گندم

در جلسه هفته جاری ستاد تنظیم بازار که به ریاست معاون اجرایی رئیس جمهوری برگزار شد، مقرر گردید صادرات گندم مازاد از طریق تالار صادراتی بورس کالای کشور آغاز شود که کارشناسان این تصمیم دولت را مثبت ارزیابی می کنند.

به گزارش « پایگاه خبری بورس کالای ایران» حسن رضایی پور، کارشناس ارشد بازار کشاورزی در این باره گفت: صادرات پر حجم گندم طی سال ۸۹ نیز از طریق بورس کالای ایران تجربه شده و در آن زمان ۹۹۰ هزار تن گندم به بازارهای جهانی صادر شد که هم بازرگانی دولتی و هم خریداران داخلی و خارجی از شیوه صادرات از بورس رضایت کامل داشتند.

مدیرعامل شرکت کارگزاری اقتصاد بیدار اظهار داشت: امسال نیز قرار است گندم مازاد تولید از طریق بورس کالا صادر شود که به نظر می رسد با توجه به شرایط بازارهای جهانی گندم و قیمت های موجود، قیمت تعیین شده برای این گندم کمی پایین تر از بازار تعیین شود تا خریداران خارجی و مصرف کنندگان داخلی گندم همگی به تالار بورس بیایند.

این کارشناس حوزه کشاورزی در پاسخ به این پرسش که برتری عرضه گندم صادراتی به نسبت مزایده چیست؟ گفت: بورس کالا مزایای بسیاری به نسبت مزایده دارد که از جمله ها آنها می توان به این موارد اشاره کرد. در ابتدای روند مزایده، مزایده گذار باید هزینه ای متحمل شود، شرکت کنندگان در مزایده نیز باید وثیقه ای به بازرگانی دولتی بسپارند که برگشت آنها بعضا با تاخیر مواجه می شوند و در مجموع پروسه کاری مزایده پیچدگی های خاص خودش را دارد.

وی با تاکید بر اینکه روند عرضه محصول، آمار معاملات و همچنین امکان رقابت خریداران در تالار بورس کالا به شیوه ای شفاف صورت می گیرد، افزود: در عرضه پر حجم گندم در سال ۸۹، شاهد رقابت خریداران در تالار بورس به دلیل رشد قیمت جهانی گندم بودیم اما اگر آن حجم در آن زمان به مزایده، با همان نرخ روز مزایده معامله انجام می شد و خبری از کشف نرخ واقعی برای گندم ایران نبود.

فعال شدن کارخانجات مصرف کننده گندم

در همین زمینه مرتضی مشایخی، کارشناس و فعال بازار محصولات کشاورزی نیز گفت: صادرات گندم مازاد تولید از طریق بورس کالا باعث فعال شدن کارخانجات ماکارانی، نشاسته و شیرینی می شود که البته تعیین قیمت این گندم از اهمیت بالایی برخوردار است چراکه باید قیمتی مشخص شود تا برای خریداران خارجی و مصرف کنندگان داخلی جذاب باشد.

مشایخی با بیان اینکه باید هر چه زودتر این گندم از بورس کالا صادر شود تا دولت متحمل هزینه های انبار داری، آلودگی و تبدیل محصول به ضایعات نشود، گفت: با اعلام تولید ۱۴ میلیون تنی گندم و خرید ۱۱ میلیون تنی دولت از کشاورزان، به نظر می رسد حجم گندم مازاد برای صادرات حدود ۳ میلیون تن باشد که می توان با برنامه ریزی و حمایت از بورس کالا این حجم را به بهترین شیوه صادر کرد.

به گفته این کارشناس، اگر روند خودکفایی گندم در کشور ادامه یابد و مازاد تولید نیز از طریق بورس کالا صادر شود، می توان گندم ایرانی را در بازارهای جهانی همچون قرقیزستان و روسیه جا انداخت تا در سال های آینده به راحتی صادرات انجام شود.

آمادگی بورس کالا برای اجرای طرح قیمت تضمینی گندم

محمود حسینی پور، مدیرعامل کارگزاری باهنر نیز  گفت: تصمیم برای عرضه صادراتی گندم در بورس کالا در شرایطی است که موفقیت طرح قیمت تضمینی ذرت و جو کل کشور باعث شده تا مسوولان به فکر اجرای طرح قیمت تضمینی گندم بیفتند.

این کارشناس ارشد حوزه کشاورزی ادامه داد: در گذشته دولت برای خرید ذرت و جوی کشاورزان از طریق خرید تضمینی اقدام می کرد که این طرح با نارضایتی هایی همراه بود اما با اجرای طرح قیمت تضمینی در بورس کالا، همه به این نتیجه رسیدند که قیمت تضمینی به مراتب کارایی بالاتر از خرید تضمینی دارد و با اجرای آن منافع دولت و کشاورزان تامین می شود.

حسینی پور افزود: در طرح قیمت تضمینی، کشاورز محصول خود را در بورس کالا فروخته و مابه التفاوت را از دولت دریافت می کند که با اجرای این طرح سهمی که باید دولت پرداخت کند به یک سوم کاهش پیدا کرد و کشاورزان نیز سریع تر به پولشان رسیدند.

مدیرعامل کارگزاری باهنر تصریح کرد: به منظور آمادگی بورس کالا برای اجرای طرح قیمت تضمینی گندم، ابتدا عرضه های فیزیکی و در ادامه عرضه های صادراتی گندم در بورس کالا آغاز می شود تا شاید از سال آینده طرح مهم قیمت تضمینی گندم از طریق بورس کالا اجرایی شود.

به گفته حسینی پور، اجرایی شدن طرح قیمت تضمینی برای گندم که یک کالای استراتژیک بوده و حجم بالایی معادل ۱۴ میلیون تن دارد، دارای پیچیدگی هایی است و از این رو باید برنامه ریزی های لازم صورت بگیرد و تمامی ارگان ها به بورس کالا کمک کنند تا این طرح با موفقیت انجام شود.

گفتنی است پیش از این علی اکبری، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفته بود؛با عرضه گندم در تالار بین المللی بورس کالا، کارخانه های تولید نشاسته آرد سازی و ماکارانی سازی و شیرینی سازی فعال تر می شوند و این امر در راستای حمایت از صنایع داخلی، اشتغال جوانان، ارزش افزوده تولیدات داخلی و از همه مهمتر جلوگیری از هرگونه فساد  از طریق انجام مزایده مثمر ثمر خواهد بود.

به گفته عضو کمیسیون کشاورزی مجلس ، تابلوی بورس کالای ایران می تواند مکانیزم مناسب و شفافی برای صادرات گندم و سایر محصولات کشاورزی به کشورهای دیگر باشد.

منبع: فارس

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بازار جهانی

آموزش