54122_304.jpg

بهای هر اونس طلا در بازارهای بین المللی امروز تحت تاثیر بازگشت سرمایه گذاران چینی به بازار و افزایش شاخص سهام در بورس های بین المللی با کاهش یک درصدی روبرو شده است.

 به گزارش«پایگاه خبری بورس کالای ایران»، قیمت طلا برای دومین روز متوالی با کاهش همراه شده است که علت اصلی آن افزایش شاخص سهام در بازارهای بین المللی و بازگشت سرمایه گذاران چینی پس از پایان تعطیلات سال جدید چینی بوده است.

بر اساس این گزارشT فروش ذخایر طلا از سوی سرمایه گذاران چینی تاثیر زیادی بر افت قیمت طلا در آغاز مبادلات امروز دوشنبه داشته است. قیمت طلا هفته گذشته به بالاترین سطح در یک سال اخیر رسیده بود و در هفته ای که گذشت رشد ۷ درصدی را تجربه کرده است.

قیمت طلا روز پنج شنبه تحت تاثیر نگرانی های مربوط به اوضاع اقتصادی جهان و افت شاخص سهام به بیش از ۱۲۶۰ دلار در هر اونس رسیده است.

شاخص سهام آسیا که در ۵ روز گذشته با کاهش روبرو شده بود، امروز دوشنبه با افزایش همراه شده است. شاخص سهام آمریکا و اروپا نیز روز جمعه با افزایش روبرو شده است.

قیمت هر اونس طلا در بازارهای بین المللی با بیش از یک درصد کاهش به کمتر از ۱۲۱۸ دلار رسیده است. قیمت طلا روز جمعه نیز با کاهش ۰.۷ درصدی همراه شده بود.

یک تاجر بازار سیدنی در این باره تاکید کرد: طلا به خاطر افزایش شاخص سهام در بازارهای بین المللی و فروش سرمایه گذاران چینی با کاهش روبرو شده است.

بازار چین طی روزهای گذشته به خاطر جشن های سال جدید چینی تعطیل بوده است. با توجه به افزایش چشمگیر قیمت طلا در روزهای گذشته، سایر بازارهای آسیایی نیز تمایل چندانی برای خرید این فلز زرد نداشته اند.

تحلیلگران موسسه اچ اس بی سی نیز تاکید کردند: اگر بازارهای مالی به روند صعودی خود ادامه دهند و شاخص سهام با افزایش همراه شود، قیمت طلا احتمالا در کوتاه مدت با افت بیشتری همراه خواهد شد.

به عقیده این کارشناسان اگر طلا نتواند بار دیگر به سطح حمایتی ۱۲۱۹ دلاری بازگردد این احتمال وجود دارد که روند نزولی قیمت ادامه یابد و سطح حمایتی بعدی برای هر اونس طلا ۱۱۷۸ دلار خواهد بود.

البته خرید طلا از سوی سرمایه گذاران غربی همچنان ادامه دارد و به نظر می رسد سرمایه گذاران غربی همچنان نسبت به ادامه روند صعودی قیمت طلا امیدوار هستند.

میزان ذخایر طلای صندوق اس پی دی آر نیز طی روزهای گذشته با افزایش چشمگیری روبرو شده است. البته ذخایر طلای این صندوق تنها در روز جمعه با کاهش ۰.۷ درصدی روبرو شد و به کمتر از ۷۱۱ تن رسیده است.

منبع: رویترز

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بازار جهانی

آموزش