هند

هند عوارض تلافی‌جویانه بر ۲۸ محصول آمریکایی وضع می کند. این محصولات شامل بادام ، سیب و گردو می‌شوند. این اقدام هند به دنبال لغو امتیازات تجاری دهلی نو توسط واشنگتن صورت گرفت.

به گزارش «کالاخبر» به نقل از رویترز ،طبق یک اطلاعیه دولتی، عوارض جدید از یکشنبه اجرایی می‌شوند. این جدیدترین نزاع تجاری از زمان به قدرت رسیدن دونالد ترامپ در ۲۰۱۷ است .ترامپ قول داده بود  علیه کشورهایی که واشنگتن کسری تجاری با آنها دارد اقدام کند.

از پنجم ژوئن ترامپ امتیازات تجاری هند را تحت سیستم کلی امتیازدهی (GSP) لغو کرد. هند بزرگترین ذینفع این طرح بود که اجازه داشت تا ۵.۶ میلیارد دلار بدون عوارض صادرات داشته باشد.هند این کار را مایه تاسف  دانست و قول داد از منافع ملی خود دفاع کند.

طبق گزارشات قبلی، هند برای وضع عوارض بالاتر پس از اولین نشست نخست وزیر نارندرا مودی با ترامپ در حاشیه اجلاس جی۲۰ ژاپن، آماده می شد.

هند ابتدا در ژوئن سال گذشته دستور داد مالیات واردات تا ۱۲۰ درصد بر بسیاری از کالاهای آمریکایی افزایش یابد. این اقدام هند در پاسخ به امتناع واشنگتن از معاف کردن این کشور از عوارض بالای فولاد و آلومینیوم صورت گرفت.

دهلی نو بارها افزایش عوارض را به تعویق انداخت چون دو کشور درگیر مذاکرات تجاری بودند. تجارت بین آنها در سال ۲۰۱۸ ،۱۴۲.۱  میلیارد دلار بود.

هند روز شنبه دستور قبلی خود را اصلاح کرد و بر ۲۸ کالای خاص تولید شده در آمریکا یا صادر شده از این کشور عوارض تلافی‌جویانه وضع کرد، در حالی که نرخ عوارض بر این کالاها  برای سایر کشورها تغییری نکرده است.عوارض بالاتر هند بر کالاهای آمریکایی می تواند بر روابط سیاسی و امنیتی بین دو کشور تاثیر بگذارد.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا که انتظار می رود در این ماه از هند بازدید کند گفت: آمریکا برای گفتگو و حل این اختلافات تجاری با هند آماده است تا دسترسی شرکت‌های آمریکایی به بازارهای هند بیشتر شود.

هند بزرگترین خریدار بادام آمریکا است که ۱۴۳ میلیون دلار برای بیش از نیمی از صادرات بادام آمریکا در ۲۰۱۸ پرداخت. این کشور همچنین دومین خریدار بزرگ سیب آمریکاست. ارزش واردات سیب از آمریکا در ۲۰۱۸، ۱۵۶ میلیون دلار بود.

قوانین جدید دهلی‌نو در زمینه هایی مثل تجارت الکترونیک و بومی سازی اطلاعات واشنگتن را عصبانی کرده و به شرکتهایی مثل آمازون دات کام ، وال‌مارت، مسترکارد و ویزا آسیب رسانده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش