فولاد

گزارش هفتگی بازارهای فولاد منتشر شد.

سنگ آهن:

به گزارش «کالاخبر»، با این که تقاضای سنگ آهن در چین هنوز تحت تاثیر ویروس کرونا محدود است ولی هفته گذشته بهبود حجم خرید ها قیمت را کمتر از ۶ دلار بالا برده به ۸۸.۲۵ دلار هر تن سی اف آر رساند. به طور کلی رکود بازار فولاد و موجودی بالای کارخانه ها آن ها مجبور کرده از تولید بکاهند و برخی اجبارا تعمیرات را آغاز کرده اند از این رو مصرف سنگ آهن کمتر هم می شود. 

در بازار صادرات ایران، آخرین قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد کمتر از ۲ دلار رشد داشته ۴۶.۶  دلار هر تن فوب شد.سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص  ۶۱ درصد ایران نیز از ۴۱.۷  دلار به ۴۳.۵ دلار هر تن فوب رسید.

قراضه:

هفته گذشته فولادسازان ترکیه موفق شدند در بازار فولاد فروشهای خوبی داشته باشند از این رو به خرید قراضه پرداختند و قیمت این ماده اولیه بالا رفت. قراضه سنگین کلاس ۱ و ۲ خلوص ۲۰-۸۰ از ۲۵۶  دلار هفته قبل به حدود ۲۷۴ دلار هر تن سی اف آر رسید. بازار انتظار چنین رشد قیمتی را نداشت و با توجه به موجودی پایین قراضه، فولادسازان ترک حال منتظر رسیدن قیمت به ۲۸۰ تا ۲۸۵ دلار هستند.

در بازار ژاپن آخرین مزایده صادراتی قراضه سنگین کلاس ۲ شاهد ۳۴ دلار افت قیمت ماهانه بوده ۲۰۹ دلار هر تن تحویل کنار کشتی ثبت شد. متوسط قیمت فولاد از ۲۱۰ دلار به ۱۹۹ دلار هر تن فوب رسید. 

در بازار داخلی آمریکا نیز قراضه خرد شده در ۲۸۰ دلار هر لانگ تن ثابت ماند.

بیلت

با رشد قیمت قراضه در ترکیه بیلت سی آی اس نیز هفته گذشته بالا رفت. برخی از خریداران رشد قیمت را پذیرفتند ولی در کل تقاضا هنوز مطلوب نیست. متوسط قیمت بیلت صادراتی سی آی اس از ۳۸۰ تا ۳۸۵  دلار اوایل هفته به ۳۹۵ تا ۴۰۰ دلار هر تن فوب رسید. 

در ترکیه نیز رشد قیمت قراضه، بهبود تقاضای مقاطع و بهبود فروش های صادراتی، قیمت بیلت را بالا برده بیلت صادراتی تا ۱۰ دلار رشد داشت و ۳۹۵ تا ۴۰۰ دلار هر تن فوب شد. 

در جنوب شرق آسیا نیز بیلت سی آی اس بالا رفت و از ۴۲۵ تا ۴۳۰ دلار به ۴۴۰ تا ۴۵۰ دلار هر تن سی اف آر  رسید. 

مقاطع

میلگرد صادراتی ترکیه هفته گذشته صعودی بوده از ۴۲۰ دلار به ۴۳۰ دلار هر تن فوب رسید. در چین هنوز بسیاری از پروژه های ساخت و ساز شروع به کار نکرده اند از این رو قیمت در بازار داخلی و صادرات نزولی بود. میلگرد صادراتی چین حدود ۲۰ دلار افت داشت و ۴۴۱ دلار هر تن فوب شنیده شد. 

در بازار داخلی اروپا میلگرد با ۵ یورو افت ۴۷۵ یورو هر تن درب کارخانه بود. در بازار آمریکا نیز میلگرد در ۶۲۸ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبات داشت.

ورق

در چین با این که بعد از مدتی طولانی وقفه کارخانه های لیدر به بازار بازگشتند، نبود تقاضا قیمت ورق گرم را پایین تر آورد. ورق گرم صادراتی ۴۶۵ تا ۴۹۰  دلار هر تن فوب بود در مجموع ۲۵ تا ۴۰ دلار نسبت به قبل از تعطیلات سال نو چین ارزان تر شده است. صنایع وابسته به ورق گرم هنوز فعالیت خود را جدی آغاز نکرده اند و همین کمبود تقاضای داخلی بازار چین را راکد کرده است. 

در بازار جنوب شرق آسیا ورق گرم وارداتی از ۵۱۵ تا ۵۲۰ دلار هر تن سی اف آر به ۴۷۵ تا ۴۸۵  دلار هر تن سی اف آر رسیده است. ورق گرم صادراتی نیز از ۴۸۳ دلار به ۴۷۷ دلار هر تن فوب رسید. 

در بازار داخلی اروپا ورق گرم با یک یورو رشد به ۴۷۸ یورو هر تن درب کارخانه افزایش یافت. در بازار امریکا نیز ورق گرم ۲۰ دلار افت داشت و ۵۷۵ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد. 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش