252.jpg

حجم معاملات آتی سکه روز گذشته در بورس کالای ایران به ۵ هزار و ۴۸۵ قرارداد و ارزش آن به بیش از ۶۵۰ میلیارد ریال رسید که نسبت به معاملات روز دوشنبه رشد ۱۰۴ درصدی را تجربه کرد.

به گزارش«پایگاه خبری بورس کالای ایران»، حجم معاملات آتی سکه طی روز دوشنبه به ۲ هزار و ۶۸۸ قرارداد رسیده بود که این میزان حجم با رشد ۱۰۴ درصدی به ۵ هزار و ۴۸۵ قرارداد طی روز سه شنبه رسید که به گفته کارشناسان عامل اصلی افزایش افت قیمت ها در بازار نقدی و آتی سکه بوده است.

به این ترتیب بازار آتی سکه بورس کالای ایران طی روز سه شنبه در هر ۵ سر رسید با روند نزولی مواجه شد، به طوری که  بهای سکه در سررسید آبان ماه با نرخ یک میلیون و ۱۳۰ هزار تومان معامله شد و کاهش ۰.۲۸ درصدی را تجربه کرد. این در شرایطی است که سکه تحویل دی ماه با افت ۰.۱۴ درصدی به قیمت یک میلیون و۱۴۶ هزار تومان رسید. از سویی قرارداد تحویل اسفند نیز با قیمت یک میلیون و ۱۶۰ هزار تومان معامله و با کاهش ۰.۲۱ درصدی رو به رو شد. تحویل اردیبهشت سال آتی نیز با ۰.۲ درصد رشد به قیمت یک میلیون و ۱۷۵ هزار تومان به فروش رسید. در پایان سررسید تیر سال آینده با نرخ یک میلیون و ۱۹۴ هزار تومان معامله شد و کاهش ۰.۱۸ درصدی را به ثبت رساند.

تقویت دلار و افت قیمت طلا و سکه

در همین حال در بازار نقدی سکه نیز روز گذشته، قیمت سکه امامی نسبت به روز دوشنبه ۱۵۰۰ تومان کاهش یافت و به یک میلیون و ۱۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان رسید. همچنین نیم‌سکه، ربع‌سکه و سکه گرمی با کاهش هزار تومانی به ترتیب با قیمت‌های ۵۶۴، ۲۹۳ و ۱۸۵ هزار تومان به فروش رسیدند. همچنین هرگرم طلای ۱۸ عیار نیز، نسبت به روز دوشنبه ۷۰ تومان کاهش یافته و به ۱۱۳ هزار و ۵۶ تومان رسید.

در پی تقویت دلار پس از آمار اقتصادی فراتر از انتظار آمریکا،‌ در معاملات روز سه‌شنبه قیمت طلا به پایین‌ترین سطح دو هفته‌ای خود رسید. هر اونس طلا در معاملات روز گذشته با افتی ۰.۱ درصدی یکهزار و ۳۱۰ دلار و ۸۰ سنت معامله شد. در ماه سپتامبر، کارخانه‌های آمریکایی فعالیت خود را به شدت افزایش داده‌اند.

شاخص دلار که این واحد پولی را در برابر سبد ارزهای دیگر مورد سنجش قرار می‌دهد، با رشدی ۰.۲ درصدی به ۹۵.۹۰۳ واحد رسید.

معامله ۴۵ سکه در قالب گواهی سپرده

حجم معاملات گواهی سپرده سکه طلا در بورس کالای ایران طی معاملات امروز به ۴۵ سکه به ارزش ۴۹۴ میلیون ریال رسید. همچنین آخرین قیمت معامله سکه طلا بر روی تابلوی معاملات یک میلیون و ۹۵ تومان ثبت شد.

معاملات سکه در کنار سهام در سامانه برخط معامله گران سهام یکی از جذابیت معاملات گواهی سکه در بورس کالاست به طوریکه سرمایه گذاران می توانند سکه و سهام را در کنارهم در پرتفوی خود مشاهده کننده و در هر لحظه از نوسانات و سود و زیان خود مطلع شوند.

همچنین به گفته کارشناسان با توجه به ارائه مجوز سازمان بورس به صندوق های سرمایه گذاری برای ورود به معاملات گواهی سپرده کالایی، به زودی شاهد رشد قابل توجه این بازار خواهیم بود. در همین راستا به تازگی صندوق سرمایه گذاری گنجینه آرمان شهر به عنوان نخستین صندوق در این زمینه از سازمان بورس مجوز گرفته تا طلا در پرتفوی این صندوق قرار گیرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بازار جهانی

آموزش