مس

مس فلزی با خصوصیات منحصر به فرد که خصوصیات مشابه آن فقط در طلا و نقره پیدا می شود که قیمت آن به مراتب بالا بوده و استفاده از آن توجیه اقتصادی ندارد.

به گزارش «کالاخبر» به نقل از معدن ۲۴،در سال گذشته حدود ۲۱.۵ میلیون تن تولید در سطح جهانی محقق شد که سهم ایران حدود ۱.۵ درصد از بازار این صنعت بود.

در خرداد سال گذشته قیمت جهانی مس به دلیل کمبود عرضه به ازای هر تن به مقدار ۷۲۵۰ دلار رسید.اما در سال ۲۰۱۹ پیش بینی می شود با افزایش تقاضای جهانی بخصوص در بخش تولید خودروهای برقی(اخیرا با توجه به ملاحظات زیست محیطی تولید آن در سطح جهانی بسیار رشد کرده است )که سهم عمده ای از مصرف را به خود اختصاص داده است، مصرف مس افزایش پیدا کند هم اکنون به صورت میانگین مصرف مس به ازای هر خودروی هیبریدی در حدود ۱۰۰ کیلو مس است.

این در حالی است که درسال ۲۰۱۸ حدود ۱۱ میلیون تن مس در صنعت خودرو سازی مصرف شده است از طرفی دیگر میزان ذخایر مس در بورس فلزات لندن نسبت به دوره مشابه در سال گذشته تقریبا ۵۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

افزایش تقاضای اقتصادهای نو ظهور مانند هند و برزیل نیز از عمده دلایلی است که پیش بینی می شود در کوتاه مدت قیمت مس وارد کانال ۷۰۰۰ و در بلند مدت وارد کانال ۸۰۰۰ شود.

قیمت جهانی مس در سال ۲۰۱۱ به دنبال افزایش نرخ رشد اقتصادی و بر طرف شدن رکود امریکا و کمبود عرضه کانال ۱۰۰۰۰ دلاری را رد کرده بود لذا با مراجعه به دادهای تاریخی می توان رابطه مستقیمی بین قیمت مس و حامل های انرژی مخصوصا نفت خام را پیدا کرد که با ادامه قیمت جهانی نفت خام انتظار بیشتری از افزایش قیمت جهانی مس می رود.

به طور خلاصه با توجه به اخبار مربوط به رشد اقتصادی چین به عنوان کشوری که حدود ۵۰ درصد از تقاضای جهانی را به خود اختصاص داده است و از طرفی با توجه به کاربرد وسیع در ساخت خودورها برقی و رشد تقاضای ۲۰ درصد در سال هند انتظار می رود که قیمت این کامودیتی هم در روند کوتاه مدت هم در روند بلند مدت افزایش پیدا کند .

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش