بهزاد محمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی گفت: پنج درصد سبد تولید پتروشیمی ایران مربوط به پروپیلن است و با اجرای طرح‌ها، این سهم در سال ۱۴۰۴، به ۱۰ درصد می‌رسد.

به گزارش «کالاخبر» به نقل از شانا، بهزاد محمدی با اشاره به افزایش ۶۰ درصدی ظرفیت صنعت پتروشیمی با بهره‌برداری از ۱۷ طرح افزود: با بهره‌برداری از این طرح‌ها، درآمد این صنعت در سال ۹۹ تا ۸۰ درصد افزایش می‌یابد.

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه پتروشیمی صنعت نخست کشور است و در کنار فولاد دو پایه ارزآوری کشور به شمار می‌روند، ادامه داد: پتروشیمی صنعت جذاب رو به رشد و تعالی است و به‌شدت کار می‌کند.

محمدی تأکید کرد: تولید سالانه پروپیلن در کشور در شرایط کنونی ۹۵۰ هزار تن است که از کمبود ۲۰۰ هزار تنی حکایت دارد.

وی با اشاره به اینکه در تلاشیم صنعت پتروشیمی را کیفی و تاب‌آور کنیم، گفت: با افزایش ظرفیت تولید محصولات با کیفیت مانند پروپیلن و شناسایی نیاز بازار، ارزآوری پتروشیمی نیز تضمین خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تأکید بر اینکه امسال برای صنعت پتروشیمی سال طلایی است، افزود: طرح‌هایی در این صنعت وجود دارد که از سال ۸۴ شروع شده و به نوعی خودکشی در این صنعت به شمار می‌رود.

محمدی تصریح کرد: استراتژی در صنعت پتروشیمی میان‌برد بوده و بازار جهان در بلندمدت دیده نشده است.

وی افزود: در توسعه صنعت از منابع به سمت توسعه رفتیم و نیاز بازار را مورد توجه قرار ندادیم، در برخی محصولات تنه درخت ۱۲۰ کیلو شده، اما دیگر بخش‌ها متناسب با آن رشد نکرده‌اند، با تکمیل زنجیره پروپیلن در تلاشیم تناسب را در صنعت به‌وجود آوریم.

معاون وزیر نفت اضافه کرد: پنج درصد سبد تولید پتروشیمی ایران مربوط به پروپیلن است و این عدد در عربستان ۱۷ درصد، آمریکا ۱۸ درصد و در دنیا ۱۶ درصد است. با اجرای طرح‌ها، این سهم در سال ۱۴۰۴ در سبد پتروشیمی ایران، به ۱۰ درصد می‌رسد.

وی گفت: نبض پتروشیمی با توسعه نفت و گاز می‌تپد، زیرا خوراک خود را از صنایع بالادستی دریافت می‌کند، بنابراین هر چقدر تولید نفت کاهش یابد، خوراک پتروشیمی کاهش خواهد داشت.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش