کرونا

کل اخبار:752
 • افزایش ۶ ‌درصدی تقاضای جهانی برق در ۲۰۲۱

  افزایش ۶ ‌درصدی تقاضای جهانی برق در ۲۰۲۱

  آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد بهبود اقتصادها از بحران کرونا، تقاضا برای برق را ۶ درصد در کل دنیا در سال گذشته میلادی بالا برده که بالاترین رقم  از ۲۰۱۰ یعنی زمان بهبود از رکود مالی ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ بوده‌ و بیشتر آن از انرژی‌های غیر تجدیدپذیر مثل زغال سنگ و گاز تأمین شده است.

 • نیکل هم رکوردشکن شد

  نیکل هم رکوردشکن شد

  باوجود اینکه بخش عمده‌ای از مردم دنیا واکسن کرونا دریافت کرده‌اند، ولی همچنان بحران کرونا پابرجاست و اقتصاد دنیا هنوز نتوانسته به شرایط عادی بازگردد. سویه اومیکرون که بسیاری آن را نگران‌کننده نمی‌دانند؛ شمار زیادی از فعالیت‌های اقتصادی را تعطیل کرده و بسیاری از مردم را به مراکز درمانی کشانده است. این شرایط روی بورس‌های کالایی به‌خصوص بازارهای فلزی هم تأثیر گذاشته است به گونه ای که در روزهای اخیر قیمت نیکل در بازار جهانی رکورد تازه‌ای را ثبت کرده است.

 • بهای مس رکورد ۱۰ ساله را شکست

  رشد ۳۰۰ دلاری قیمت مس در فصل پایانی سال ۲۰۲۱؛

  بهای مس رکورد ۱۰ ساله را شکست

  قیمت مس در بازار جهانی در ماه‌های پایانی سال میلادی گذشته رکورد تازه‌ای را ثبت کرد. در فصل آخر سال ۲۰۲۱ میلادی قیمت مس در بازار جهانی بالغ‌بر ۳۰۰ دلار به ازای هر تن نسبت به فصل سوم رشد کرد. براساس تازه‌ترین گزارش بانک جهانی، در آخرین فصل پارسال هر تن مس با قیمت ۹ هزار و ۷۰۳ دلار مبادله شد درحالی‌که در فصل سوم ارزشی معادل ۹ هزار و ۳۸۲ دلار داشت. جالب اینجاست که متوسط قیمت هر تن مس در آخرین فصل پارسال تقریباً مشابه فصل دوم بود و این رشد قیمت ریشه در اوج‌گیری همه‌گیری با سویه اومیکرون در اغلب کشورهای جهان داشته است.

 • تب و لرز بازار فولاد در دوران پساکرونا

  مرکز مطالعاتی «فیچ» پیش‌بینی کرد؛

  تب و لرز بازار فولاد در دوران پساکرونا

  مرکز مطالعاتی فیچ پیش‌بینی کرده است که «سال جاری، سال پایان بحران است. به‌تدریج، شاهد کاهش تبعات منفی اقتصادی ناشی از همه‌گیری کرونا خواهیم بود و قیمت انواع کالاهای اساسی ازجمله فولاد تنزل پیدا می‌کند.» این موسسه برآورد کرده است که در سال جاری میلادی شاهد کاهش قیمت فولاد در بازار باشیم. بر مبنای این گزارش در سال جاری قیمت هر تن فولاد به مرز ۷۵۰ دلار می‌رسد درحالی‌که در سال گذشته هر تن فولاد به‌طور متوسط با قیمت ۹۵۰ دلار مبادله شد؛ انتظار می‌رود روند کاهش قیمت فولاد در بازار جهانی ادامه یابد و طی فاصله سال‌های ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۵ میلادی، قیمت هر تن فولاد به مرز ۵۳۵ دلار تقلیل پیدا کند.

 • نفت سقف سه ساله را شکست

  نفت سقف سه ساله را شکست

  قیمت نفت روز دوشنبه افزایش یافت و قیمت‌های آتی نفت برنت به بالاترین حد خود در بیش از سه سال گذشته رسید، زیرا سرمایه‌گذاران انتظار دارند که عرضه در بحبوحه محدود شدن تولید توسط تولیدکنندگان بزرگ و تقاضای جهانی تحت تأثیر نوع ویروس کرونای Omicron ضعیف باقی بماند.

 • کسری بیش از ۶ میلیون تنی مس تا سال ۲۰۳۰

  کسری بیش از ۶ میلیون تنی مس تا سال ۲۰۳۰

  شرکت «رایستاد انرژی» که یک شرکت مربوط به تحقیقات انرژی در شهر اسلوی نروژ است در گزارشی برآورد کرد میزان تقاضای جهانی مس تا سال ۲۰۳۰ نسبت به عرضه این فلز پیشی گرفته و به بیش از ۶ میلیون تن برسد.

 • طلای سیاه زیر سایه اومیکرون و مذاکرات وین

  طلای سیاه زیر سایه اومیکرون و مذاکرات وین

  قیمت نفت در بازار جهانی در نیمه اول ماه ژانویه در مرز ۸۰ دلار به ازای هر بشکه باقی خواهد ماند و روند رشد تقاضا در این بازار متوقف نمی‌شود.

 • چشم‌انداز روشن طلا در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲

  چشم‌انداز روشن طلا در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲

  طبق گزارش شرکت تجزیه و تحلیل داده «گلوبال دیتا» در نیمه اول سال ۲۰۲۱ بزرگترین معادن طلا از کاهش ۱.۱ درصدی تولید خود نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۰ خبر دادند که مهمترین دلیل آن کمبود سنگ طلای باکیفیت و همچنین کاهش فعالیت کارخانجات بود. این شرکت همچنین بر این باور بود که در نیمه دوم سال تولید طلا در معادن بزرگ بازیابی خواهد شد و سطح تولید همچنان به مانند سال قبل خواهد شد.

 • پیش بینی رشد ۴ درصدی اقتصاد دنیا در سال ۲۰۲۲

  پیش بینی رشد ۴ درصدی اقتصاد دنیا در سال ۲۰۲۲

  مرکز تحقیقات اقتصادی و تجاری انگلیس اعلام کرد اقتصاد دنیا در ۲۰۲۲ با وجود ادامه مشکلات زنجیره‌های عرضه و شیوع کرونای اومیکرون، حدود ۴ درصد رشد خواهد کرد.

 • ثبت رکوردی جدید در واردات آلومینیوم چین

  ثبت رکوردی جدید در واردات آلومینیوم چین

  چین طی ۱۱ ماه سال ۲۰۲۱، به رکورد جدیدی در واردات آلومینیوم دست یافت. در یازده ماه منتهی به دسامبر ۲۰۲۱، چین ۲.۹۷ میلیون تن آلومینیوم اولیه وارد کرد که در صنعت آلومینیوم این کشور رکورد جدیدی محسوب می‌شود.

 • مس ارزان شد

  مس ارزان شد

  قیمت مس روز دوشنبه تحت تاثیر شیوع سریع واریانت اُمیکرون که نگرانی ها نسبت به تبعات آن بر فعالیت اقتصادی را برانگیخت، کاهش یافت.

 • ادامه رشد تقاضا و قیمت جهانی فولاد در سال ۲۰۲۲

  اتحادیه بین‌المللی آهن و فولاد اعلام کرد؛

  ادامه رشد تقاضا و قیمت جهانی فولاد در سال ۲۰۲۲

  اتحادیه بین‌المللی آهن و فولاد در گزارش اخیر خود از رشد ۴.۵ درصدی تقاضای فولاد در سال ۲۰۲۱ خبر داد و نوشت: تقاضای فولاد در سال ۲۰۲۱ بالغ‌بر ۴.۵ درصد نسبت به سال قبل از آن رشد کرد و به یک میلیارد و ۸۵۵ میلیون تن رسید. این در حالی است که در سال ۲۰۲۰ و در اولین سال درگیری دنیا با ویروس کرونا میزان تقاضا فقط ۰.۱ درصد افزایش نسبت به سال قبل از آن را تجربه کرد.

 • چشم‌انداز تیره قیمت جهانی طلا در سال ۲۰۲۲

  چشم‌انداز تیره قیمت جهانی طلا در سال ۲۰۲۲

  یکی از بازارهایی که از ابتدای همه‌گیری کرونا تاکنون با رشد قیمت زیادی روبرو شد، طلا بود. بازاری که رکوردهای تازه‌ای را ثبت کرد و قیمت آن با سرعت زیادی رشد کرد و حتی از مرز ۲ هزار دلار هم گذشت. در سال ۲۰۲۱ پیش‌بینی‌هایی در مورد رسیدن قیمت طلا به مرز ۳ هزار دلار هم مطرح شد، پیش‌بینی‌هایی که بعد از تولید واکسن کرونا و سرعت بالای واکسیناسیون در دنیا رنگ باخت.

 • کاهش هفتگی بهای نفت با اوج گیری اُمیکرون

  کاهش هفتگی بهای نفت با اوج گیری اُمیکرون

  قیمت نفت روز جمعه تحت تاثیر افزایش موارد ابتلا به واریانت اُمیکرون با کاهش هفتگی روبرو شد.

 • قیمت کالاهای اساسی سال آینده کاهشی می شود

  مجالی برای تجدید قوای مصرف‌کنندگان؛

  قیمت کالاهای اساسی سال آینده کاهشی می شود

  بازار پیش‌بینی‌ها برای سال جدید میلادی در واپسین روزهای سال ۲۰۲۱ به‌شدت داغ شده است. در سال سپری‌شده، دنیا توانست بالغ‌بر نیمی از جمعیت خود را در برابر کرونا واکسینه کند، ولی درست زمانی که پیش‌بینی می‌شد این بحران در دنیا کنترل شده، سویه «اومیکرون» با سرعت در دنیا گسترش یافت و مشکلات زیادی را برای سلامت مردم دنیا به وجود آورد. به همین دلیل اندکی از میزان پیش‌بینی‌های خوش‌بینانه در مورد آینده بازارها و اقتصاد کاسته شد.

 • سایه اُمیکرون بر کاهش رشد اقتصادی آسیا

  سایه اُمیکرون بر کاهش رشد اقتصادی آسیا

  بانک توسعه آسیایی رشد آهسته‌تری را برای چین و هند پس از ظهور نوع جدید ویروس کرونا پیش‌بینی می‌کند.

 • تولید پتروشیمی‌های خلیج‌فارس در ۲۰۲۲ تغییر چندانی نمی‌کند

  مدیرعامل سابک:

  تولید پتروشیمی‌های خلیج‌فارس در ۲۰۲۲ تغییر چندانی نمی‌کند

  مدیرعامل شرکت پتروشیمی سعودی بیسیک اینداستریز (سابک) پیش‌بینی کرد که تولید پتروشیمی در منطقه خلیج فارس در سال ۲۰۲۲ میلادی نسبت به سال ۲۰۲۱ تغییر چندانی نخواهد داشت.

 • تاثیر سویه‌های جدید کرونا بر تقاضای جهانی نفت

  روسیه هشدار داد؛

  تاثیر سویه‌های جدید کرونا بر تقاضای جهانی نفت

  مدیر اجرایی شرکت گازپروم روسیه هشدار داد که سویه های جدید کروناویروس ممکن است بر نرخ رشد تقاضای جهانی نفت تأثیر بگذارد.

 • دوربرگردان قیمت مس پس از رکوردشکنی

  کاهش تقاضای فلز سرخ بازار را شوکه کرد؛

  دوربرگردان قیمت مس پس از رکوردشکنی

  سقوط قیمت مس در هفته‌های اخیر از مهم‌ترین خبرهایی است که این روزها در رسانه‌های دنیا منتشر می‌شود. بازاری که چند ماه قبل یکی از بالاترین نرخ رشد قیمت را داشت، درنتیجه تحولات ناشی از سیاست‌های چین و شناسایی سویه جدید کرونا در دنیا، تغییر مسیر داده و حال روند کاهشی در پیش گرفته است.

 • صعود دوباره نفت با فروکش کردن نگرانی ها

  صعود دوباره نفت با فروکش کردن نگرانی ها

  به دنبال بالا گرفتن نگرانی در مورد سویه جدید ویروس کرونا و احتمال اوج‌گیری دوباره ابتلا و مرگ‌ومیر در دنیا، بسیاری از کشورها بازهم محدودیت‌های سفر را اعمال کرده‌اند و شماری هم برای به تأخیر انداختن این اوج‌گیری خبر از اجرای طرح‌های قرنطینه سراسری داده‌اند. در این شرایط، قیمت نفت در بازار جهانی کاهش یافته و اگرچه در ابتدا پیش‌بینی تازه‌ای از احتمال اوج‌گیری دوباره قیمت‌ها ارائه نمی شد اما صعود امروز قیمت ها تمام معادلات را بهم زد.

 • نفت یک دلار بالا رفت

  نفت یک دلار بالا رفت

  قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی در پی افزایش قیمت فروش نفت عربستان سعودی برای مشتریان آسیایی و آمریکایی و ادامه مذاکرات هسته ای ایران و قدرت های جهانی، بیش از یک دلار در هر بشکه افزایش یافت.

 • پیش بینی تداوم تقاضای مطلوب پلی‌اتیلن در سال ۲۰۲۲

  پیش بینی تداوم تقاضای مطلوب پلی‌اتیلن در سال ۲۰۲۲

  شرکت آمریکایی داوکمیکالز پیش‌بینی کرد که شرایط مطلوب تقاضا برای محصول پلی‌اتیلن در سال ۲۰۲۲ میلادی نیز ادامه می‌یابد.

 • راز رکوردشکنی قیمت جهانی گندم

  فائو بررسی کرد؛

  راز رکوردشکنی قیمت جهانی گندم

  گزارش‌ها نشان می‌دهد در یک ماه اخیر قیمت گندم با رشد بالایی همراه بوده است. سازمان خواروبار جهانی (فائو) در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد: در ماه اکتبر امسال، قیمت گندم به بالاترین سطح نرخ طی ۱۰ سال اخیر رسید و انتظار می‌رود، این روند افزایشی، حداقل تا انتهای امسال ادامه داشته باشد.

 • چشم انداز روشن تولید جهانی مس در سال آینده

  چشم انداز روشن تولید جهانی مس در سال آینده

  گروه مطالعات بین المللی مس از چشم انداز روشن تولید فلز سرخ در سال ۲۰۲۲ میلادی خبر داد.

 • کاهش قیمت مس با افزایش شاخص دلار

  کاهش قیمت مس با افزایش شاخص دلار

  افزایش اشتغال در آمریکا و تقویت شاخص دلار منجر به افت قیمت کامودیتی‌ها شد به طوری که قیمت هر تن مس تحویل ماه مارس در بورس کالای نیویورک در معاملات روز جمعه افت ۵ درصدی نسبت به جمعه هفته گذشته داشته است.

 • چشم‌انداز بازار شیمیایی جهان منفی شد

  چشم‌انداز بازار شیمیایی جهان منفی شد

  در پی افزایش شیوع سویه اومیکرون ویروس کرونا، روند بازارهای شیمیایی جهان به سمت نزولی شدن گام برداشت.

 • بازنگری در واگذاری سهام یک واحد هندی به آرامکو

  بازنگری در واگذاری سهام یک واحد هندی به آرامکو

  شرکت های ریلاینس و آرامکو در ۲۰۱۹ یک نامه تعهد غیر الزام آور امضا کردند که در آن پیشنهاد شد آرامکو سهام شرکت‌های پالایش، پتروشیمی و بازاریابی سوخت ریلاینس را به دست آورد.

 • بازار فلزات در انتظار سویه جدید کرونا

  بازار فلزات در انتظار سویه جدید کرونا

  با مطرح‌شدن شیوع سویه جدیدی از ویروس کرونا طی چند هفته گذشته، بازارهای جهانی و از آن جمله بازار فلزات تحت‌تأثیر این خبر قرار گرفته‌اند.

 • بزرگترین کاهش ماهانه طلای سیاه در ۲۰ ماه گذشته رقم خورد

  بزرگترین کاهش ماهانه طلای سیاه در ۲۰ ماه گذشته رقم خورد

  قیمت نفت پس از ریزش سنگینی که روز گذشته متحمل شد، در آستانه آغاز مذاکرات تولیدکنندگان اوپک پلاس برای چگونگی واکنش درباره تهدید اُمیکرون بر روی تقاضا، در معاملات روز چهارشنبه بازار جهانی بخشی از این ریزش را احیا کرد.

 • بازار کالای جهانی در آبان ماه ۱۴۰۰

  بازار کالای جهانی در آبان ماه ۱۴۰۰

  در آبان ­ماه علی‎رغم عقب‎ نشینی قیمت و نوسانات نسبی که در بعضی از کامودیتی ­ها ایجاد شد، شرایط کلی بازار کالایی همچنان مطلوب بود؛ چرا که رشد قیمت­ ها در چند ماه اخیر چشمگیر بوده است. به ­صورت کلی قیمت ­های جهانی تابعی از شرایط اقتصاد­های بزرگ به­ خصوص اقتصاد دو کشور آمریکا و چین به عنوان بزرگترین اقتصاد­­های دنیا است. بحران تامین ­انرژی و اوج‌گیری دوباره پاندامی کرونا  در گوشه­ و ­کنار جهان و تورم غیرطبیعی که مخصوصا اقتصاد­های بزرگ را درگیر کرده است، می ‏توان به عنوان مهمترین معضلات حال حاضر دنیا معرفی کرد که بر روی شرایط کلان اقتصادی اثر دارند. به جهت درک بهتر شرایط اقتصاد جهانی در مطلبی که در ادامه آمده است مهم­ترین شاخص ­های اقتصادی ماه ­های اکتبر و نوامبر کشورهای آمریکا، چین و منطقه یورو مورد بررسی قرار گرفته است.