15-02(7).jpg

بازار قراردادهای آتی سکه روز گذشته را در شرایطی پشت سر گذاشت که انتظار برای افت بیشتر اونس در بازارهای جهانی و کاهش تقاضا مهم‌ترین فاکتورهای موثر بر این بازار به حساب می‌آمدند.

به گزارش«پایگاه خبری بورس کالای ایران»، قیمت طلا در بازارهای بین المللی طی روز گذشته و پس از برگزاری نخستین مناظره انتخاباتی آمریکا با کاهش نسبی روبرو شد، به طوری هر اونس طلا با ۲.۵۵ دلار کاهش نسبت به دوشنبه به کمتر از ۱۳۳۵ دلار رسید بر همین اساس طبق گفته کارشناسان خریداران به دلیل انتظار افت بیشتر طلای جهانی از میزان خریدهای خود کاسته اند.

به این ترتیب بر اساس آمار معاملات بورس کالا طی روز گذشته هر پنج سررسید بازار آتی، با روند نزولی مواجه شدند.

به طوری که سکه در سررسید آبان ماه با نرخ یک میلیون و ۱۳۰ هزار تومان معامله شد و کاهش ۰/۲۸ درصدی را تجربه کرد. این در شرایطی است که سکه تحویل دی ماه با افت ۰/۱۴ درصدی به قیمت یک میلیون و۱۴۶ هزار تومان رسید. از سویی قرارداد تحویل اسفند نیز با قیمت یک میلیون و ۱۶۰ هزار تومان معامله و با کاهش ۰/۲۱ درصدی رو به رو شد. تحویل اردیبهشت سال آتی نیز با ۰/۲ درصد افت به قیمت یک میلیون و ۱۷۵ هزار تومان به فروش رسید. در پایان سررسید تیر سال آینده با نرخ یک میلیون و ۱۹۴ هزار تومان معامله شد و کاهش ۰/۱۸ درصدی را به ثبت رساند.

همچنین حجم معاملات آتی سکه دیروز در بورس کالای ایران به ۵هزار و ۴۸۵ قرارداد و ارزش آن به بیش از ۶۵۰ میلیارد ریال رسید.

در بازار نقدی سکه چه گذشت؟

از سویی در بازار نقدی نیز طی روز گذشته بر خلاف بازار آتی قیمت ها با رشد همراه شد، به طوری که همسو با افزایش بهای دلار، سکه تمام بهار آزادی در مسیر صعودی قرار گرفت و با  یک هزار تومان رشد به قیمت یک میلیون و ۱۱۷ هزار تومان رسید. این اولین افزایش سکه پس از ۳ کاهش متوالی بود. با وجود روند کاهشی فلز ارزشمند داخلی در مهرماه، ارزش ذاتی آن به نزدیکی یک میلیون و ۱۳۰ هزار تومان رسیده است. در واقع، سکه در مهرماه از لحاظ عوامل اثرگذار اونس و دلار توان رشد قیمت را داشته است، ولی کاهش تقاضا موجب شده است که این فلز گرانبها راه کاهشی را انتخاب کند.

معامله ۵۲سکه در قالب گواهی سپرده

حجم معاملات گواهی سپرده سکه طلا در بورس کالای ایران طی معاملات امروز به ۵۲ سکه به ارزش ۵۸۰ میلیون ریال رسید. معاملات سکه در کنار سهام در سامانه برخط معامله گران سهام یکی از جذابیت معاملات گواهی سکه در بورس کالاست به طوریکه سرمایه گذاران می توانند سکه و سهام را در کنارهم در پرتفوی خود مشاهده کننده و در هر لحظه از نوسانات و سود و زیان خود مطلع شوند.

همچنین به گفته کارشناسان با توجه به ارائه مجوز سازمان بورس به صندوق های سرمایه گذاری برای ورود به معاملات گواهی سپرده کالایی، به زودی شاهد رشد قابل توجه این بازار خواهیم بود. در همین راستا به تازگی صندوق سرمایه گذاری گنجینه آرمان شهر به عنوان نخستین صندوق در این زمینه از سازمان بورس مجوز گرفته تا طلا در پرتفوی این صندوق قرار گیرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بازار جهانی

آموزش