نفت

قیمت هر بشکه نفت برنت برای تحویل در ماه فوریه در پایان معاملات دیروز با ۴۵ سنت کاهش به ۵۹ دلار و ۴۶ سنت رسید

به گزارش «کالاخبر» به نقل از رویترز، به دلیل نگرانی ها از مازاد عرضه و تقویت ارزش دلار قیمت نفت روز جمعه کاهش داشت، اما احتمال توافق اوپک و روسیه بر سر کاهش تولید در هفته آینده موجب شد تا افت قیمت محدود باشد.

قیمت هر دو شاخص نفتی یعنی نفت برنت و نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا در ماه نوامبر بیشترین افت ماهانه در طی بیش از ۱۰ سال گذشته را پشت سر گذاشت و به دلیل پیشی گرفتن عرضه از تقاضا، بیش از ۲۰ درصد کاهش یافت.بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت برای تحویل در ماه فوریه در پایان معاملات دیروز با ۴۵ سنت کاهش به ۵۹ دلار و ۴۶ سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا نیز در پایان معاملات روز جمعه با ۵۲ سنت کاهش به ۵۰ دلار و ۹۳ سنت رسید.

دیگر عامل افت قیمت نفت، تقویت مجدد ارزش دلار در برابر سبد ارزهای معتبر جهانی بود. در حالی که سرمایه گذاران امیدوارند که آمریکا و چین در مذاکرات تجاری به یک توافق مرضی الطرفین دست یابند، شاخص ارزش دلار شاهد افزایش بود. تقویت ارزش دلار موجب گران تر شدن کالاهای ارزش گذاری شده به دلار برای دارندگان سایر ارزها می شود.

پس از آنکه بلومبرگ گزارش داد که کمیته مشورتی اوپک پیشنهاد کرده که تولید نفت نسبت به ماه گذشته ۱.۳ میلیون بشکه کاهش یابد، بخشی از افت قیمت ها جبران شد.

فواد رزاق زاده، تحلیلگر بازار نفت دراین باره گفت: به دنبال انتشار گزارش هایی مبنی بر اینکه کمیته اوپک پیشنهاد کرده که تولید نفت نسبت به ماه اکتبر ۱.۳ میلیون بشکه کاهش یابد، قیمت نفت در اواخر روز جمعه اندکی ترمیم شد.

قبل از نشست اوپک در وین، ۳ تولید کننده بزرگ نفت یعنی آمریکا، روسیه و عربستان در نشست گروه ۲۰ در آرژانتین با یکدیگر دیدار می کنند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش