نفت

آژانس بین المللی انرژی پیش بینی کرد تقاضای جهانی نفت طی سال ۲۰۱۹ ، ۱.۱ میلیون بشکه در روز رشد کند و در سال آینده میلادی ۱.۳ میلیون بشکه در روز رشد داشته باشد.

به گزارش «کالاخبر» به نقل از رویترز، آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد: قیمت نفت در حال حاضر ۲۰ درصد پایین تر از سال گذشته است که به نفع مشتریان است .افزایش تولید نفت شیل آمریکا باعث شد این کشور با صادرات بیش از ۳ میلیون بشکه نفت در روز در ماه ژوئن، از برخی صادرکنندگان بزرگ نفت پیشی بگیرد.

آژانس بین المللی انرژی که مقر آن در پاریس است، تخمین می زند تقاضای جهانی نفت طی سال ۲۰۱۹ ، ۱.۱ میلیون بشکه در روز رشد کند و در سال آینده میلادی ۱.۳ میلیون بشکه در روز رشد داشته باشد، درصورتی که هیچ توقفی در مذاکرات تجاری چین و آمریکا پیش نیاید و تنش‌ها حول مسئله ایران کاهش یابد .

افزایش دوباره تولید نفت آمریکا پس از طوفان دوریان به همراه رشد تولید برزیل و دریای شمال، همگی باعث شده تولید نفت خارج از سازمان کشورهای صادر کننده نفت به شدت افزایش یابد

با کاهش تولید نفت عربستان و درگیری روسیه با آلودگی یکی از خط لوله های صادراتش، صادرات نفت خام آمریکا به بیش از ۳ میلیون بشکه در روز در ماه ژوئن افزایش یافت .

پیش بینی می شود رشد تولید کشورهای غیراوپک در ۲۰۲۰ ، ۲.۳ میلیون بشکه در روز باشد که ۴۰۰ هزار بشکه بیشتر از سال جاری است. در همین حین، تقاضا برای نفت خام اوپک به ۲۸.۳ میلیون بشکه در سال ۲۰۲۰ می‌رسد که ۱.۴ میلیون بشکه کمتر از تولید این گروه در ماه اوت است .

این اختلاف تولید و صادرات باعث می شود اوپک و متحدانش از جمله روسیه قرارداد کاهش تولید خود را مورد بازبینی قرار دهند .

طبق گزارش آژانس بین المللی انرژی، روسیه، عراق و نیجریه در ماه اوت ۶۰۰ هزار بشکه در روز بیش از سهمیه شان از قرارداد اوپک تولید داشتند ولی عربستان سعودی کمتر از سهمیه اش تولید کرد .

صادرات نفت ایران که یکی از اعضای اوپک است و همچنان تحت تحریم های آمریکا قرار دارد، در ماه اوت به صورت ماهانه نصف شد و به تقریبا ۲۰۰ هزار بشکه در روز رسید. سال گذشته در همین زمان ایران ۲.۱ میلیون بشکه در روز صادرات داشت .

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش