پاپی زاده

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: هم اکنون یکی از مکانیسم بازارهای نوین به سبب شفافیت قیمت عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا به شمار می‌رود.

به گزارش «کالاخبر» به نقل از فودنا، عباس پاپی‌زاده با بیان اینکه یکی از مکانسیم‌های بازارهای نوین، عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالاست، اظهار کرد: با فراهم شدن زیرساخت‌ها و الزامات لازم برای عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا شاهد شفافیت و کشف قیمت عادلانه خواهیم بود.

وی افزود: با توجه به اینکه محصول با کیفیت در بورس کالا عرضه می‌شود، متقاضیان می‌توانند با مراجعه به این بازار، انواع محصولات را با کیفیت‌ را  با قیمت عادلانه خریداری کنند.

پاپی‌زاده کاهش واسطه‌گری و دلال بازی را از دیگر مزیت‌های عرضه محصولات در بورس کالا اعلام کرد و گفت: با وجود آنکه نبود شفافیت یکی از بزرگترین معضلات پیش روی  بازار محصولات کشاورزی به شمار می‌رود، اما با عرضه محصولات در بورس کالا به سبب شفاف سازی قیمت‌ها دیگر با این بحران روبه‌رو نخواهیم بود.

به گفته این نماینده،  هم اکنون قیمت محصول از سر مزرعه تا بازار به سبب وجود واسطه‌ها حداقل ۱۰ برابر افزایش می‌یابد و این در حالی است که با عرضه محصول در بورس کالا به این نابسامانی‌ها پایان داده می‌شود.

وی با اشاره به تأثیر عرضه محصولات اساسی در بورس کالا و کاهش هزینه‌های مالی دولت، بیان کرد: با وجود آنکه تأخیر همه ساله در پرداخت مطالبات کشاورزان ناشی از کمبود اعتبار دولت با انتقاد شدید تولیدکنندگان روبه‌روست، به نظر می‌رسد که با عرضه محصولات اساسی نظیر گندم و جو  و پرداخت تنها مابه‌التفاوت قیمت تضمینی با خرید تضمینی از سوی دولت به این نابه سامانی ها پایان داده می‌شود چرا که در این صورت بار مالی دولت کاهش می‌یابد

عضو کمیسیون کشاورزی متوسط زمین هر کشاورز در کشورهای توسعه یافته ۵۰ تا ۷۰ هکتار اعلام کرد و افزود: این در حالی است که در ایران ۲.۲ هکتار متوسط زمینی که کشاورزان در اختیار دارند که در نهایت خرده مالک بودن کشاورزی در ایران موجب شده تا آنها نتوانند اقدام به ایجاد سیلو در کنار اراضی خود و تأمین وسیله حمل و نقل مورد نیاز محصولات خود کنند.

به گفته وی، با تقویت تشکل‌های بخش کشاورزی، اتحادیه تعاون‌های روستایی، صنف کشاورزان و انجمن گلخانه‌داران و باغداران می‌توان این خلاء را پوشش داد چرا که تشکل‌ها و اتحادیه‌ها دارای انبار، مباشر خرید و نیروی انسانی کافی در شهرهای مختلف هستند.

پاپی‌زاده ادامه داد: امسال خرید زعفران از سوی سازمان تعاون روستایی و عرضه در بورس کالا موجب شد که قیمت زعفران تا چند برابر افزایش یابد در حالیکه عدم ورود سازمان تعاون روستایی ورشکستگی بسیاری از کشاورزان را به همراه داشت.

به گفته ی وی، ورود سازمان تعاون روستایی به بحث خرید زعفران موجب شد تا شبکه دلالی وارد رقابت با اتحادیه تعاون روستایی شود و با قیمت بالاتری اقدام به خرید محصول در بازار کنند که این امر تجربه مثبتی بود که با عرضه محصول در بورس کالا برای زعفران اتفاق افتاد.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش