مس

بهای فلز مس در هفته قبل در بازارهای جهانی با نوساناتی همراه بود، اما به طور کلی در هفته گذشته روندی صعودی داشت به نحوی که قیمت این فلز بنیادین از قیمت ۵۹۶۳.۰۰ دلار به از هر تن در تاریخ ۲۰ ماه آگوست سال ۲۰۱۸ میلادی، به قیمت ۶۰۰۱.۰۰ دلار به ازاء هر تن در تاریخ ۲۴ ماه آگوست سال جاری میلادی، صعود کرد.

به گزارش «کالاخبر» به نقل از عصر معدن،عوامل زیادی در هفته قبل بر قیمت فلز مس در بازارهای جهانی اثر داشتند که مهم ترین آن به شرح زیر است.

در هفته معاملاتی گذشته براساس گزارش خبرگزاری Reuters، تداوم جنگ تعرفه ای آمریکا با کشورهای نظیر چین، اتحادیه اروپا و اخیرا کشور ترکیه موجب شد تا ارزش نرخ برابری دلار آمریکا در مقابل سبدی از ارزهای عمده جهان مانند یورو در هفته قبل در بازارهای جهانی کاهش یابد.

به دنبال این مساله که بازدهی اوراق قرضه آمریکا به زیر ۳ درصد رسید.، اقبال معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بین‌المللی به خرید فلزات اساسی مانند مس در هفته اخیر افزایش یافت و به دنبال آن قیمت این فلز پرکاربرد و صنعتی نیز روندی صعودی داشت. این مساله در حالی است که بروز مشکلات و اعتصابات کارگری در برخی از معادن کشور شیلی- که بزرگترین کشور تولید کننده مس در دنیا است- نیز موجب بروز کسری عرضه در بازارهای جهانی شده است که به نوبه خود موجب افزایش قیمت مس در هفته گذشته شد.

با توجه به شواهد و اسیلاتورهای موجود در تحلیل تکنیکال، فلز مس روند بلند مدت صعودی دارد  و لازم به ذکر است که این فلز بنیادین، نوساناتی را نیز در این بین تجربه خواهد کرد. در هفته گذشته فلز بنیادین مس روندی صعودی داشت و این پیش بینی برای هفته آینده وجود دارد که فلز مس مجدداً روندی صعودی داشته باشد.

در این صورت فلز اگر مس بخواهد روندی صعودی داشته باشد در صورت عبور کردن از نزدیکترین مقاومت مهم و استراتژیک خود که ۶۰۰۰ دلار به ازاء هر متریک تن است، احتمالا تا مقاومتهای ۶۲۰۰ دلار و ۶۵۰۰ دلار به ازای هر متر یک تن نیز افزایش خواهد یافت. در غیر این صورت چنانچه مس بخواهد نزول یابد، با عبور از نزدیکترین ساپورت مهم خود یعنی ۵۸۰۰ دلار به ازای هر تن، احتمال اینکه قیمت مس، تا سطح حمایتی و تاریخی ۵۵۰۰ دلار به ازاء هر متریک تن نزول یابد، وجود دارد.

اتفاقات فوق در حالی است که علاوه بر موارد فوق، عوامل مهمی مانند میزان رشد GDP کشورهای بزرگ جهان نظیر آمریکا، چین و منطقه یورو، بروز بلایای طبیعی، مسئله تنشهای سیاسی در دنیا مانند تحریم‌های جدید آمریکا علیه روسیه و ایران و همچنین مسئله جنگ اقتصادی بین دو کشور آمریکا و چین، سیاستهای تورم‌زدایی چین، سیاستهای فدرال رزرو آمریکا در تثبیت یا عدم تثبیت نرخ بهره بانکی، اقدامات سایر بانکهای مرکزی دنیا، نگرانی‌های ناشی از افزایش نرخ تورم جهانی و همچنین بروز اعتصابات کارگری در معادن مهم مس در دنیا بخصوص کشور شیلی، در تعیین روند آینده فلز بنیادین مس در بازارهای جهانی تاثیرگذار خواهند بود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش