سعیدی

ثبت صندوق سرمایه‌گذاری در سوئیس و جذب سرمایه بیش از ۱۰ میلیون یورو و افزایش بیش از صد در صدی حجم سرمایه‌گذاری خارجی در بازار سرمایه ایران پس از برجام از دستاوردهای اجرایی شدن برجام است.

*دکتر علی سعیدی، معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس

به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، براساس گزارش‌های کارشناسی، عواملی همچون کاهش نرخ سود و حضور سرمایه‌گذاران خارجی می‌تواند در میزان حجم نقدینگی در بازار سرمایه نقش حائز اهمیتی داشته باشد.

با توجه به این نکته، همزمان با اجرایی شدن برجام، شاهد آن بودیم که با پیدایش چشم‌اندازهای جدید در اقتصاد ایران، بازار اوراق بهادار نیز از رکود خارج شده و در مدار صعود قرار گرفت که همین موضوع از عوامل مهم افزایش تمایل سرمایه‌گذاران به حضور در بازار سرمایه ایران شد. آنچه در ادامه به آن پرداخته می‌شود، تاثیرات و نکات مهم اجرایی شدن برجام پس از یک سال در حوزه بین‌الملل بازار سرمایه ایران است:

 نکته اول: تقویت تعامل موثر و عمیق سازمان بورس و اوراق بهادار با نهادهای بین‌المللی بازارهای سرمایه که متعاقب آن، مهمترین تأثیر پذیرش عضویت سازمان بورس و اوراق بهادار در سازمان بینالمللی کمیسیونهای اوراق بهادار (IOSCO) پس از هشت سال بود که در پی آن عضویت بورس‌های ایران در فدراسیون جهانی بورس‌ها(WFE) نیز به واسطه عضویت سازمان بورس در آیسکو تحقق پذیرفت و چشم انداز جدیدی را در مسیر بین‌المللی شدن بازار سرمایه ایران گشود.

نکته دوم: تعامل عمیق و سازنده و تعریف پروژه‌های مشترک با بازارهای سرمایه هدف که منتج به امضای تفاهم‌نامه‌ با نهاد ناظر بازار سرمایه یونان، تفاهم‌نامه سه جانبه با نهادهای ناظر بازار مالی کره‌جنوبی (FSS) و FSC))، موافقت‌نامه همکاری چهارجانبه بین سازمان بورس، بورس تهران و نهاد ناظر بازار سرمایه ترکیه و بورس استانبول، موافقت‌نامه همکاری با بورس کره جنوبی (KRX)، تشکیل کارگروه مشترک بین سازمان بورس و بورس کره‌جنوبی جهت بررسی چگونگی انتشار اوراق بدهی ایران در بازار سرمایه کره‌جنوبی، همکاری میان نهادهای ناظر بازار سرمایه و بورس‌های کالایی ایران و هند و نیز امکان‌سنجی و بررسی تشکیل صندوق سرمایه‌گذاری مشترک در عمان و ترکیه با هدف جذب سرمایه‌گذاری خارجی به بازار سرمایه ایران را می‌توان ذکر کرد.

نکته سوم: افزایش حضور مقامات و هیئت‌های اقتصادی و تجاری در بازار سرمایه کشور و تعامل آنها با نهاد ناظر بازار جهت بررسی زمینه‌های همکاری‌های دوجانبه و آشنایی با بازار سرمایه ایران با هدف سرمایه‌گذاری خارجی، حضور بی‌سابقه مقامات ارشد بین‌المللی سیاسی و مالی در دو همایش بزرگ بین‌المللی بازار سرمایه ایران از جمله مقامات نهادهای ناظر و بورس‌های کشورهای آلمان، کره جنوبی، عمان، یونان، ترکیه، روسیه و ... شاهدی بر این مدعا است.

و نکته آخر: ثبت صندوق سرمایه‌گذاری در سوئیس و جذب سرمایه بیش از ۱۰ میلیون یورو، افزایش بیش از صد در صدی حجم سرمایه‌گذاری خارجی در بازار سرمایه ایران پس از برجام که از دستاوردهای اجرایی شدن برجام است.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بازار جهانی

آموزش