فرشاد

مدیر عامل شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان در خصوص شرایط بازار زنجیره فولاد پس از تاسیس بورس کالا، در گفتگو با خبرگزاری میزان گفت: ١١ سال از تاسیس بورس کالا می گذرد و بازارهای کالایی به خصوص در حوزه آهن و فولاد شرایط بسیار متفاوتی را با دوران قبل از وجود بورس کالا تجربه می کنند.

به گزارش «کالاخبر»؛ اسدالله فرشاد افزود: از اصلی ترین اتفاقی که می توان به آن اشاره کرد، بحث قیمت محصولات است، به طوریکه در گذشته نبض قیمت ها در اختیار واسطه ها بود اما با راه اندازی بورس کالا، قیمت کالاها واقعی شد و سود اصلی به جیب تولیدکننده و مصرف کننده رفت.
 به گفته فرشاد، نارسایی‌های بازار سنتی، عدم شفافیت در کشف قیمت و عرضه و تقاضا و نبود تضمین‎ لازم برای معامله‎گران در خصوص تحویل کالاها و پرداخت هزینه آن، از مهمترین دلایل راه‌اندازی بورس‌ کالا در کشور بوده است. 
مدیر عامل شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان ادامه داد: در این سال ها حضور در بورس کالا به عنوان متعادل کننده بازار به لحاظ عرضه و تقاضا و کشف مناسب قیمت نقش تعیین کننده‌ و سرنوشت‌سازی در تنظیم بازار داشته است. از نظر ما بورس کالا یک راه‌حل شفاف و روشن برای کشف قیمت هاست و اهمیت وجود چنین بازاری به عنوان ساز و کاری که تاثیرات مثبت خود را در همه مقاطع از جمله شرایط متعادل و بحرانی گذاشته، تردید ناپذیر است.
وی با بیان اینکه یکی از مزایای بورس کالا، شفافیت و قابل رصد بودن معامله در این بازار است، گفت: این شفافیت باعث شده است تا امکان نظارت نهادهای نظارتی و تنظیم‌گر وجود داشته باشد.
این مدیر فولادی در خصوص حمایت بورس کالا از تولید داخلی تصریح کرد: حمایت از تولید در فضای غیرشفاف امکان‌پذیر نیست و از طریق بورس کالا می‌توان توازن میان عرضه و تقاضا و حمایت از تولید را مهیا کرد و این امر هم برای صنایع بالادستی و هم پایین‌دستی قابل اجرا است. بورس کالا علاوه بر نقشی که در تنظیم بازار دارد، می‌تواند با در اختیار داشتن ابزارهای نوین، در راستای تامین مالی شرکت‌ها نیز گام بردارد تا به حمایت از تولید و کالای ایرانی نزدیک تر شود.
وی گفت: البته استفاده از این ابزارها نیازمند آشنایی بیشتر صنایع است و باید در این راستا فرهنگ سازی لازم انجام شود تا تعداد فعالان اقتصادی این بازار بیشتر شود. از سوی دیگر، محصول با کیفیت در بورس کالا عرضه می‌شود و متقاضیان می‌توانند با مراجعه به این بازار، انواع محصولات با کیفیت‌ را با قیمت کشف‌شده، خریداری کنند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش