• ۲۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۶
  • کد خبر: 38687
نفت

کاهش تقاضا برای نفت به دلیل شیوع ویروس کرونا و تلاش های عربستان و متحدانش برای سرازیر کردن مقادیر بالایی نفت به بازار موجب شد تا نفت خام بدترین عملکرد هفتگی خود از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۸ را به ثبت برساند.

به گزارش «کالاخبر» به نقل از رویترز، همزمانی کم سابقه ۲ شوک شدید در بخش عرضه و تقاضا موجب سقوط قیمت ها در بازار نفت شده و تولیدکنندگان خود را برای یک مازاد عرضه غیرمنتظره در طی هفته های آینده آماده می کنند.

ویروس کرونا همچنین موجب به راه افتادن ترس و وحشت و موج فروش در سایر بازارها شده است. ویروس تاکنون دست کم ۱۳۸ هزار نفر را در سراسر جهان آلوده کرده و بیش از ۵ هزار نفر را به کام مرگ کشانده است. این بیماری همچنین موجب اختلال در کسب و کارها، بازارها و زندگی روزمره شده است.

همزمان با افت تقاضا تولید کنندگان عمده نفت در حال ارسال بشکه های نفت بیشتری به بازار هستند. عربستان بیش از ۳۰ تانکر غول پیکر برای صادرات نفت خود طب هفته های آینده اجاره کرده و به طور ویژه پالایشگاه های بزرگ نفت روسیه در اروپا و آسیا را هدف گذاری نموده است تا در رقابت بر سر به دست آوردن سهم بیشتر از بازار روسیه را شکست دهد.

بانک گلوبال ساکس اعلام کرد انتظار دارد تا ماه آوریل روزانه ۶ میلیون بشکه مازاد عرضه در بازار موجود باشد. بازار جهانی نفت روزانه حدود ۱۰۰ میلیون بشکه نفت مصرف می کند.

قیمت نفت خام آمریکا در این هفته حدود ۲۳ درصد کاهش داشت و بزرگترین افت هفتگی از سال ۲۰۰۸ را پشت سر گذاشت. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا در پایان معاملات دیروز ۲۳ سنت افزایش یافت و به ۳۱ دلار و ۷۳ سنت رسید.

قیمت نفت برنت هم افت هفتگی ۲۵ درصدی را شاهد بود که بزرگترین افت هفتگی این شاخص نفتی از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۸ تاکنون بود. قیمت نفت برنت در پایان معاملات روز جمعه با ۶۳ سنت افزایش به ۳۳ دلار و ۸۵ سنت رسید.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش