شهرستانی

عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با اشاره به کاهش قیمت فولاد در روزهای گذشته گفت: با تصمیمات صحیح اخیر، میزان تقاضای شمش فولادی ظرف کمتر از دو ماه به نصف رسیده است. همچنین علاوه بر مدیریت تقاضا، مدیریت عرضه نیز در وزارت صمت در حال انجام است که بر اساس آن کل عرضه ورق و بخش عمده‌ای از عرضه شمش و میلگرد در بورس کالا انجام خواهد شد که موجب شفافیت بیشتر و کوتاه شدن دست واسطه ها از بازار فولاد می‌شود.

به گزارش «کالاخبر» به نقل از روابط عمومی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، سیدرضا شهرستانی اظهار داشت: با تصمیماتی که وزارت صمت در یکی دو ماه اخیر و پس از روی کار آمدن دکتر مدرس خیابانی به عنوان سرپرست این وزارتخانه اتخاذ کرده، خوشبختانه تقاضای سفته‌بازی و سوداگری از بازار فولاد در حال خارج شدن است که نتیجه این اقدام مهم، کاهش قیمت فولاد هم در بورس کالا و هم در کف بازار است.

وی اضافه کرد: در اردیبهشت ماه که معاونت معدنی وزارت صمت معاملات را یکی پس از دیگری ابطال می‌کرد، تقاضای شمش فولادی در بورس کالا به بیش از ۶۸۰ هزار تن رسید اما با تدابیری که دکتر مدرس خیابانی و معاونین ایشان در مدیریت تقاضا اتخاذ کرده‌اند، شاهد هستیم که این رقم در تیرماه بیش از ۳۵ درصد کاهش پیدا کرده و به حدود ۴۵۰ هزار تن رسیده است. این در حالی است که میزان تقاضا برای شمش تا ۲۰ مرداد ماه، به ۱۲۴ هزار تن کاهش پیدا کرده که با توجه به عرضه‌های باقیمانده تا پایان مردادماه، احتمالا این عدد حداکثر به ۳۵۰ هزار تن خواهد رسید. در واقع با تصمیمات صحیحی که اتخاذ شده، میزان تقاضای شمش فولادی ظرف کمتر از دو ماه به نصف رسیده است و این به معنی کاهش تقاضای سفته‌بازی و دلالی برای این محصول است.

عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران خاطر نشان کرد: علاوه بر مدیریت تقاضا، مدیریت عرضه نیز در وزارت صمت در حال انجام است که بر اساس آن کل عرضه ورق و بخش عمده‌ای از عرضه شمش و میلگرد در بورس کالا انجام خواهد شد که موجب شفافیت بیشتر و کوتاه شدن دست واسطه ها از بازار فولاد می‌شود.

شهرستانی همچنین تصریح کرد: برای تکمیل این اقدامات مثبت، یک کار دیگر هم لازم است و آن اجرایی شدن برنامه تخصیص آهن اسفنجی به واحدهای ذوب القایی است چرا که این واحدها تقریبا هیچ سهمیه‌ای در سه ماهه دوم سال جاری دریافت نکرده‌اند و واحدهای تولیدکننده آهن اسفنجی هم زیر بار بخشنامه معاونت معدنی وزارتخانه نرفته‌اند. لذا اگر این سهمیه‌ها با قیمت‌های مصوب در اختیار واحدهای ذوب القایی قرار گیرد، این شرکت ها که بیش از ۴.۵ میلیون تن در سال تولید دارند، می‌توانند عرضه شمش در بورس کالا را افزایش دهند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش