دبیر دبیریان

مهم ترین مزیت راه اندازی بازار آتی ارز پیش بینی پذیر کردن نرخ ارز برای فعالان اقتصادی است؛ ضمن اینکه این بازار امکانی فراهم می کند تا عرضه و تقاضای ارز در محلی متمرکز و مدیریت پذیر صورت گیرد که این اتفاق به ثبات بازار کمک شایانی خواهد کرد. 

به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران» هادی اخلاقی فیض آثار، مدیرعامل بانک ملت به لزوم راه اندازی بازار آتی ارز به منظور پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز اشاره کرد و گفت: قطعا فعالان بازار ارز از راه اندازی بازار آتی ارز استقبال می کنند زیرا این طرح به ثبات نرخ ارز کمک کرده و بسیاری از موارد را پیش بینی پذیر می کند؛ لذا زمانیکه عنصر نااطمینانی از بازار حذف شود طبیعتا فعالیت های اقتصادی و سرمایه گذاری در روندی رو به رشد قرار می گیرد. 

وی افزود: مهم ترین مزیت راه اندازی بازار آتی ارز پیش بینی پذیر کردن نرخ ارز برای فعالان اقتصادی است؛ ضمن اینکه این بازار امکانی فراهم می کند تا عرضه و تقاضای ارز در محلی متمرکز و مدیریت پذیر صورت گیرد که این اتفاق به ثبات بازار کمک شایانی خواهد کرد. 

مدیر عامل بانک ملت در پاسخ به این پرسش که آیا راه اندازی بازار آتی ارز در بورس کالای ایران می تواند به مدیریت بازار ارز از سوی نهادهای تصمیم گیر کمک کند؟ گفت: با توجه به شفافیت اطلاعات و داده های معاملات بورس، نهادهای ناظر و تصمیم گیر با وفور اطلاعات مفید در این حوزه مواجه می شوند و می توانند برای مدیریت بازار تصمیم های درست تری بگیرند؛ به این ترتیب اگر بازار آتی ارز شکل بگیرد از تعاملات درونی این بازار اطلاعاتی خارج می شود که می تواند مبنایی برای تصمیم گیری صحیح از سمت عرضه و تقاضا باشد. 

اخلاقی فیض آثار گفت: راه اندازی بازار آتی ارز در بورس کالا به همت نهادهای متولی همچون بانک مرکزی و سازمان بورس و بازیگران بازار از جمله صادر کننده ها نیاز دارد که باید دید آنها چقدر برای ایجاد این بازار به منظور پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز، اصرار دارند.

اخلاقی در پایان در خصوص علت تاخیر در راه اندازی بازار آتی ارز با وجود مصوبه شورای عالی بورس گفت: شاید علت تاخیر برای راه اندازی بازار آتی ارز، وجود دغدغه هایی در زمینه میزان کنترل پذیر بودن نرخ ارز در این بازار بوده است اما با توجه به تصویب این موضوع در شورای عالی بورس، انتظار می رود که بازار آتی ارز به زودی راه اندازی شود.

منبع: مهر

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بازار جهانی

آموزش