فلزات

از آنجایی که اخیرا قیمت میلگرد در بازار داخلی و صادرات ترکیه بازار ضعیفی داشته و قیمت ها نزولی بوده است و بازار قراضه هم در مقابل افت قیمت مقاومت کرده است، حاشیه سود تولید کنندگان مقاطع در ترکیه پایین تر آمده و مورد توجه فعالان بازار قراضه گرفته است.

به گزارش «کالاخبر» به نقل از فولاد ایران؛ از آنجایی که ارزش لیر ترکیه از ژانویه تاکنون ۴۰ درصد افت داشت و چشم انداز اقتصادی این کشور به اندازه کافی منفی بود و از طرفی از اواسط آگوست دوبرابر شدن تعرفه های وارداتی امریکا برای محصولات فولادی ترکیه هم این شرایط را بحرانی تر کرد و تنش میان ترکیه و امریکا بیشتر شد.

افت ارزش لیر قیمت میلگرد داخلی را به شدت بالا برد. از ژانویه تاکنون حدود ۴۷.۵ درصد رشد داشته ولی از طرفی بخشی از این رشد قیمت با افت ۱۲ درصدی میلگرد صادراتی در این مدت جبران شد. ولی میزان افت شدید ارزش لیر را جبران نکرد. بازار ساخت و ساز در ترکیه بزرگترین مصرف کننده میلگرد داخلی این کشور است که در مقابل افزایش قیمت ها واکنش خوبی نداشته است. افزایش قیمت های هفتگی میلگرد داخلی که البته اخیرا به ثبات نسبی رسیده موجب شد تا شرکت های ساختمانی عقب نشینی کنند و تقاضا افت کرده است. در کل در شرایط فعلی اقتصادی ترکیه بازار ساخت و ساز وضعیت خوبی ندارد.

در ماه آگوست فروش خانه در ترکیه ۱۲.۵ درصد نسبت به سال گذشته افت داشته و این امر بر جو بازار ساخت و ساز آن اثر منفی داشت. در سپتامبر نیز افت ماهانه ۱۶.۷ درصدی در فروش مسکن مشاهده شد.

کارشناسان معتقدند با حاشیه سود فعلی، تولید کننده های میلگرد ترکیه برای چند ماهی می توانند دوام بیاورند . شاید لازم باشد از راهکارهایی برای بالا بردن حاشیه سود خود استفاده کنند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش