جنگ تجاری

یک منبع آگاه در دولت آمریکا از احتمال ممنوعیت سرمایه‌گذاری اشخاص حقیقی و حقوقی آمریکایی در چین خبر داد.

به گزارش «کالاخبر» به نقل از سی ان بی سی، در شرایطی که آمریکا و چین خود را آماده از سر گیری مذاکرات تجاری در روز یازدهم اکتبر پس از یک وقفه دو ماهه می‌کنند، به نظر می‌رسد آمریکا نه تنها قصدی برای عقب‌نشینی از فشارهای قبلی ندارد بلکه خود را آماده افزایش فشارها بر طرف چینی نیز می کند.

آن طور که یک مقام آگاه در وزارت خزانه داری آمریکا گفته است، کاخ سفید در حال ارزیابی طرحی است که به موجب آن سرمایه گذاری‌های آمریکا در چین هدف قرار خواهد گرفت و اتباع آمریکایی از هر گونه سرمایه‌گذاری مالی در شرکت‌های چینی منع خواهند شد.

این منبع آگاه با اشاره به این‌که این طرح تنها یکی از طرح‌های در دست بررسی است، گفت که هنوز در حال بحث مقدماتی در خصوص اقدامات تنبیهی لازم هستیم و به جمع بندی نهایی در خصوص میزان، شدت و زمان اجرای این اقدامات نرسیده‌ایم.

در حال حاضر آمریکا و چین بر واردات کالاهایی به ارزش صدها میلیارد دلار از یکدیگر تعرفه وضع کرده اند و احتمال افزایش تعرفه‌ها نیز در صورت نتیجه بخش نبودن روند مذاکرات وجود دارد. با این حال طرفین توافق کرده اند که فعلا تا زمان از سر گیری مذاکرات از هرگونه اقدام تنش زای جدید پرهیز کنند.

از سوی دیگر برخی از منابع از احتمال اخراج شرکت های چینی از بورس آمریکا خبر داده اند که این خبر نیز تاکنون توسط هیچ مقام رسمی در کاخ سفید تایید نشده است.

وانگ یی، وزیر خارجه چین در سخنرانی خود در سازمان ملل هشدار داده است که تعرفه ها و جنگ تجاری بین آمریکا و چین می‌تواند اقتصاد جهانی را با رکود مواجه کند و خطاب به مقامات امریکایی گفته است: ساخت دیوار کمکی به حل اختلافات نمی‌کند و این که دیگران را مقصر ناکامی های خود جلوه دهید چیزی را حل نخواهد کرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش