زعفران

یکی از اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس معتقد است که عرضه زعفران در بورس کالا و راه اندازی معاملات آتی این محصول علاوه بر اینکه به سود کشاورزان خواهد بود، به مرور و در صورت حمایت مسوولان و فعالان این بازار، ایران را به مرجع اصلی قیمت زعفران در دنیا تبدیل می کند.

نظر افضلی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس به «کالاخبر» گفت: هر کالایی که در بورس عرضه شود به معنای ایجاد شفافیت و حذف واسطه هاست. زعفران هم یکی از محصولات با ارزش کشورمان است که با عرضه در بورس کالا می توانیم به بسیاری از کاستی ها و مشکلات بازار این محصول پایان دهیم. 

به گفته نماینده مردم نهبندان، عرضه زعفران در بورس کالا و راه اندازی معاملات آتی آن، به نفع کشاورزان است؛ چراکه این اتفاق به کشاورزان یک اطمینان خاطر از فروش محصولاتشان آن هم با قیمتی واقعی را می دهد.

به گفته وی، امروز کشت زعفران تنها در خراسان جنوبی انجام نمی شود و می بینیم در برخی شهرهای دیگر نیز این محصول، کشت می شود.

این نماینده مجلس تصریح کرد: با عرضه این محصول بخش کشاورزی در بورس قیمت ها شفاف سازی می شود و استفاده از این فرایند کشف قیمت به نفع کشاورزان است.

افضلی با بیان اینکه عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالای ایران به دلیل شفافیت بالای این بازار، امری ضروری برای اقتصاد ایران است، از حمایت مجلس از شفافیت و جلوگیری از انحصار در بخش کشاورزی سخن گفت و تاکید کرد: معاملات محصولات کشاورزی در بورس کالای ایران سبب ساماندهی بازار، تولید و قیمت کالاهای کشاورزی می شود.

وی با اشاره به اینکه تصمیم وزیر کشاورزی برای عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالای ایران و تنظیم بازار با مکانیسم های کارآمد و مدرن، تصمیمی صحیح و جسورانه است، افزود: بازار محصولات کشاورزی دارای واسطه های زیادی است که مطمئنا در مقابل توسعه معاملات کشاورزی در بازار شفاف بورس کالا مقاومت خواهند کرد، به همین دلیل این تصمیم وزیر بسیار درست و جسورانه است و مجلس نیز از شفاف شدن آمارهای بخش کشاورزی و پایان انحصار در بازار حمایت کامل خواهد کرد.

افضلی با بیان اینکه اطلاعات و آمار معاملات محصولات مختلف در بورس کالای ایران در اختیار مردم قرار می گیرد و این موضوع بسیار مهم است افزود: نحوه ارائه اطلاعات و آمار به مردم در جمهوری اسلامی ایران بسیار مهم است و باید مردم در جریان آمارها به طور شفاف قرار بگیرند، از این رو بورس کالای ایران می تواند سبب شفافیت در کشور شود.

نایب رئیس دوم کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالای ایران باعث تعادل در بازار، حذف واسطه ها و کشف واقعی قیمت ها می شود، خاطر نشان کرد: یکی دیگر از مزایای استفاده از پتانسیل های بورس کالا برای بخش کشاورزی، برنامه ریزی برای میزان تولید و پیش بینی صادرات و واردات محصولات کشاورزی است که این موارد با توجه به آمارهای شفاف بورس، ممکن خواهد شد.

وی تاکید کرد: طی سال گذشته شاهد عرضه محصولاتی همچون جو و ذرت در بورس کالا بوده ایم که این اتفاق علاوه بر آشنایی فعالان بخش کشاورزی با مزایا و نحوه فرآیند های بورس کالا، اطلاعات شفافی را در اختیار مسوولان برای تصمیم گیری قرار داد.

افضلی همچنین افزود: با عرضه گسترده محصولات کشاورزی در بورس کالای ایران، شاهد قرار گرفتن شمار زیادی خریدار و فروشنده در مقابل هم و کشف واقعی قیمت ها و پایان انحصار در این بخش خواهیم بود به طوریکه اگر هر عاملی که بخواهد بر نرخ کالاها موثر باشد، در بورس کالا تاثیر خود را در قالب قیمت و به طور شفاف نشان خواهد داد و دیگر نگرانی از بابت جهت دهی شماری واسطه به بازار وجود نخواهد داشت.

وی در پایان یادآور شد: معاملات در بورس کالای ایران سبب می شود تا از بازارهای سنتی به بازارهای مکانیزه و پیشرفته به مرور زمان حرکت می‌کنیم.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش