ملک املاک مسکن

پروانه اصلانی مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی از آغاز معاملات اوراق سلف مسکن یا همان فروش متری مسکن در بورس کالا در آینده ای نزدیک خبر داده است که امکان ورود مردم با سرمایه های خرد در بازار املاک، حفظ ارزش پول در مقابل تورم و کمک به تامین مالی بخش تولید مسکن از جمله مزایای این روش معاملاتی است.

به گزارش «کالاخبر» به نقل از ایسنا، زمزمه‌های فروش متری مسکن حدود یک سال و نیم است که به گوش می رسد و درحالی به مرحله اجرا نزدیک می شود که گفته شده در این بازار مردم می توانند به منظور حفظ ارزش پول خود در مقابل تورم، اوراق مسکن از بورس کالا خریداری کنند.

موضوع امکان تامین مالی پروژه های حمل و نقل و مسکن با استفاده از ظرفیت بازار سرمایه از حدود ۱۷ ماه قبل مطرح شد که در نهایت  اواسط اردیبهشت ماه سال جاری با همکاری سازمان بورس و وزارت راه و شهرسازی به مرحله توافق و اجرای نهایی رسید.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در این باره می گوید که عرضه پروژه های مسکن در بورس کالا ضمن اینکه سوددهی مناسبی برای سرمایه گذاران دارد، به تولید و عرضه مسکن کمک خواهد کرد.

ویژگی های فروش متری مسکن در بورس

این روش معاملاتی که به انتشار اوراق سلف موازی مسکن مرتبط است، با آنچه در حوزه عرضه های فیزیکی مسکن در بورس که از اواخر مردادماه با عرضه یک واحد تجاری توسط شرکت عمران شهر جدید پردیس وارد مرحله اجرا شد متفاوت است. در فروش متری مسکن در واقع جذب سرمایه های خرد برای اجرای پروژه های مسکونی و راهسازی مهیا می شود و افراد می توانند با خرید اوراق که به صورت متری عرضه می شود در پایان پروژه سود تحقق یافته را دریافت کنند یا در صورت خرید اوراق معادل متراژ کل یک واحد مسکونی، آن را به تملک خود درآورند.

بر این اساس با کمک این ابزار مالی بورس کالا که اوراق سلف مسکن نام دارد، ارزش تمام شده ساخت یک واحد یا یک پروژه، تبدیل به ورقه‌های کوچک بهادار می شود و در بازار توسط انبوه‌ساز عرضه می‌شود. در این بازار مردم می توانند به منظور حفظ ارزش پول خود را در مقابل تورم، اوراق مسکن از بورس کالا خریداری کنند.

به گفته پروانه اصلانی، مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن سرمایه های خردی که در اقتصاد می‌چرخد و سرگردان است می توانند به عنوان تامین کننده منابع ساخت در خدمت تولید مسکن قرار گیرند و یا در خدمت تقاضا برای تجهیزات قدرت خرید متقاضی باشند. از این نظر هیچ راهی وجود ندارد تا از ابزارهای بازار سرمایه در بخش مسکن و حل و باز کردن گره تامین مالی بخش مسکن استفاده شود که در هفته‌های آتی از این موضوع رونمایی می‌شود.

بر این اساس به نظر می رسد قرار است ارزش تمام شده ساخت یک واحد یا یک پروژه تبدیل به ورقه‌های کوچک بهادار و  در بازار توسط انبوه‌ساز عرضه ‌شود.

نحوه فروش متری مسکن چگونه است؟

به گزارش «کالاخبر»، پیش از این جواد فلاح مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران در خصوص نحوه فروش متری مسکن در بورس کالا گفته بود: نحوه فروش متری املاک در بورس به این نحو است که یک فرد انبوه ساز، زمینی را تامین می‌کند و مجوزهای لازم را نیز از شهرداری و سایر ارگان‌های مربوطه اخذ می‌کند، اما برای ساخت آن نیاز به تامین سرمایه دارد به همین دلیل برای تامین مالی به بورس کالا درخواست انتشار اوراق سلف مسکن یا همان فروش متری می‌کند.

فلاح افزود: به این ترتیب  تامین سرمایه برای ساخت یک پروژه ساختمانی آغاز می شود و افراد می توانند براساس توان مالی خود اقدام به خرید اوراق سلف مسکن که معادل یک متر مسکن از پروژه مذکور است، کنند. همچنین در زمان سررسید اوراق، اگر فردی معادل متراژ یک واحد کامل اوراق در اختیار داشته باشد، به بورس کالا تحویل می دهد و امکان تحویل ملک را پیدا می کند. 

وی تصریح کرد: ممکن است بعد از سررسید اوراق فرد قصد تحویل گرفتن ملک را نداشته باشد و یا تعداد اوراق کفاف قیمت ملک را ندهد، در این صورت مکانیسم‌های تسویه نقدی باید انجام شود. 

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش