گندم

گندم یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین کالاها در بورس محصولات کشاورزی دنیاست. این محصول یکی از مهم‌ترین منابع غذایی مردم دنیا محسوب می‌شود و به همین دلیل پیگیری در مورد میزان تغییرات قیمت آن در تمام بازارها انجام می‌شود. به اعتقاد تحلیلگران، چالش‌های اقتصادی دنیا، سیاست‌های نادرست تجاری و دشوارسازی تجارت آزاد طی سال های اخیر شوک های منفی به بازار گندم وارد کرده است.

به گزارش «کالاخبر»؛ طبق گزارش اخیر بورس محصولات کشاورزی نیویورک، از ابتدای سال ۲۰۱۹ میلادی تاکنون قیمت هر بوشل (واحد اندازه‌گیری محصولات کشاورزی) گندم در مبادلات جهانی ۱۴.۹۱ درصد تنزل یافته است که معادل کاهش ۷۵ دلاری به ازای هر بوشل گندم است.

بورس کشاورزی نیویورک پیش‌بینی کرد قیمت هر بوشل گندم در دنیا تا انتهای سال جاری تنزل یابد ولی درصورتی‌که جنگ تجاری بین آمریکا و چین تمام نشود و بحران‌های ژئوپولتیکی جهان تداوم داشته باشد، از ابتدای سال بعد شاهد افزایش قیمت گندم خواهیم بود. این بازار متوسط افزایش قیمت گندم در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال قبل از آن را ۷ درصد و میزان کاهش در نیمه دوم سال جاری را برابر با ۹ درصد پیش‌بینی کرده است.

بالاترین قیمت هر بوشل گندم طی سه دهه اخیر در فوریه سال ۲۰۰۸ ثبت شد. در این زمان هر بوشل گندم در بازار جهانی با قیمت ۱۱۹۴.۵ دلار به فروش رسید و پایین‌ترین قیمت ثبت‌شده در تاریخ هم در ماه جولای سال ۱۹۹۹ میلادی اتفاق افتاده است که رقمی معادل ۱۹۲ دلار بوده است.

در مورد دلیل تغییرات قیمت گندم در بازه‌های زمانی مختلف، دلایل مختلفی عنوان‌شده است ولی اخیراً تحولات زیست‌محیطی و کمبود آب در بسیاری از کشورهای دنیا اصلی‌ترین و مهم‌ترین عامل افت میزان تولید است. البته با افزایش سطح درآمد و قدرت خرید مردم در کشور چین، تقاضا برای گندم در این کشور کاهش‌یافته است و همین مسئله زمینه را برای کاهش قیمت گندم در بازارهای جهانی فراهم کرده است.

به اعتقاد تحلیلگران، چالش‌های اقتصادی دنیا، سیاست‌های نادرست تجاری و دشوارسازی تجارت آزاد طی سال های اخیر شوک های منفی به بازار گندم وارد کرده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش