سکه-طلا.jpg

معاملات اختیار معامله (آپشن) سکه طلا که از چهارشنبه گذشته در بورس کالای ایران آغاز شد، با استقبال معاله گران رو به رو بوده به طوریکه حجم معاملات (تا پایان معاملات روز گذشته) در مجموع و در سه نماد معاملاتی به ۳ هزار و ۹۰۱ قرارداد رسیده است.

به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، این معاملات که روی سکه طلای بهار آزادی طرح امام خمینی(ره) با امکان اختیار خرید و به سبک اروپایی و برای سررسید پایان دی ماه آغاز شده با سه نماد معاملاتی که نشان دهنده قیمت اعمال در قراردادهاست بر تابلوی معاملات نقش بسته است. در حال حاضر قرارداد اختیار معامله سکه با قیمت اعمال یک میلیون و ۱۰۰، یک میلیون و ۱۲۵ و یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومان در جریان است که حجم معاملات به ترتیب طی چهار روز معاملاتی (چهارشنبه گذشته تا دوشنبه این هفته) به ۴۴۶، ۱۲۴ و ۳۳۱۱ قرارداد رسیده است. 

بر این اساس تا پایان معاملات روز گذشته از سه نماد فعال بازار در سررسید دی ۹۵، در قرارداد با قیمت اعمال یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان، ۱۲۸موقعیت باز و قیمت پایانی ۴۸ هزار تومان ثبت شده است. همچنین در قرارداد با قیمت اعمال یک میلیون و ۱۲۵هزار تومان نیز با ۵۶ موقعیت باز با بهای پایانی ۲۹ هزار تومانی ثبت شد. آخرین نماد با قیمت اعمال یک میلیون ۱۵۰هزار تومان هم با ۲۴۷۵ موقعیت باز با قیمت پایانی ۱۳ هزار تومان به ثبت رسیده است. با این تفاسیر آمار معاملات نشان می دهد که قرارداد اختیار معامله طلا در همان بدو ورود به بازار سرمایه ایران با استقبال از سوی معامله گران و سرمایه گذاران روبه رو شده به نحویکه هم اکنون بسیاری از بازیگران بازار آتی سکه در حال یادگیری کامل جزییات قراردادهای آپشن سکه و در فکر ورود به این معاملات هستند.

به گفته کارشناسان آغاز به کار این ابزار در بورس کالا، زمینه کاهش ریسک سرمایه گذاری، افزایش قدرت نقدشوندگی و نیز قدرت برنامه ریزی بلندمدت برای سرمایه گذاری در بازار سرمایه را ایجاد خواهد کرد.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.