سکه

طی هفته گذشته در مجموع ۲۵۵هزار و ۴۶۱ قرارداد آتی سکه به ارزش ۳۱هزار و ۸۷میلیارد ریال در بورس کالای ایران مورد معامله قرار گرفت تا ارقام و رکورد جدیدی در تاریخ معاملات بازار مشتقه بازار سرمایه ایران ثبت شود.

به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، بررسی معاملات هفته اخیر بازار آتی سکه بیانگر آن است که در سررسید دی ماه جاری ۴۷۶۵ قرارداد، سررسید اسفند امسال ۲۸۶۴ قرارداد، اردیبهشت سال آینده ۵۰۷۶ قرارداد، تیر ۹۶ بالغ بر ۲۱۲۰۷قرارداد و در آخرین و پرطرفدارترین سررسید یعنی شهریور سال آینده ۲۲۱هزار و ۵۴۹ قرارداد منعقد شد.

همچنین نگاهی به آخرین روز معاملاتی هفته گذشته (پنجشنبه) نشان می دهد که ۱۵ هزار و ۱۴ قرارداد به ارزش آن به یک هزار و ۹۳۷ میلیارد ریال در بازار آتی سکه به ثبت رسیده است.. به این ترتیب سکه تحویل دی ماه با ۱.۲۷ درصد رشد به قیمت یک میلیون ۱۷۸ هزار تومان رسید. از سویی قرارداد تحویل اسفند نیز با ۱.۴۵ درصد رشد به رقم یک میلیون و ۲۱۳ هزار تومان رسید. این در شرایطی است که سکه تحویل اردیبهشت سال آتی نیز ۱.۲۶ درصد رشد کرد و با نرخ یک میلیون و ۲۴۷ هزار تومان به فروش رسید. همچنین سررسید تیر ماه سال آینده با نرخ یک میلیون و ۲۸۱ هزار تومان معامله شد که ۱.۸۹ درصد رشد را نشان می دهد و در پایان نیز سررسید شهریور سال ۹۶ با قیمت یک میلیون و ۲۹۶ هزار تومان معامله شد که ۱.۴۳ درصد رشد داشته است، به این ترتیب هر ۵ سررسید سکه آتی در روز پنج شنبه روندی افزایشی را طی کردند.

در بازار جهانی طلا چه گذشت؟

در همین حال قیمت جهانی طلا در روز پنج شنبه تحت تاثیر کاهش ارزش دلار آمریکا قرار گرفت و با افزایش نسبی روبرو شده است. به این ترتیب قیمت طلا تحت تاثیر کاهش ارزش دلار به بالاترین سطح در یک ماه اخیر رسید.

این در حالی است که ارزش دلار آمریکا از بالاترین سطح خود در ۱۴ سال اخیر فاصله گرفت، قیمت طلا با افزایش همراه شده و به بالاترین حد در یک ماه گذشته رسیده است. بر اساس این گزارش قیمت هر اونس طلا در بازارهای بین المللی روز پنج شنبه با ۰.۴ درصد افزایش به بیش از ۱۱۷۲ دلار رسید که این بالاترین رقم از ۹ دسامبر به شمار می رود.

اجرای سیاست های ترامپ احتمالا موجب افزایش نرخ تورم خواهد شد و در نهایت فدرال رزرو را مجبور خواهد کرد تا نرخ بهره را بار دیگر افزایش دهد. فدرال رزرو آمریکا در نشست دسامبر برای نخستین بار در سال ۲۰۱۶ میلادی نرخ بهره را ۰.۲۵ درصد افزایش داده است.

در همین حال در آخرین معاملات بازار سکه و طلای تهران، هر سکه تمام بهار آزادی، ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار ریال قیمت گذاری شد. به طوری که در بازار تهران روز پنج شنبه هرنیم سکه ۶ میلیون و ۵۰ هزار ریال و هرگرم طلای ۱۸عیارنیز۱ میلیون و۱۳۳ هزار و۳۳۰ ریال خرید و فروش شد.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.