صندوق طلا

از آنجا که سرمایه گذاری مستقیم در حوزه فیزیکی سکه طلا ریسک ناشی از لزوم حمل و نقل فیزیکی سکه ها را پوشش می دهد و کسب اطمینان از اصل بودن سکه ها و پیگیری مستمر قیمت خرید و فروش و مسایلی از این دست را به همراه دارد لذا استفاده از ابزارهای موجود در بازار مشتقه بورس کالا می تواند تا حد زیادی این ریسک ها را مدیریت نماید.

*امیر مسعود پرور، کارشناس بازار سرمایه

به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، بورس های کالایی در دنیا عمده ترین محل برای پوشش ریسک ناشی از نوسانات قیمت ها به شمار می آیند. این بورس ها معمولاً با اتخاذ راهکارهای مختلف و در قالب ابزارهای گوناگون اقدام به مدیریت ریسک می کنند. همچنین در بورس اوراق بهادار افراد با سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری ریسک مدیریت دارایی های خود را به حداقل ممکن می رسانند که این ویژگی در صندوق های کالایی نیز وجود دارد. نخستین صندوق کالایی مبتنی بر طلا در سال ۲۰۰۴ در بورس فلزات لندن ایجاد و پس از مدت کوتاهی توانست نظر مساعد فعالان بازار و سرمایه گذاران در حوزه کالایی را جلب کند. در ایران نیز اخیراً شاهد پذیرش و معرفی صندوق پشتوانه طلای لوتوس بوده ایم که بعنوان یکی از نخستین صندوق های پوشش ریسک در حوزه های کالایی می باشد. از آنجا که سرمایه گذاری مستقیم در حوزه فیزیکی سکه طلا ریسک ناشی از لزوم حمل و نقل فیزیکی سکه ها را پوشش می دهد و کسب اطمینان از اصل بودن سکه ها و پیگیری مستمر قیمت خرید و فروش و مسایلی از این دست را به همراه دارد لذا استفاده از ابزارهای موجود در بازار مشتقه بورس کالا می تواند تا حد زیادی این ریسک ها را مدیریت نماید.

در همین زمینه فردا ۲۰ خردادماه نخستین صندوق کالایی بازار سرمایه ایران با عنوان صندوق پشتوانه طلای لوتوس در بورس کالای ایران پذیره نویسی می شود که به نظر می رسد این پذیره نویسی با موفقیت به پایان برسد.

هدف از تشکیل صندوق پشتوانه طلا جمع آوری سرمایه از سرمایه گذاران و تشکیل سبدی از اوراق بهادار مبتنی بر کالای سکه طلا و مدیریت این سبد است. سرمایه گذاری در این صندوق ها به هیچ عنوان بدون ریسک نبوده و متولیان صندوق با بهری گیری از تحلیل گران خبره سعی در کسب حداکثری سود برای سرمایه گذاران خواهند داشت. این مهم اگر از سوی خود افراد سرمایه گذار انجام پذیرد، آنها را متحمل هزینه های جمع آوری و پردازش اطلاعات، ریسک معاملات در بازارهای آتی سکه طلا و قراردادهای اختیار معامله خواهد کرد. اما صندوق طلا امکان ورود هوشمندانه و مدیریت مجموع آورده سهامداران خویش را به معاملات آتی طلا و قراردادهای اختیار معامله کالایی در بورس کالا را فراهم کرده و نقد شوندگی اوراق را از طریق داد و ستد در بازار گواهی سپرده های کالایی تسهیل می کند. با توجه به توضیحات فوق، خرید واحدهای صندوق پشتوانه طلا می تواند برای عامه مردم، سرمایه گذاران بازار طلا و فعالان بازار آتی سکه طلا در بورس کالای ایران بسیار جذاب باشد.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش