورس منتهی خواهد شد.
این گزارش می افزاید، خرما محصولی گرمسیری است که تولید آن در کشور ما به بیش از ۱.۵ میلیون تن در سال می رسد. بطوریکه ایران با این میزان تولید سهم بزرگی از تولید ۷.۵ میلیون تنی خرما در جهان را به خود اختصاص داده است. با این وجود عدم دسترسی به بازارهای صادراتی از یک سو، فروش این محصول را با مشکل مواجه کرده است و از سوی دیگر دلالان و واسطه ها نبض بازار را در دست دارند. بطوریکه آنها در ابتدای فصل برداشت این محصول را از نخلداران با حداقل قیمت خریداری می‌کنند و پس از دپو کردن آن در زمانی که بازار تشنه است به هر قیمتی که می‌خواهند می‌فروشند و این سودجویی ها به حدی رسیده که قیمت خرید خرما از نخلداران حتی پاسخگوی دخل و خرج‌شان هم نمی‌شود. حال آنکه با کمک عرضه خرما در بورس ضمن حذف واسطه ها، می توان کشف قیمتی شفاف را برای این محصول کشاورزی رقم زده و امکان صادرات آن را با کیفیت بالا فراهم آورد. همین امر بر لزوم ساماندهی هر چه بیشتر این بازار از طریق نظامی متشکل و ساختاریافته و البته قانون مند همچون بورس کالا تاکید بیشتری دارد تا از این پس سود اصلی تولید این محصول کشاورزی عاید نخلداران کشور شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش