کرباسیان

بورس کالای ایران از جمله دستاوردهای ارزنده‌ای است که در راستای سلامت، شفافیت، حمایت از تولید و مصرف‌کننده در کشور فعال شد و توانست بسیار موفق عمل کند.

*مهدی کرباسیان- معاون وزیر صنعت، ‌معدن و تجارت ( رئیس هیأت عامل ایمیدرو)

به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، این بورس در سال ۸۲ تحت عنوان سازمان کارگزاران بورس فلزات با همت «احمد صادقی» تأسیس شد و ایشان به عنوان دبیرکل، فعالیت این بورس را آغاز کرد. طی سال‌های ۸۴ و ۸۵ نیز «اکبر علی هاشمیان» به عنوان دبیر کل سازمان کارگزاران بورس فلزات و پس از آن به عنوان مدیرعامل بورس کالای ایران انتخاب شد. همچنین در همان سال با کمک دوستان و آقای یزدان جو توانستیم اقلام نفتی و پتروشیمی را وارد بورس کالا کنیم که موفقیت بسیار خوبی برای این بورس محسوب می‌شد.

با همه گرفتاری‌هایی که سیستم بانکی و بیمه‌ای کشور دارد، بورس کالا در حوزه صادرات و رینگ صادراتی عملکرد خوبی در دوره مدیریت «حامد سلطانی نژاد» داشته است. همچنین، راه‌اندازی معاملات پسته و زعفران از پیشرفت‌های شرکت بورس کالای ایران در این دوره محسوب می‌شود.

 بدیهی است که اگر سیستم بانکی و بیمه‌ای ما بهتر و موفق‌تر عمل کند، بدون شک، این بورس می‌تواند موفقیت‌های بیشتری حاصل کند.

اما اینکه حوزه ای را نام ببریم و بگوییم به همه اهداف خود رسیده است، چنین حوزه‌ای به هیچ وجه قابل پیدا کردن نیست. در مورد بورس کالا هم اینکه بگوییم به همه اهدافی که می‌تواند در رابطه با حمایت از تولید داشته باشد، نرسیده است؛ برای تحقق این موضوع نیاز است که برخی از بروکراسی حاکم بر این نهاد کنار گذاشته شود.

متأسفانه در پاره‌ای مواقع، دستورالعمل‌ها و مقرراتی بر بورس کالا تحمیل می‌شود که قدرت مانور را از این بورس می‌گیرد ، اما واقعیت این است که بورس به معنای کلی می‌تواند رقیب خوبی برای حوزه پول باشد و به نظر می‌رسد باید در این زمینه تحول جدی ایجاد شود.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بازار جهانی

آموزش