Thumbثث.jpg

ورود سنگ آهن به بورس کالا موضوعی است که چندی پیش مطرح شد و دبیرکل انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن مهم ترین کارکرد بورس کالا را برای سنگ آهن شکستن انحصار خرید سنگ آهن توسط شرکت‌های فولادی می‌داند.

به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران» به نقل از ایسنا، علیرضا سیاسی راد، با بیان این که  ورود سنگ آهن به بورس کالا اتفاق جدیدی نیست، گفت: پیش از این سنگ آهن در بورس کالا در رینگ صادراتی عرضه می‌شد و ورود مجدد آن به بورس کالا چیز جدیدی نیست اما بحثی که اکنون مطرح است، ورود سنگ آهن دانه بندی شده در رینگ داخلی بورس کالا است.

وی در ادامه با اشاره بر این که می توان ارزیابی های مربوط به تقاضا و مازاد تولید را از طریق بورس کالا انجام داد، عنوان کرد: به لحاظ قانونی در ماده ۳۷ قانون رفع موانع تولید که مربوط به وضع عوارض کالاهای صادراتی به ویژه مواد خام است، گفته شده که موادی که مازاد عرضه دارند بدون وضع عوارض صادر کنند امکان صادرات دارند و تعیین این موضوع از طریق بورس کالای داخلی ممکن است.

دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن در ادامه در تشریح وضعیت صادرات سنگ آهن اظهار کرد: طبق مصوبه شورای اقتصادی برای سنگ آهن دانه بندی عوارضی نداریم که در این باره مشخص است مازاد عرضه داریم، چون میزان عرضه و مصرف کاملا قابل اندازه گیری است، بنابراین از منظر حقوقی ما مشکلی برای صادرات سنگ  آهن دانه بندی شده نداریم و نه سیاستی برای تعیین عوارض وجود دارد و نه منطقی.

بورس کالا ساختار بازار را اصلاح می کند

این فعال حوزه معدن رینگ داخلی بورس کالا را برای سنگ آهن دارای مزیت هایی دانست و تصریح کرد: از جمله مشکلاتی که معدن کاران سنگ آهن دارند نحوه فروش این محصول به شرکت های فولادی است، چرا که به دلیل مشکلی که بین تولیدکننده و خریدار وجود دارد، تولید کنندگان سنگ آهن را به واحدهای فولادی می فروشند و مدت ها زمان می برد تا آنها بتوانند پول خود را دریافت کنند.

وی افزود: اما از این لحاظ بورس کالای داخلی می‌تواند بسیار کمک کننده باشد؛ به طوری که با تعریف یک مکانیزم درست سیستم قیمت گذاری سنگ آهن، نظام قرارداد فروش داخلی و تامین نقدینگی معاملات به درستی اتفاق می افتد و فعالان بازار، خودشان آن را تنظیم می‌کنند که در نهایت مشکلی که میان تولید کننده و خریدار قرار دارد با اصلاح ساختار بازار داخلی بر طرف خواهد شد.

سیاسی راد با انتقاد از عملکرد فولاد سازان گفت: اینکه یک فولادساز به دلیل قدرت بالای لابی و دست بالایی که بابت پتانسیل های خود می تواند داشته باشد بخواهد برای خرید یک کالا قیمت گذاری انحصاری کند و پرداخت های خود را به موقع انجام ندهد، مربوط به اولویت های او است. زیرا در بازاری که انحصار با خریدار است، او می تواند قاعده بازی را تعیین کند و وقتی خریدار بتواند پرداخت پول فروشنده ای را به تعویق بیندازد، قطعا اولویت های دیگری را تعریف می‌کند.

وی همچنین بهره‌وری پایین فولادسازی کشور را عامل دیگر فشار به بخش خصوصی عنوان کرد و افزود: بخشی از این مشکلات ایجاد شده بخاطر بهره‌وری بسیار پایین مجتمع های فولاد ایران است که همه به آن واقف هستند ولی در هر حال نباید مشکلات یک واحد فراوری را به دیگران تعمیم دهیم، زیرا دلیلی ندارد که تولیدکننده سنگ آهن هم مجبور باشد فقط فروش داخلی، آن‌هم به تعدادی فولادساز خاص بفروشد و با این حال پولش را هم در آخر درست دریافت نکند. اما در مجموع به نظر می رسد این شرایط با ورود سنگ آهن به رینگ بورس کالای داخلی  فولادسازان هم می توانند در شرایط رقابتی عملکرد بهتری داشته باشند.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بازار جهانی

آموزش