نعمت بخش

احمد نعمت‌بخش دبیر انجمن خودروسازان با اشاره به اینکه برای از بین بردن رانت و فساد در خرید و فروش خودرو دو راه بیشتر وجود ندارد، گفت: با تدابیری که به تازگی در مورد شرایط خرید و فروش خودرو و همچنین ثبت نام اعلام شده، شرایط تا حدودی متعادل شده و بحث دلالی نیز به نسبت از بین خواهد رفت، اما برای ساماندهی کامل بازار خودرو دو راه بیشتر نیست، یا فروش خودرو در حاشیه بازار انجام شود یا از ظرفیت بورس کالا برای عرضه خودرو که در گذشته نیز جواب داده استفاده شود.

به گزارش «کالاخبر» نعمت ‌بخش با تاکید بر اینکه مواد اولیه خودرو از جمله آلومینیوم، فولاد، مس، مواد پلیمری و... توسط خودروسازان خریداری می‌شود، به ایرنا گفت: بنده در ابتدای ماه مبارک رمضان خدمت آقای رئیس جمهور عرض کردم که الان دولت از بازار سرمایه حمایت می‌کند، بگذارید خودروسازان هم بیایند و در بورس کالا خودروهای تولید داخل را عرضه کنند؛ به اعتقاد بنده عرضه خودرو در بورس کالا این رانت دو نرخی بودن قیمت خودرو را از بین خواهد برد و باعث ایجاد شفافیت در بازار خودرو می‌شود.

دبیر انجمن خودروسازان با تاکید بر اینکه عرضه خودرو در بورس کالا باعث تک نرخی شدن این محصول و ارز بین رفتن بحث دلالی در بازار آزاد خواهد شد، اظهار داشت: تجربه موفق حضور صنایعی که در بورس کالا هستند و شاهد اجرای طرح های توسعه ای آنها در سال های اخیر هستیم، خود گویای مزایای حضور در بورس کالا است. در این زمینه یک مثال بزنم، آلومینیوم قبل از اینکه در بورس کالا معامله شود، قیمت آن به کیلویی ۴۲ هزار تومان نیز رسید، اما امروز علیرغم تورمی که در اقتصاد وجود دارد، قیمت آن در بورس کالا کیلیویی ۲۵ هزار تومان است.

وی بیان داشت: ما نیز اعلام کردیم با توجه به تجربه موفق صنایع دیگر در بورس کالا که یک مورد آن را نیز بنده اشاره کردم، خودرو را نیز در بورس کالا عرضه کنیم، تا بحث رانت و دلالی در بازار خودرو که ناشی از دو نرخی بودن است از بین برود؛ در این رابطه رئیس محترم قوه قضائیه نیز پیشنهاد عرضه مستقیم خودرو در بورس کالا را ارائه دادند که به نظرم اگر بتوانیم این ایده را پرورش دهیم، می‌توان این موضوع را عملیاتی کرد.

نعمت‌بخش با اشاره به اینکه دونرخی بودن در بازار هر کالایی موجب ایجاد رانت و فساد می‌شود، اضافه کرد: با ورود خودرو در بورس کالا، شفافیت و امکان نظارت دقیق از سوی نهادهای مسوول جای خود را به بحث قیمت‌گذاری می دهد و این بروکراسی اداری برای قیمت‌گذاری بین شورای رقابت و ستاد تنظیم بازار نیز دیگر وجود نخواهد داشت.

نعمت بخش در پایان اعلام کرد که هم اکنون خودروسازان آمادگی کامل برای عرضه محصولات خود در بورس کالا را دارند و از این حیث هیچ مشکلی وجود ندارد.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش