سیف.jpg

بورس ارز یکی از ابزارهایی است که می‌تواند بازار ارز در کشور را توسعه دهد که بعد از یکسان سازی نرخ ارز صورت می‌گیرد، ویژگی مثبت آن این است که می‌تواند ابزارهایی را در بازار ارائه دهد که ریسک بازار را به حداقل می‌رساند، به این ترتیب تولید کنندگان و تجار می‌توانند در فضای باثباتی به تجارت بپردازند.

به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران» ولی‌الله سیف در برنامه تیتر شبکه خبر اظهار کرد: یکی از دستاوردهای ما آرامش در بازار ارزی است و دولت توانسته نوسانات ارز را کنترل کند، تنها طی سه سال گذشته اتفاقاتی افتاد که می‌توانست آرامش را از بازار ارز بگیرد، یکی از این حوادث کاهش قیمت شدید نفت بود که در برخی از کشورهای منطقه تورم را به سه رقم افزایش داد که ایران هیچ شوکی را در بازار ارزی تجربه نکرد و ما توانستیم شرایط را کنترل کنیم.

سیف افزود: پس از برجام نیز شاهد چالش‌هایی در عرصه بازار بودیم، گشایش بانکی به‌ کندی صورت گرفته اما آنچه مهم واقع شده توانسته فضای اقتصاد را بهبود ببخشد، ما هم ‌اکنون می‌توانیم با سوئیفت ارتباطات برون ‌بانکی در عرصه بین الملل داشته باشیم که اتفاقی فرخنده است.

او در تشریح نمودار ارزی بین سال های ۹۲ تا ۹۵ نیز گفت: سال ۹۲ قیمت ارز روند متفاوتی داشت که متأثر از فضای انتخاباتی و نگاه مثبت جامعه نسبت به آینده بود، منحنی زردرنگ مربوط به سال ۹۲ است که در اوایل سال ۹۲ به بالای ۳۶۵۰ تومان رسید، که در نیمه ۹۲ روند نزولی داشت و در آخر سال به ۳۰۱۱ تومان رسیده است. آبی ‌رنگ نمودار سال ۹۳ است که از رقم ۳۰۵۰ تومان شروع شده و به ۳۳۹۲ تومان رسیده است. در نمودار قرمز به رقم ۳۴۷۲ تومان در پایان سال رسیده است که در نهایت منحنی سبزرنگ است که از ۳۴۵۵ تومان در ابتدای سال شروع شده و به ۳۱۴۵ تومان در پایان سال رسیده است که از دوشنبه هفته قبل نیز روند نزولی شروع شده است.

وی همچنین گفت: در سال‌های ۹۲، ۹۴ و ۹۵ شاهد رشد دلار بودیم که یکی از دلیل آن مسافرت های پایان سال، مسافرت‌های مذهبی اربعین و تسویه حساب‌های پایان سال بوده است اما عمدتاً در سه ‌ماهه پایانی سال قیمت دلار کاهش دارد.

رییس‌کل بانک مرکزی گفت: از مرداد ۹۲ تا آذر ۹۵ قیمت یورو نسبت به ریال ارزان‌تر شده است و کاهش ارزش ریال نسبت به یورو کمتر بوده است، شرکای تجاری ما در دنیا با دلار تجارت نمی‌کنند، تنها موردی که دلار در تجارت ما مؤثر است تجارت با امارات است که واحد درهم این کشور تحت تأثیر دلار است.

او اضافه کرد: من از صاحب نظران می‌خواهم که گمانه‌ زنی‌هایشان علمی باشد، اینکه دولت بخواهد برای تأمین کسری بودجه خود نرخ دلار را افزایش دهد درست نیست زیرا با این اقدام تورم به‌ شدت رشد می‌کند در حالی که در کشور ما تورم مهار شده است.

رئیس‌کل بانک مرکزی با تأکید بر اینکه، زمان یکسان سازی نرخ ۶ ماه پس از تأمین پیش ‌نیازهاست، گفت: در حال حاضر سرعت عمل و تعامل بانک‌های ایران با بانک های جهانی شتاب لازم را ندارد، در حال حاضر نمی‌توان زمانی را برای یکسان سازی نرخ ارز مشخص کرد، اما دو ماه بعد از تأمین پیش ‌نیازها می‌تواند این کار صورت گیرد که بخشی از برنامه مورد نیاز برای یکسان سازی نرخ ارز عملیاتی شده است.

سیف گفت: ۳۶۰۰ تومان می‌تواند نرخ واقعی ارز باشد اگرچه نمی‌توان قیمت دقیق ارز را به ‌قطعیت اعلام کرد اما رقم اعلام شده با توجه به شرایط کنونی کشور رقم درستی است.

او افزود: تا پیش از اعمال تحریم‌ ها، کل واردات ما از طرق نظام بانکی یا همان ال‌سی صورت می‌گرفت که بعد از اعمال تحریم‌ها نظام ‌های مالی به ‌سمت صرافی‌ها رفت، اما در شرایط کنونی این نظام مالی باید به بانک‌ها بازگردد، ما باید زمینه را ایجاد کنیم تا نظام مالی را به بانک ‌ها بازگردانیم و اختیارات صرافی‌ها را هم به ‌تدریج محدود کنیم، این دو کار هم‌ زمان در حال اجراست.

سیف همچنین گفت: بورس ارز هم یکی از ابزارهایی است که می‌تواند بازار ارز در کشور را توسعه دهد که بعد از یکسان سازی نرخ ارز صورت می‌گیرد، ویژگی مثبت آن این است که می‌تواند ابزارهایی را در بازار ارائه دهد که ریسک بازار را به حداقل می‌رساند، به این ترتیب تولید کنندگان و تجار می‌توانند در فضای باثباتی به تجارت بپردازند. نظام تأمین مالی در کشورمان باید سامان‌دهی شود، نزدیک ۹۰ درصد از نیازهای مالی را بانک‌ها تأمین می‌کنند در حالی که در سایر کشورها بازار سرمایه این نیازهای مالی را جبران می‌کند.

معمولا برای تأمین مالی بنگاه‌های کوچک بانک‌ها وارد عرصه می‌شوند و بنگاه‌های بزرگ را بازار سرمایه تأمین مالی می‌کند، کار بانک‌ها بنگاه‌ داری مالی نیست بلکه نقش واسط را در بازار ایفا می‌کنند.

وی افزود: بخش صنعت در حال حاضر شاهد رشد مثبت است و ۱۳ هزار میلیارد تومان به واحدهای صنعتی تخصیص یافته است.  

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بازار جهانی

آموزش