0سرمایه گذاری توکا فولاد_131968.jpg

در پی رشد تقاضای فصلی در چین و کاهش موجودی محصولات فولادی به پایین‌ترین سطح خود از ماه ژانویه، قیمت فولاد در معاملات آتی شانگهای بیش از ۵ درصد افزایش داشت و به بالاترین سطح خود در یکسال گذشته رسید.

به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران» به نقل رویترز، رشد فعالیت‌های ساخت‌وساز بعد از سال جدید چین در ماه فوریه اصلی‌ترین عامل رشد قیمت فولاد بوده است و موجب شده تا کارخانه‌های فولاد به تقویت تولید تشویق شوند. در ماه مارس، تولید فولاد خام چین با رسیدن به ۷۰.۶۵ میلیون تن رکورد جدیدی را از خود به ثبت رساند.
رشد قیمت فولاد چین در حالی اتفاق می‌افتد که چین و دیگر کشورهای تولیدکننده فولاد در خصوص توافق برای اقداماتی به منظور جلوگیری از بحران جهانی فولاد ناموفق عمل کرده‌اند.هر تن میلگرد فولادی در بورس آتی شانگهای با رشدی ۵.۴ درصدی ۲۴۸۰ یوآن (۳۸۳ دلار) معامله شد که بالاترین قیمت از ۳۰ مارس ۲۰۱۵ بوده است. 

بر اساس آمار شرکت مشاور استیل‌هوم، ذخایر میل‌گرد در ۲۸ شهر بزرگ چین در ماه آوریل ۴.۶۵ میلیون تن گزارش شده که پایین‌ترین مقدار ثبت شده از اواخر ژانویه بوده است.
دانیل هاینس، تحلیلگر کالای بانک ANZ‌اعلام کرد: «در حال حاضر، شرایط فصلی روی رشد قیمت تاثیر گذار بوده است.»
رشد فولاد موجب افزایش قیمت سنگ‌آهن نیز شده است. هر تن سنگ‌آهن برای تحویل در ماه سپتامبر در بورس کالای دالیان با رشدی ۲ درصدی ۴۲۶ یوآن معامله شد. روز دوشنبه قراردادهای ماه سپتامبر با رسیدن به ۴۳۶ یوآن بیشترین سطح خود را از نوامبر ۲۰۱۴ تجربه کرده بود.

قیمت بالاتر قراردادهای آتی منجر به رشد قیمت لحظه‌ای سنگ‌آهن نیز شده است. بر اساس TSI هر تن سنگ‌آهن برای تحویل فوری به بندر تیانجین چین در روز دوشنبه با رشد ۴.۲ درصدی ۵۹ دلار و ۹۰ سنت قیمت داشت. 
بهبود سوددهی کارخانه‌های فولاد چین موجب تقویت خرید سنگ‌آهن آنها شده است، ولی هاینس اعلام کرده که میزان ذخایر سنگ‌آهن تقویت شده است و این موضوع می‌تواند رشد قیمتی را محدود کند.

بر اساس آمار استیل‌هوم، میزان ذخایر سنگ‌آهن وارداتی در بنادر چین در ۱۵ آوریل به ۹۶.۸ میلیون تن رسید که با سطح ۹۷.۸۵ میلیون تنی (بیشترین سطح سالانه) فاصله زیادی ندارد.

منبع: اقتصاد نیوز

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش