حاجی بابایی

یکی از راه های تنظیم بازار کالاهای اساسی، شفافیت در معاملات است که می توان با توجه ویژه به عرضه محصولات در بورس کالا به عنوان یکی از ارکان اقتصادی شفاف کشور به تعادل بازار و کاهش التهابات کمک کرد.

به گزارش «کالاخبر»؛ حمیدرضا حاجی بابایی معتقد است که بخش بزرگی از مشکلات اقتصادی کشور در ماه‌های اخیر به مدیریت و تصمیمات داخلی مرتبط بوده و نباید همه مشکلات را تحریم دانست؛ امروز نیز در زمینه تنظیم بازار کالاها مشاهده می شود که بعضا سیاست دستور به جای تدبیر در پیش گرفته شده که همواره این سیاست شکست خورده است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با تسنیم اظهار کرد: در سال رونق تولید قرار داریم و برای تحقق این موضوع نباید اقدامات ضد تولیدی مثل اتخاذ سیاست قیمت دستوری برای تولیدکننده را در پیش بگیریم.

حاجی بابایی افزود: در وهله نخست باید اذعان کنیم که در فضای غیرشفاف نمی توان به شکل اصولی از تولیدکننده داخلی حمایت کرد چراکه در نبود آمار موثق و دقیق، تنظیم بازار به نتیجه نمی رسد و به این ترتیب باید زمینه شفافیت فعالیت های اقتصادی را فراهم کنیم.

وی تصریح کرد: مورد دوم نیز اهمیت موضوع نظارت و دوری از تعیین دستوری قیمت کالاهاست. این امر در همه اقتصادها اثبات شده است که اگر قیمت محصولی را دستوری تعیین کنیم به دلیل دو نرخی شدن بازار به ایجاد رانت گسترده در بازار دامن زده ایم و اولین ضربه در این بخش را تولیدکننده می خورد.

 به گفته عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، قیمت گذاری دستوری، رانت و دلال پروری در اقتصاد را رواج می دهد و با از تمام ظرفیت ها و امکانات مجلس، قوه قضاییه و دولت برای مدیریت صحیح و تصمیم های کارشناسی برای بهبود وضعیت معیشت مردم و رونق تولید بهره برد.

حاجی بابایی در ادامه گفت: یکی از راه های جلوگیری از گرانی های کاذب و تنظیم بازار کالاهای اساسی شفافیت در معاملات است که می توان با توجه ویژه به عرضه محصولات در بورس کالا به عنوان یکی از ارکان اقتصادی شفاف کشور به تعادل بازار و کاهش التهابات کمک کرد.

این عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تاکید کرد: حمایت از تولیدکننده داخلی در فضایی غیر شفاف و بدون آمار بسیار سخت می شود اما امروز که آمارهای بورس کالا در مقابل دیدگان همه است، مسوولان می توانند زمینه افزایش عرضه و ورود تقاضا به بورس را فراهم کنند که بدون شک عمده مشکلات فعلی در فضای شفاف بورس به حداقل می رسد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش