photo_2016-07-31_15-22-20.jpg

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: با توجه به این که بورس کالا از سال های گذشته در اقتصاد ما شکل گرفته و مبنای فعالیت آن، همان شفافیتی است که امروز به برنامه اصلی دولت تبدیل شده، عرضه همه جانبه کالاهای اساسی به منظور شفافیت در روند خرید و فروش، قیمت ها و چگونگی تاثیرپذیری قیمت ها از فاکتورهای بیرونی در بورس لازم است تا این روندها برای همه مسوولان و مردم قابل رصد باشد.

به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، محمدرضا پورابراهیمی در خصوص ظرفیت های بورس کالا و لزوم عرضه عرضه کالاهای اساسی در این بازار اظهار داشت: اساس و ساختار فعالیت های بازار سرمایه به ویژه بورس کالای ایران مبتنی برشفافیت اطلاعات است و این شفافیت کمک می کند تا تصمیم گیری مناسبی برای عرضه کننده و تقاضا کننده و همچنین تعادل در تخصیص بهینه منابع برای فعالیت های اقتصادی کشور صورت گیرد.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: بورس کالا بازاری است، متشکل و سازمان یافته که در آن به طور منظم کالاهای معینی براساس استانداردهای مشخص مورد معامله قرار می‌گیرد. با توجه به این که بورس کالا از سال های گذشته در اقتصاد ما شکل گرفته و مبنای فعالیت آن، همان شفافیتی است که امروز به برنامه اصلی دولت تبدیل شده، عرضه همه جانبه کالاهای اساسی به منظور شفافیت در روند خرید و فروش، قیمت ها و چگونگی تاثیرپذیری قیمت ها از فاکتورهای بیرونی در بورس لازم است تا این روندها برای همه مسوولان و مردم قابل رصد باشد.

پورابراهیمی با بیان اینکه امروز شرکت هایی زیادی هستند که به دلیل ساختار تضامین خرید و فروش و نحوه تسویه مشخص، بورس کالا تنها گزینه برای عرضه و خرید محصولاتشان است، گفت: از آنجا که ایران همیشه دارای اقتصاد دولتی بوده و حتی بخش بازرگانی نیز با رویکرد دولتی کار می کرده، بنابراین این ماهیت دولتی منجر شده تا عمدتا عرضه کالاها از بخش های دولتی صورت بگیرد، اما خوشبختانه در بورس کالا با ورود بخش خصوصی تا حدودی این انحصار شکسته شده است.

وی بیان کرد: وجود خریداران و فروشندگان پرشمار محصولات مختلف همچون پتروشیمی، صنعتی و معدنی در بورس کالا باعث شده تا بورس کالا به بستری کارآمد برای کشف قیمت کالاها در تقابل عرضه و تقاضا تبدیل شود که البته این بورس علاوه بر توسعه معاملات نقدی و فیزیکی، به سمت توسعه ابزارهای مالی حرکت کرده تا نیاز فعالان صنایع مختلف را به طور کامل برآورده کند؛ به تازگی نیز شاهد رونق معاملات محصولات کشاورزی در بورس کالا هستیم که این رویکرد دولت نیز مورد حمایت مجلس قرار دارد.

به گفته رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، با توجه به شفافیت و ساختار نظامند بورس کالا، حضور عرضه کنندگان و خریداران کالا در بورس به نفع خودشان و دولت است، چون آنها می توانند محصولات را با قیمتی واقعی و با کیفیتی تضمینی شده مورد معامله قرار دهند از انجام تعهدات هم مطمئن باشند، همچنین در طرف مقابل دولت نیز می‌تواند راحت‌تر از هر بستر دیگری بر عملکرد شرکت ها نظارت داشته باشد.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در پاسخ به این پرسش که چرا برخی شرکت ها برای حضور در معاملات بورس کالا مقاومت می کنند؟ گفت: از راه اندازی نخستین بورس کالایی در کشور یعنی بورس فلزات تهران حدود ۱۲ سال می گذرد و تجربه این سال ها نشان داده، شرکت هایی برای حضور در این بازار مقاومت می کنند که به دنبال عدم شفافیت و فرار مالیاتی هستند؛ این شرایطی است که امروز بورس کالا، آپشن های زیادی را به فعالان صنعت و تولیدکنندگان می دهد.

پورابراهیمی در پایان اظهار داشت: باتوجه به توسعه فعالیت های بورس کالا به خصوص در حوزه تامین مالی و ابزارهای مالی، جذابیت های این بورس برای حضور همه جانبه همه تولیدکنندگان و همچنین سرمایه گذاران داخلی و خارجی بیشتر می شود و شاهد بورس کالایی تاثیر گذار بر روند بازارهای کالایی در بازارهای بین المللی خواهیم بود.

منبع: ایرنا

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بازار جهانی

آموزش