25899_635845500965358750_l.jpg

گروه گلدمن‌ساکس هشدار داد در پی فزونی عرضه از سوی معدنکاران و کاهش تولید فولاد چین، بازار جهانی سنگ‌آهن با عرضه مازاد روبه‌رشد مواجه خواهد شد و قیمت‌ها احتمالا به زیر ۴۰ دلار به ازای هر تن سقوط خواهد کرد.

به گزارش«پایگاه خبری بورس کالای ایران»، کریستین لیلانگ و آمبر کای، تحلیلگران گلدمن‌ساکس اعلام کردند: «ما انتظار داریم عرضه رو به رشد خارجی موجب افزایش موجودی بنادر شود. در پی افزایش ظرفیت استخراج معادن در نیمه دوم سال ۲۰۱۶ و کاهش تقاضای چین، ذخایر سنگ‌آهن افزایش خواهند یافت».

در معاملات هفته گذشته شاخص قیمت سنگ‌آهن با بازگشت به زیر ۵۰ دلار به ازای هر تن، به پایین‌ترین سطح خود از ماه فوریه رسید. این در حالی است که نگرانی در مورد کاهش حاشیه سود کارخانه‌های فولاد روی چشم‌انداز تقاضای سنگ‌آهن تاثیر گذاشته است. در بین ماه‌های فوریه و آوریل، سنگ‌آهن از روند صعودی قیمت فولاد چین بهر برده و موجب احیای تولید در بسیاری از کارخانه‌های فولاد شده است.

تحلیلگران اعلام کردند: در چین بهبود مختصر سودآوری باعث شده تا بسیاری از کوره‌ها مجددا راه‌اندازی شوند. این موضوع سبب شده تا در حال حاضر میزان عرضه فولاد بیشتر از تقاضا شود. تولید فولاد احتمالا در ادامه سال مسیری نزولی در پیش خواهد گرفت که هم راستا با سیر تاریخی عرضه این فلز بوده است.

چشم‌انداز قیمت

گلدمن اعلام کرد در سه‌ماهه جاری قیمت هر تن سنگ‌آهن ۵۵ دلار و در سه‌ماهه سوم سال ۴۵ دلار خواهد بود. در سه ماهه نهایی سال ۲۰۱۶ نیز قیمت هر تن سنگ‌آهن ۳۸ دلار پیش‌بینی می‌شود که ۲ دلار کمتر از گزارش قبلی خواهد بود.

 بر اساس گزارش متال‌بولتن، قیمت هر تن سنگ‌آهن ۶۲ درصد با رشدی ۳.۴ درصدی در آخرین روز معاملاتی هفته به ۵۱ دلار و ۱۵ سنت رسیده بود. این ماده خام فولادسازی هنوز هم ۲۷ درصد کمتر از مقدار اوج خود ( ۷۰ دلار) در ۲۱ آوریل قیمت دارد.

 با این حال نشانه‌هایی از عرضه روبه‌رشد وجود دارد. بر اساس اطلاعات شرکت استیل‌هوم، موجودی بنادر چین در این هفته با رشدی ۰.۲ درصد به ۱۰۰.۶۵ میلیون تن رسید که بالاترین سطح خود از دسامبر ۲۰۱۴ رسیده است.

در اوایل هفته جاری سیتی‌گروپ با استناد به چهار تولیدکننده سنگ‌آهن بزرگ دنیا اعلام کرده بود با توجه به اضافه‌شدن ظرفیت تولید جدید، عرضه مازاد سنگ‌آهن در ادامه سال ۲۰۱۶ نیز ادامه خواهد داشت.

منبع: اقتصادنیوز به نقل از بلومبرگ

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بازار جهانی

آموزش