زغال سنگ

کل اخبار:234
 • سوددهی ساسول آفریقای جنوبی ۳ برابر شد

  سوددهی ساسول آفریقای جنوبی ۳ برابر شد

  سود شرکت پتروشیمی ساسول آفریقای جنوبی در ۶ ماه منتهی به ۳۱ دسامبر ۲۰۲۱ در پی افزایش قیمت نفت خام و مواد شیمیایی سه برابر شد.

 • رکود تقاضای زغال سنگ، سنگ آهن و غلات

  رکود تقاضای زغال سنگ، سنگ آهن و غلات

  بر اساس داده‌ های موجود، برای دومین هفته متوالی نرخ‌ حمل‌ و نقل محصولات فله ای خشک افزایش یافت. این در حالی است که میزان تقاضای چین برای غلات، زغال‌ سنگ و سنگ آهن نیز (به‌ ویژه برای حمل و نقل توسط کشتی‌ های کپ سایز و پانامکس) کاهشی بوده است.

 • تحریم روسیه و نگرانی بازار کامودیتی ها

  تحریم روسیه و نگرانی بازار کامودیتی ها

  کارشناسان بر این باورند در صورتی که آمریکا  و اتحادیه اروپا به دلیل درگیری روسیه با اوکراین تحریم‌های گسترده ای علیه روسیه اتخاذ کنند عرضه کامودیتی هایی چون زغال سنگ، گندله سنگ آهن و فولاد نیمه نهایی و همچنین فلزات حساس به قیمت انرژی، بیشترین چالش را خواهند داشت.

 • آینده صنعت فولاد جهان در گرو قیمت زغال

  آینده صنعت فولاد جهان در گرو قیمت زغال

  سال گذشته سالی پرنوسان در بازارهای جهانی بود. تقاضا برای زغال‌سنگ کک‌سازی، به‌ عنوان یک ماده خام ضروری در تولید فولاد بسیار قوی بود، زیرا اقتصاد جهانی پرقدرت‌تر از انقباض شدید خود در اوج همه‌گیری کووید-۱۹، بهبود یافت.

 • افزایش مصرف زغال‌سنگ در قاره سبز

  افزایش مصرف زغال‌سنگ در قاره سبز

  کمبود جهانی گاز و افزایش شدید قیمت آن در اروپا باعث شده قاره سبز برای تولید برق به زغال سنگ روی آورده و مصرف گاز را کاهش دهد.

 • افت تولید اکثر محصولات منتخب معدنی

  در ٩ ماهه امسال صورت گرفت؛

  افت تولید اکثر محصولات منتخب معدنی

  آمار تولید محصولات منتخب معدنی سال جاری تا پایان آذر ماه نشان می‌دهد که بیش از نیمی از محصولات منتخب معدنی، با کاهش میزان تولید نسبت به ۹ ماهه نخست سال گذشته مواجه شده‌اند.

 • رشد قیمت جهانی زغال سنگ با افزایش تنش‌ها در اوکراین

  رشد قیمت جهانی زغال سنگ با افزایش تنش‌ها در اوکراین

  قیمت جهانی زغال سنگ در ماه ژانویه بیش از یک سوم جهش یافت و به دلیل کمبود عرضه و تنش‌ها بین روسیه و اوکراین به بالاترین رقم خود که پیش از این در اکتبر ۲۰۲۱ ثبت شده بود، نزدیک شد.

 • زغال کک شو استرالیا در اوج

  زغال کک شو استرالیا در اوج

  قیمت زغال سنگ کک شو استرالیا با توجه به محدودیت عرضه رکوردهای جدیدی را ثبت کرده که در کنار افزایش تقاضای بازار آسیا موجب رونق بیشتر بازار شده است.

 • عرضه ۱۳۰ هزار تن نفتا در بورس انرژی

  عرضه ۱۳۰ هزار تن نفتا در بورس انرژی

  بورس انرژی ایران امروز شنبه دوم بهمن‌ماه ۱۴۰۰ میزبان عرضه ۱۷۵ هزار و ۴۴۰ تن فرآورده هیدروکربوری است که از این میزان ۱۳۰ هزار تن به نفتای سبک، مخلوط و میانی اختصاص دارد.

 • اختلال در صادرات برنج هند به دلیل کمبود قطار باری

  اختلال در صادرات برنج هند به دلیل کمبود قطار باری

  توقف انتقال بیش از ۵۰۰ هزار تن برنج هندی به سواحل شرقی این کشور برای صادرات به خاطر کمبود قطارهای باری باعث شده تاجران این کشور از ترس متحمل شدن خسارت دیرکرد، هیچ قرارداد جدیدی برای صادرات در ماه آینده امضا نکنند.

 • افزایش ۶ ‌درصدی تقاضای جهانی برق در ۲۰۲۱

  افزایش ۶ ‌درصدی تقاضای جهانی برق در ۲۰۲۱

  آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد بهبود اقتصادها از بحران کرونا، تقاضا برای برق را ۶ درصد در کل دنیا در سال گذشته میلادی بالا برده که بالاترین رقم  از ۲۰۱۰ یعنی زمان بهبود از رکود مالی ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ بوده‌ و بیشتر آن از انرژی‌های غیر تجدیدپذیر مثل زغال سنگ و گاز تأمین شده است.

 • نگاهی به عرضه های امروز بورس انرژی

  نگاهی به عرضه های امروز بورس انرژی

  بورس انرژی ایران امروز شنبه ۲۵ دی‌ماه ۱۴۰۰ میزبان عرضه ۱۰ هزار و ۴۹۵ تن فرآورده هیدروکربوری شامل «اکستراکت سبک DAE۱۰ »، «اکستراکت سنگین DAE۴۰ » و «اکستراکت سبک DAE۱۱ » شرکت نفت ایرانول، «آیزوریسایکل»، «آیزوفید»، «حلال ۴۰۲» و «حلال ۴۰۴» شرکت پالایش نفت تبریز، «بلندینگ نفتا» شرکت پالایش نفت بندرعباس، «بنزین پیرولیز» شرکت پتروشیمی مارون و «نفتای سبک» شرکت پالایش نفت آبادان در رینگ داخلی و «رافینت ۲» شرکت پتروشیمی شیمی بافت در رینگ بین‌الملل است.

 • بورس انرژی میزبان عرضه ۱۰۰ هزار تن نفتا

  بورس انرژی میزبان عرضه ۱۰۰ هزار تن نفتا

  بورس انرژی ایران امروز چهارشنبه ۲۲ دی‌ماه ۱۴۰۰ میزبان عرضه ۱۲۳ هزار و ۹۳۷ تن فرآورده هیدروکربوری است که از این میزان ۱۰۰ هزار تن آن نفتای سبک، میانی و سنگین بوده و در رینگ صادراتی عرضه می‌شود.

 • به دنبال ورود زغال سنگ به بورس کالا هستیم
 • به دنبال ورود زغال سنگ به بورس کالا هستیم

  وزیر صمت؛

  به دنبال ورود زغال سنگ به بورس کالا هستیم

  سید رضا فاطمی امین وزیر صمت با اعلام اینکه به دنبال ورود زغال سنگ به بورس کالا هستیم، گفت: از یک طرف به دنبال تامین مالی زنجیره ای و از طرف دیگر به دنبال تکمیل سامانه جامع تجارت هستیم و به شدت از صادرات حمایت می کنیم.

 • سمت و سوی بازار سنگ آهن در سال ۲۰۲۱

  سمت و سوی بازار سنگ آهن در سال ۲۰۲۱

  بهای سنگ آهن ۶۲ درصد استرالیا در سال ۲۰۲۱ رکوردهای جدیدی را ثبت کرد و در ماه می تا ۲۳۷ دلار در هر تن سی اف آر افزایش یافت. با این حال، به تدریج و با سیاست های دولت چین در کاهش تولید فولاد، بهای این نهاده تولیدی اصلاح شد و تا محدوده ۱۰۰ دلار تا نوامبر کاهش یافت. فعالان بازار چشم به تحولات سنگ آهن در سال ۲۰۲۲ دوخته و به دنبال سرنخ هایی برای تعیین روند قیمت این نهاده تولید فولاد در سال جاری هستند.

 • رشد ۱۱.۴ درصدی تولید مواد معدنی هند

  رشد ۱۱.۴ درصدی تولید مواد معدنی هند

  تولید مواد معدنی در هند طی ۱۰ ماه سال ۲۰۲۱ میلادی ۱۱.۴ درصد افزایش یافت. همچنین تولید زغال سنگ این کشور به ۶۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تن رسید.

 • بورس انرژی میزبان عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری

  بورس انرژی میزبان عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری

  دوشنبه ۶ دی‌ماه ۱۴۰۰ «اکستراکت سبکDAE۱۰ »، «اکستراکت سبک DAE۱۱ » و «اکستراکت سنگین DAE۴۰ » شرکت نفت ایرانول، «اکسیژن مایع» و «متانول» شرکت متانول کاوه، «برش سنگین»، «پنتان»، «سوخت کوره سبک» و «نیتروژن مایع» پتروشیمی تبریز، «برش سنگین» شرکت پتروشیمی جم، «آیزوریسایکل»، «حلال ۴۰۰»، «حلال ۴۰۲»، «حلال ۴۰۶»، «حلال ۴۱۰»، «حلال۵۰۲»، «حلال۵۰۳»، «نرمال بوتان» و «نرمال پنتان» شرکت پالایش نفت اصفهان، «سی‌او» شرکت پالایش نفت آبادان، «متانول» شرکت پتروشیمی زاگرس، «متانول» شرکت پتروشیمی شیراز، «متانول» پتروشیمی فن‌آوران، «نیتروژن مایع» پتروشیمی غدیر، «نیتروژن مایع» شرکت صنایع طبی آرکا شیمی سورنا و «نیتروژن مایع» شرکت فجر انرژی خلیج فارس در رینگ داخلی و هم‌چنین «برش هیدروکربن‌های ۵ کربنه و بالاتر (C۷-C۹)» پتروشیمی تبریز، «رافینت۲» شرکت پتروشیمی شیمی بافت، «سوخت هوایی (اِی‌تی‌کی)» و «نفت سفید» شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در رینگ بین‌الملل بورس انرژی ایران عرضه می‌شود.

 • تولید زغال سنگ رکورد می زند

  آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد:

  تولید زغال سنگ رکورد می زند

  آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) اعلام کرد که با وجود کاهش تولید زغال‌سنگ در چند کشور و پیگیری اهداف کربن‌زدایی پس از اجلاس آب و هواییCOP۲۶ ، تولید این محصول به بالاترین میزان خود خواهد رسید.

 • نگاهی به عرضه های امروز بورس انرژی

  نگاهی به عرضه های امروز بورس انرژی

  یکشنبه ۵ دی‌ماه ۱۴۰۰ «بلندینگ نفتا» و «نفتای سبک» شرکت پالایش نفت بندر عباس، «حلال ۵۰۲» و «حلال ۵۰۳» شرکت پتروشیمی بیستون، «زغال‌سنگ» شرکت زغال‌سنگ پروده طبس، «سی‌اس‌او» شرکت پالایش نفت شازند، «میعانات گازی (S-۵۰۰)»  شرکت پالایش گاز خانگیران و «نفتای سبک» شرکت پالایش نفت آبادان در رینگ داخلی و هم‌چنین «حلال ۴۰۲» شرکت پالایش نفت اصفهان و «رافینت۲» شرکت پتروشیمی شیمی بافت در رینگ بین‌الملل بورس انرژی ایران عرضه می‌شود.

 • افزایش استفاده از زغال سنگ "کثیف" در جهان

  آژانس بین‌المللی انرژی هشدار داد؛

  افزایش استفاده از زغال سنگ "کثیف" در جهان

  آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) هشدار داد که علی‌رغم تلاش‌ها برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای، افزایش مصرف زغال‌سنگ در چین، هند و ایالات متحده می‌تواند تقاضای جهانی برای برق تولید شده از این سوخت "کثیف" را امسال به بالاترین حد خود برساند.

 • صنعت آلومینیوم هند متأثر از کاهش موجودی زغال

  صنعت آلومینیوم هند متأثر از کاهش موجودی زغال

  در تاریخ ششم سپتامبر سال ۲۰۲۱، انجمن تولیدکنندگان انرژی هند (ICPPA) اعلام کرد که ذخایر زغال‌سنگ عرضه‌شده به نیروگاه‌های تحت کنترل (CPP) به ۴۰ تا ۵۰ درصد از نیاز کاهش یافته است. کاهش موجودی زغال‌سنگ، بیشترین تأثیر را بر روی صنعت آلومینیوم این کشور گذاشته است.

 • افزایش شدید مصرف زغال‌سنگ در دنیا

  افزایش شدید مصرف زغال‌سنگ در دنیا

  افزایش قیمت گاز طبیعی سوزاندن زغال‌سنگ برای تولید برق را به‌صرفه‌تر کرده و مصرف آن را در دنیا به طرز نگران کننده‌ای بالا برده است.

 • قیمت کالاهای اساسی سال آینده کاهشی می شود

  مجالی برای تجدید قوای مصرف‌کنندگان؛

  قیمت کالاهای اساسی سال آینده کاهشی می شود

  بازار پیش‌بینی‌ها برای سال جدید میلادی در واپسین روزهای سال ۲۰۲۱ به‌شدت داغ شده است. در سال سپری‌شده، دنیا توانست بالغ‌بر نیمی از جمعیت خود را در برابر کرونا واکسینه کند، ولی درست زمانی که پیش‌بینی می‌شد این بحران در دنیا کنترل شده، سویه «اومیکرون» با سرعت در دنیا گسترش یافت و مشکلات زیادی را برای سلامت مردم دنیا به وجود آورد. به همین دلیل اندکی از میزان پیش‌بینی‌های خوش‌بینانه در مورد آینده بازارها و اقتصاد کاسته شد.

 • بورس انرژی میزبان عرضه چه محصولاتی است؟

  بورس انرژی میزبان عرضه چه محصولاتی است؟

  امروز چهارشنبه ۲۴ آذرماه ۱۴۰۰ کالاهای «آیزوریسایکل»، «حلال ۴۰۰»، «حلال ۴۰۲» و «حلال ۴۰۶» پالایش نفت اصفهان، «آیزوریسایکل» و «نفتای سنگین» شرکت پالایش نفت تهران و «نفت سفید» شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در رینگ داخلی و «MTBE» و «MTBE (عمده)» و «گاز مایع صنعتی» شرکت پتروشیمی بندر امام، «گاز مایع» پتروشیمی پارس، «نفتای سبک» و «نفتای مخلوط» شرکت نفت ستاره خلیج فارس در رینگ بین‌الملل بورس انرژی ایران عرضه می‌شود.

 • عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی

  عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی

  امروز سه‌شنبه ۲۳ آذرماه ۱۴۰۰ کالاهای «MTBE»، «گاز پروپان صنعتی»، «برش سنگین» و «گاز مایع صنعتی» شرکت پتروشیمی بندر امام، «اکستراکت سبک DAE10»، «اکستراکت سبک DAE11» و «اکستراکت سنگین DAE40» شرکت نفت ایرانول، «رافینیت»، «ریفورمیت» و «هیدروکربن سنگین» شرکت پتروشیمی بوعلی سینا، «زغال سنگ» شرکت زغال سنگ پروده طبس و «نرمال هگزان» شرکت پالایش نفت شازند در رینگ داخلی و هم‌چنین «متانول پتروشیمی» شرکت فن‌آوران، «ته‌مانده تصفیه‌شده برج تقطیر (ATR-140)» شرکت پالایش نفت شازند، «رافینیت»، «ریفورمیت» و «هیدروکربن سنگین» شرکت پتروشیمی بوعلی سینا، «نرمال بوتان» شرکت پالایش نفت کرمانشاه، «نفتای کامل» شرکت پالایش نفت لاوان و «هیدروکربن سبک حاصل از برش دوم میعانات گازی پارس جنوبی» با کد ۳۵۱۳۸۰۱۵۳ شرکت پتروپالایش نیک یزد در رینگ بین‌الملل بورس انرژی ایران عرضه می‌شود.

 • حرکت معکوس قیمت سنگ آهن و کک چین

  از نیمه نوامبر به ثبت رسید؛

  حرکت معکوس قیمت سنگ آهن و کک چین

  قیمت های سنگ آهن و کک وارداتی چین از اواسط نوامبر در جهت خلاف یکدیگر حرکت کردند. اگرچه هر دو ماده خام اصلی برای فولادسازی هستند و معمولا در یک مسیر با یکدیگر و مطابق با قیمت های داخلی فولاد به ویژه در فصل کاهش مصرف حرکت می کنند اما علت اصلی این حرکت معکوس اختلاف در عوامل بنیادی متفاوت آنها است.

 • نگاهی به عرضه های امروز بورس انرژی

  نگاهی به عرضه های امروز بورس انرژی

  امروز یکشنبه ۲۱ آذر ماه کالاهای بنزین پیرولیز پتروشیمی مارون، پنتان پلاس پتروشیمی پارس، حلال ۴۰۲ (عمده)، حلال ۴۰۴ (عمده) و گاز بوتان شرکت نفت ستاره خلیج فارس، زغال سنگ شرکت زغال سنگ پروده طبس در رینگ داخلی و نفتای سنگین پالایش نفت اصفهان در رینگ بین الملل بورس انرژی ایران عرضه خواهد شد.

 • موج کاهش قیمت فولاد به هند رسید

  موج کاهش قیمت فولاد به هند رسید

  تحلیلگران انتظار دارند قیمت فولاد در بازار داخلی هند ماه های آتی روندی نزولی داشته باشد. قیمت های صادراتی هم در حال حاضر افت شدیدی داشته اند و قیمت های وارداتی اختلاف زیادی با قیمت های داخلی دارند. قیمت ورق گرم در چین یک ماه اخیر تا ۲۰ درصد ارزان تر شده است. در این بین پیش بینی افت قیمت، تقاضا را در هند منفی تر هم کرده است.

 • بورس انرژی میزبان عرضه چه محصولاتی است؟

  بورس انرژی میزبان عرضه چه محصولاتی است؟

  امروز یکشنبه ۷ آذر ماه کالاهای نفتای سبک پالایش نفت کرمانشاه، آیزوریسایکل، آیزوفید، حلال ۴۰۴، نفتای سنگین تصفیه نشده و بلندینگ نفتا حلال ۴۱۰ پالایش نفت شیراز، بلندینگ نفتا پالایش نفت بندرعباس و نفتای سبک شرکت نفت ستاره خلیج فارس در رینگ داخلی بورس انرژی ایران عرضه خواهد شد.