دیدگاه

 • سیگنال سبز بازار جهانی به بورس‌ ایران

  یادداشت؛

  سیگنال سبز بازار جهانی به بورس‌ ایران

  شرکت‌های تولیدکننده محصولات پایه که غالبا در بازارهای جهانی مورد معامله قرار می‌گیرد، بخش قابل‌توجهی از بازار سهام کشور را تشکیل می‌دهد. طی چند روز گذشته قیمت جهانی محصولات پایه به‌شدت افزایش پیدا کرده است و خوش‌بینی‌های زیادی در این زمینه از سوی سرمایه‌گذاران ایجاد شده است. به‌نظر می‌رسد که قیمت محصولاتی اعم از نفت، مس، فولاد، روی و مواردی از این قبیل با تداوم افزایش قیمت‌های جهانی روبه‌رو شوند. چنین موضوعی در واقع باعث ایجاد رونق در بورس شد.

 • تجربه تلخ همسایگان ایران از قیمت گذاری دستوری

  «کالاخبر» گزارش می دهد؛ 

  تجربه تلخ همسایگان ایران از قیمت گذاری دستوری

  هر بار قیمت بالا و پایین می‌شود، برخی دولت‌ها تپش قلب می‌گیرند و سریع برای کنترل نوسان دست به دامان تعیین دستوری قیمت می‌شوند. عراق، ارمنستان، آذربایجان، ترکیه، روسیه و افغانستان از جمله کشورهای همسایه ایران هستند که در گذشته سیاست کنترل قیمت را بارها امتحان کرده اما مساله اینجاست که این اقدام دولت‌ها، معمولا یا نتیجه‌ای نداده یا فقط در کوتاه‌مدت تا حدودی اثربخش بوده و در درازمدت، آسیب‌های جدی به اقتصاد وارد کرده است. همسایه‌های ایران الزاما به لحاظ اقتصادی، شرایطی مشابه با کشور ما ندارند و ساختار اقتصاد آنها اغلب متفاوت است، اما بررسی تجربه‌های کشورهای همسایه به‌ویژه در امر کنترل قیمت برای مهار تورم، خالی از لطف نیست. 

 • سلطان‌کشی در اقتصاد

  یادداشت؛

  سلطان‌کشی در اقتصاد

  این روزها باز هم بحث گرانی برخی کالاها نقل محافل است، اما وقتی صحبت از دلیل این گرانی‌ها می‌شود در صداوسیما و برخی از دیگر رسانه‌ها از دلیل گرانی، گرانفروشی برخی از سودجویان و سوء استفاده دلالان عنوان می‌شود؛ راه‌حل پیشنهادی هم افزایش نظارت و برخورد با متخلفان است و ...

 • آسیب پذیری صنعت فولاد چگونه به حداقل می رسد؟

  در گزارش مرکز پژوهش های مجلس بررسی شده است؛

  آسیب پذیری صنعت فولاد چگونه به حداقل می رسد؟

  مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی طی گزارشی با عنوان "اصلاح قیمت حامل های انرژی: تاب آوری صنعت فولاد کشور" آورده است: اصلاح قیمت حامل های انرژی باید در بسته جامع اصلاح ساختار زنجیره فولاد کشور انجام شود؛ از این رو اصلاح نظام عرضه و تقاضا، آزادسازی قیمت های محصولات کل زنجیره از طریق عرضه در بورس کالا و کشف قیمت و اصلاح عوارض و تعرفه های صادرات و واردات از دیگر اقدام هایی است که باید به طور هم زمان عملیاتی شود تا آسیب پذیری صنعت فولاد کشور به حداقل برسد.

 • مکانیسم بورس کالا چگونه منجر به تعادل بازار سیمان می شود؟

  یادداشت؛

  مکانیسم بورس کالا چگونه منجر به تعادل بازار سیمان می شود؟

  عرفان میرزایی، پژوهشگر دفتر مطالعات راهبردی رونق تولید دانشگاه امام صادق (ع) در یادداشتی اثرات عرضه سیمان در بورس کالای ایران را بر این صنعت بررسی کرده است. در این یادداشت آمده است: بورس کالا، بازاری رقابتی است و باید شرایط به گونه‌ای مهیا شود که تمامی سیمان تولیدشده از طریق بورس به دست مصرف‌کننده برسد، با این اتفاق، بدون شک عرضه سیمان در بورس به شفاف سازی و حذف دلالان کمک می‌کند.

 • فرار از دام قیمت‌گذاری

  یادداشت؛

  فرار از دام قیمت‌گذاری

  محمد حسنی‌سعدی سخنگوی شرکت بورس کالای ایران در یادداشتی که امروز در روزنامه دنیای اقتصاد منتشر شده، جایگاه نشان و برند بورس کالا در اقتصاد کشور را مورد بررسی قرار داده است که در ادامه می خوانید.

 • اقتصاد دلال و سلطان پرور

  یادداشت؛

  اقتصاد دلال و سلطان پرور

  در طول چند سال اخیر که بازار کالاهای مختلف به‌دلیل جهش‌های ارزی دچار تلاطم شده‌اند مسئولان دائما یک جمله را در رسانه‌ها تکرار کرده‌اند: «به اندازه کافی کالا در بازار وجود دارد اما دلالان باعث بروز مشکل و کمبود شده‌اند.» یک موجود موهوم و مجهول به نام دلال در ذهن همه ایجاد کرده‌ایم که تقصیر همه مشکلات را گردن او بیندازیم. اما دلال کیست و چه می‌کند؟ ...

 • چرا عرضه سیمان در بورس کالا به اقتصاد ملی کمک می کند؟

  یادداشت عسکری مارانی؛

  چرا عرضه سیمان در بورس کالا به اقتصاد ملی کمک می کند؟

  علیرضا عسگری مارانی، کارشناس خبره بازار سرمایه در یادداشتی اشاره کرده که از سال قبل به دلیل ساختار سازی که در بخشی از هلدینگ های بزرگ سیمانی انجام شد نحوه فروش و نظارت بیشتر بر چرخه فروش و نقد فروشی به مرور آغاز شد و در ادامه با تداوم ورود محصول تعدادی از شرکت های تحت پوشش آن ها در بورس کالا، موجب شفافیت این تولید ملی که بالغ بر پنج میلیارد دلار ارزش آن در تولید ناخالص ملی است، شد. وی در این یادداشت به تاثیر ورود سیمان به بورس کالا بر اقتصاد ملی پرداخته است.

 • عرضه سیمان در بورس کالا تیر خلاص بر قلب دلالان

  عرضه سیمان در بورس کالا تیر خلاص بر قلب دلالان

  عرضه سیمان در بورس کالا تیر خلاصی بود که هلدینگ های سیمانی بر پیکره دلالان و سودجویان زده اند، دلالانی که طی دهه های متمادی توانسته بودند سودهای بسیار کلانی را کسب کنند که این موضوع به زیان مصرف کنندگان و تولیدکنندگان بود.

 • چرا توسعه گواهی سپرده کالایی در اولویت بورس‌های کالایی است؟

  یادداشت؛

  چرا توسعه گواهی سپرده کالایی در اولویت بورس‌های کالایی است؟

  جواد فلاح مدیر توسعه بازار فیزیکی بورس کالای ایران در یادداشتی به دلایل توسعه گواهی سپرده کالایی در بورس های کالایی پرداخته است. در این یادداشت اشاره شده که بازار گواهی سپرده کالایی می‌تواند مرجع قیمت نقدی برای قراردادهای مشتقه کالایی و دارایی پایه برای راه‌اندازی صندوق‌های سرمایه‌گذاری کالایی باشد و امکان گردش و افزایش نقدشوندگی کالاهای موجود در انبارها و نیز شرایط خرده‌فروشی برای تولیدکنندگان را فراهم کند.

 • واگذاری املاک زیر چراغ شفافیت بورس کالا

  یادداشت؛

  واگذاری املاک زیر چراغ شفافیت بورس کالا

  *عباس هشی کارشناس اقتصادی و حسابرس معتمد بورس آغاز عرضه املاک برخی از نهادها در بورس کالا که با واگذاری اموال غیرمنقول شرکت ها و نهادهایی نظیر شرکت عمران پردیس، بانک اقتصاد نوین و وزارت دفاع در سال ۱۳۹۹ کلید خورد، فصل جدیدی را در شیوه های واگذاری املاک و اموال نهادها باز کرد.

 • صندوق های کالایی و رونق بازار و تولید کشاورزی

  یادداشت؛

  صندوق های کالایی و رونق بازار و تولید کشاورزی

  *محمدعلی احمدزاده اصل، کارشناس ارشد بازار سرمایه صندوق‌های کالایی محصولات کشاورزی که در سال ۹۹ در بورس کالای ایران راه اندازی شد، هدفی بزرگ را دنبال می کند و آن، هدایت کم ریسک و اصولی نقدینگی و سرمایه های سرگردان به بازار محصولات کشاورزی است. براساس مطالعات، صندوق های کالایی، فرصتی برای جذب سرمایه‌های سرگردان در بازارهای مختلف هستند که برای رونق بخش کشاورزی اهمیت ویژه ای دارند.

 • توسعه گواهی سپرده کالایی با رفع ابهام مالیاتی/
اوراقی سد راه قیمت گذاری دستوری

  یادداشت؛

  توسعه گواهی سپرده کالایی با رفع ابهام مالیاتی/ اوراقی سد راه قیمت گذاری دستوری

  *مصطفی امید قائمی، کارشناس ارشد بازار سرمایه رفع ابهام مالیاتی از گواهی سپرده کالایی، اقدامی قابل تحسین بود که سال ۹۹ به ثمر نشست. با این اتفاق، دیگر گواهی سپرده کالایی مختص کالاهای کشاورزی نخواهد بود و با پیگیری بورس کالا احتمالا از این به بعد با این گواهی می‌توان برای خرید و فروش محصولات دیگر مثل محصولات پتروشیمی، ‌نفتی، صنعتی و ... هم اقدام کرد. اما این ابزار مالی تا چه اندازه برای بورس کالا مهم است و چه کارایی‌ها و مزایایی می‌تواند با خود همراه داشته باشد؟

 • امکان مدیریت نوسان قیمت مواد اولیه با کمک صندوق‌های کالایی بورس کالا

  در یادداشت سعید ترکمان مطرح شد؛

  امکان مدیریت نوسان قیمت مواد اولیه با کمک صندوق‌های کالایی بورس کالا

  سعید ترکمان عضو هیات نمایندگان اتاق ایران و رییس هیات مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر در یادداشتی که در ادامه از نظر می گذرد ضمن اشاره به رشد ۶ درصدی حجم معاملات پلیمرها در بازار اصلی بورس کالا در سال گذشته معتقد است که این رشد می‌تواند به معنی پتانسیل رشد بیش از ۱۰ درصدی حجم تولید در این صنعت باشد. به اعتقاد ترکمان، ابزارهای مالی همچون صندوق‌های کالایی می تواند یکی از اقدامات در راستای کاهش ریسک تأمین و مدیریت نوسان قیمت مواد اولیه باشد.

 • بورس‌های کالایی چگونه به کاهش تورم کمک می‌کنند؟

  نگاهی به مزایای توسعه بازارهای رسمی کالا در اقتصاد؛

  بورس‌های کالایی چگونه به کاهش تورم کمک می‌کنند؟

  بورس‌های کالا و انرژی حتی در ادبیات پولی می‌توانند سرعت‌گیرهای برجسته‌ای در برابر تورم کالاها باشند که با توجه به دادوستد نزدیک به ۱۴ درصدی کل نقدینگی کشور در سال گذشته در این دو بازار، قطعا جایگاه مهمی در اقتصاد کلان خواهند داشت. پتانسیل کاهش تقاضای پول در تامین مالی کالامحور، کاهش سرعت چرخش نقدینگی در بازار کالاهای پذیرش شده در بورس کالا و انرژی با افت جذابیت سفته‌بازی و تقلیل واسطه‌گری، پتانسیل ایجاد ابزارهای مالی پوشش ریسک و حمایت از خریدار مواد اولیه و فروشنده محصول نهایی در کنار تجمیع پایه پولی در فرآیندهای معاملاتی و مکانیزم تسویه و افت سرعت گردش پول از جمله مواردی است که می‌تواند به کاهش تورم منجر شود.

 • بررسی تغییر مقصد شمش طلا از  بازار به بورس کالا

  یادداشت؛

  بررسی تغییر مقصد شمش طلا از  بازار به بورس کالا

  براساس تفاهمنامه همکاری میان ایمیدرو، بانک ملت و معدن طلای زرشوران، مقدمات آغاز معاملات گواهی سپرده شمش طلا در بورس کالای ایران در حال فراهم شدن است که در همین زمینه محمد کشتی‌آرای نایب‌رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر تهران در یادداشتی به بررسی اثرات راه اندازی این معاملات در بورس کالا پرداخته است. به اعتقاد کشتی آرای، باید با معرفی جامع و شفاف کردن نحوه معاملات بازار ابزارهای مالی بورس کالا و اطمینان به دسترسی سریع تولیدکنندگان به شمش طلا، اعتماد فعالان صنوف طلا و سرمایه گذاران به معاملات بورسی را جلب کرد تا معاملات گواهی سپرده شمش طلا با موفقیت همراه شود.

 • تحکیم پیوند بازار سرمایه و مسکن در بستر بورس کالا 

  یادداشت؛

  تحکیم پیوند بازار سرمایه و مسکن در بستر بورس کالا 

  مصطفی امید قائمی، نخستین مدیرعامل فرابورس ایران رنج شفاف نبودن بازار املاک و قیمت‌های ناعادلانه، سال‌هاست وبال گردن اقتصاد ایران شده است که در همین حوزه پیشنهاد عرضه املاک در بورس کالا از اقدامات بسیار خوبی است که به شفافیت این بازار کمک شایانی می‌کند. هرچند عوامل بسیاری بر روی قیمت یک ملک تاثیر می‌گذارد اما شفاف شدن بازار مسکن از طریق عرضه املاک در بورس کالا می‌تواند به مرور تاثیر مثبتی بر افزایش تولید و کاهش قیمت در این بازار داشته باشد. 

 • اتحاد ارکان بازار سرمایه در مقابل تصمیم غیرکارشناسی وزارت صمت

  یادداشت؛

  اتحاد ارکان بازار سرمایه در مقابل تصمیم غیرکارشناسی وزارت صمت

  در اتفاقات اخیری که برای بازار فولاد کشور مطرح شد و وزارت صنعت، معدن و تجارت به دنبال اجرایی کردن قیمت‌گذاری دستوری این محصول در بورس کالا بود، با توجه به وجود دلایل قوی کارشناسی در نادرست بودن این پیشنهاد، اتحاد بی‌سابقه‌ای در بازار سرمایه کشور شکل گرفت تا جلوی اجرایی شدن این تصمیم نادرست که به زیان بخش واقعی تولید و مصرف‌کننده بود و تنها توزیع رانت گسترده برای عده‌ای خاص را به دنبال داشت، گرفته شود.

 • انجمن های رانت خواری

  یادداشت؛

  انجمن های رانت خواری

  ​​​​​​​محمدحسنی سعدی سخنگوی بورس کالای ایران در یادداشتی که امروز در روزنامه همشهری منتشر شده است، ظهور برخی تولیدکننده نماها در قالب یک انجمن یا تشکل جدید را مورد بررسی قرار داده است.

 • اثرات مطلوب ورود زنجیره تولید به بورس کالا در توسعه صنعت فولاد

  یک کارشناس بازار سرمایه در یادداشتی بررسی کرد؛

  اثرات مطلوب ورود زنجیره تولید به بورس کالا در توسعه صنعت فولاد

  مسعود پرور، کارشناس بازار سرمایه در یادداشتی به اثرات ورود زنجیره تولید به بورس کالا در توسعه صنعت فولاد پرداخته است. وی معتقد است ورود کلیه فعالان صنعت فولاد به عرضه محصولات خود در بورس و ایجاد فرصت برابر و عادلانه در فروش و تأمین مواد اولیه قطعا به نفع تولید در کل زنجیره خواهد بود.

 • مکانیسم بورس کالا پایانی برای مزایده‌های غیرشفاف املاک

  یادداشتی به بهانه عرضه ملک وزارت دفاع؛

  مکانیسم بورس کالا پایانی برای مزایده‌های غیرشفاف املاک

  علی آبنیکی، کارشناس و تحلیل‌گر بازار سرمایه در یادداشتی که در ادامه از نظر می گذرد به موضوع عرضه زمین وزارت دفاع در بورس کالا که به عنوان چهارمین عرضه در تابلو املاک و مستغلات و نخستین عرضه ملک از سوی یک وزارتخانه فردا ۹۹/۰۹/۰۹ روی تابلوی بورس کالا می رود، پرداخته است.

 • لزوم توجه به همه ابزارهای مالی برای سرمایه‌گذاری در بورس

  یادداشت؛

  لزوم توجه به همه ابزارهای مالی برای سرمایه‌گذاری در بورس

  سیاوش وکیلی مدیر روابط عمومی سازمان بورس و اوراق بهادار در بخشی از یادداشتی که در ادامه از نظر می گذرد عنوان کرد: بازارهای اوراق بهادار برای سرمایه گذارانی که محافظه کارتر هستند و تمایل به نرخ های سود بدون ریسک یا کم ریسک را دارند انواع ابزارهای درآمد ثابت یا fixe income شامل اوراق مرابحه و مرابحه عام، اسناد و اوراق خزانه، اوراق مشارکت، خرید دین، رهنی، وکالت و وکالت عام، اجاره، ساخت، منفعت، استصناع و گواهی سپرده را در جعبه ابزار مالی خود دارد، این ابزارها از حیث تنوع نسبت به سایر بازارهای مالی کشورهای اسلامی کم نظیر هستند.

 • آینده بازارها از نگاه سلاح ورزی

  یادداشت؛

  آینده بازارها از نگاه سلاح ورزی

  حسین سلاح ورزی عضو شورای عالی بورس طی یادداشتی، تورم و نااطمینانی را به عنوان دو بازیگر کلیدی در بازارهای مالی ایران دانسته است. سلاح ورزی معتقد است:« با انتشار خبر ضریب ایمنی بسیار بالای واکسن کرونای پی فایزر، عامل قدرتمندتری در مسیر قیمت گذاری کامودیتی و مرکانتیل مداخله کرده و در صورت اخذ مجوز این واکسن، که حالا دیگر بسیار محتمل به نظر می رسد، باید انتظار رشد قیمت نفت و فلزات اساسی و در مقابل کاهش قیمت طلا را داشت. در نظر گرفتن دو عامل رشد قیمت ارز با محرک ادامه شرایط تورمی و رشد قیمت نفت و فلزات اساسی در بازارهای جهانی، بورس ایران محرک قدرتمندی برای رشد پیدا کرده است؛ اما ... » در ادامه، متن این یادداشت آمده است.

 • چرا گواهی سپرده شمش طلا، ابزاری سودمند است؟

  یادداشت؛

  چرا گواهی سپرده شمش طلا، ابزاری سودمند است؟

  علی آبنیکی کارشناس بازار سرمایه در یادداشتی به بررسی مزایای راه اندازی معاملات گواهی سپرده شمش طلا در بورس کالا، اهمیت صنعت طلا در کشور و تامین مالی بخش تولید از بازار سرمایه پرداخته است که در کالاخبر می خوانید.

 • ۴ عامل رونق بخشی به معاملات گواهی سپرده شمش طلا/ بورس کالا مرجع اصلی مبادلات طلا می شود

  یادداشت؛

  ۴ عامل رونق بخشی به معاملات گواهی سپرده شمش طلا/ بورس کالا مرجع اصلی مبادلات طلا می شود

  بهروز شهدایی، کارشناس بازار سرمایه در یادداشتی با اشاره به راه اندازی معاملات گواهی سپرده شمش طلا در بورس کالا، تاکید دارد: باید شرایطی مهیا شود تا شمش طلای معدن زرشوران و سایر معادن به صورت مطلق در بازارهای بورس کالا عرضه شوند تا به مرور شاهد تبدیل شدن تابلوی بورس کالا به مرجع و برند اصلی بازار طلا باشیم.

 • بازار آتی سکه احیا می شود؟

  بازار آتی سکه احیا می شود؟

  یک فعال بازار سرمایه در یادداشتی متوقف شدن معاملات آتی سکه را سبب هدررفت هزینه فرصتی دانست که بابت پویایی این بازار پرداخت شده بود. به اعتقاد وی، با این کار پول از این بازار به سمت بازارهای نقدی جریان پیدا کرد و باعث ایجاد التهاب در بازار نقدی طلا خواهد شد.

 • چالش‌های نظام قیمت‌گذاری سنگ آهن در ایران

  طی یادداشتی بررسی شد؛

  چالش‌های نظام قیمت‌گذاری سنگ آهن در ایران

  فرآیند قیمت‌گذاری مهم‌ترین جزء از مدل هر کسب و کار است و تصمیم‌ها راجع به آن تاثیر زیادی روی سودآوری بنگاه می‌گذارد. هر بنگاه اقتصادی باید محصولاتش را به‌گونه‌ای قیمت‌گذاری کند که بتواند درآمدهایی متناسب با ارزش ارائه شده به مشتری به‌دست آورد و از این طریق موقعیتش را نسبت به مشتریان، کالاهای مکمل، رقبا و تازه‌واردان بالقوه حفظ کند. با این حال، در قیمت‌گذاری سنگ آهن ظاهرا هیچ استراتژی وجود ندارد یا در استراتژی تعیین قیمت آن هیچ اصلی رعایت نمی‌شود!

 • ایجاد نظام یکپارچه انبارداری با محوریت بورس کالا

  آسیب شناسی مرکز پژوهش های مجلس در خصوص نظام انبارداری در ایران؛

  ایجاد نظام یکپارچه انبارداری با محوریت بورس کالا

  مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی به آسیب شناسی نظام انبارداری در ایران پرداخته و ضمن بررسی تجربه کشورهای موفق و ارایه پیشنهادهای اصلاحی، تجربیات و ظرفیت های بورس کالای ایران در زمینه انبارداری و سیستم قبض انبار را به عنوان فرصتی برای ایجاد نظام یکپارچه انبارداری و به روز رسانی قانون انبار در کشور اعلام کرده است.

 • جای خالی معاملات آتی سکه

  جای خالی معاملات آتی سکه

  با وجود معاملات آتی سکه، ما مدلی از بازار در حوزه طلا را داشتیم که مخاطبان و علاقمندان خودش را داشت و بخشی از نقدینگی سرمایه گذاران نیز به سمت این معاملات حرکت می کرد اما با توقف غیر منطقی بازار آتی سکه، این بستر جذاب و شفاف را از خودمان گرفتیم.

 • حمایت‌های ضدتولید

  یادداشت؛

  حمایت‌های ضدتولید

  فرض کنید یک تولیدکننده هستید. وقتی حاشیه سود فروش مواداولیه‌ای که با قیمت دولتی دریافت می‌کنید در بازار آزاد بالای ۵۰درصد است درحالی‌که اگر مواداولیه را صرف تولید کنید با همه ریسک‌ها و دردسرهای موجود نهایتا ۲۰تا ۳۰درصد سود عاید شما می‌کند که احتمالا با تأخیر تبدیل به نقدینگی می‌شود شما کدام گزینه را انتخاب می‌کنید؟ این داستان تلخ حمایت‌های دولتی از بخش تولید است.

 • اندراحوالات معاملات اسلب/
ایجاد شفافیت به کمک سازوکار بورس کالا

  یادداشت یک کارشناس بازار فولاد؛

  اندراحوالات معاملات اسلب/ ایجاد شفافیت به کمک سازوکار بورس کالا

  معاملات اسلب از سال ۹۷ از رینگ معاملاتی بورس کالا خارج و مقرر شد این معامله میان خریدار و فروشنده انجام شود. همین موضوع نیز زمینه کاهش شفافیت معاملات اسلب را فراهم کرد، چراکه در روند فروش یک محصول خارج از بورس کالا امکان پیگیری معاملات به‌طور کامل ممکن نیست.

 • «آتی زعفران» به مرجع قیمت روز زعفران تبدیل شده است

  «آتی زعفران» به مرجع قیمت روز زعفران تبدیل شده است

  نزدیک به دو سال است که از ورود زعفران به بورس کالا و قرارداد های آتی می گذرد و رفته رفته این بازار توانسته است به جایگاهی رسمی برای تجار و کشاورزان و فضایی شفاف برای آگاهی از قیمت روز زعفران تبدیل شود.

 • «قیمت گذاری دستوری» نقطه مقابل عدالت است

  یادداشتی به قلم موسی غنی نژاد؛

  «قیمت گذاری دستوری» نقطه مقابل عدالت است

  یکی از معضلات اقتصاد ایران از گذشته‌های دور درک نادرست از مفهوم قیمت در اقتصاد و کارکرد آن در نظام بازار است که متاسفانه ذهن اکثر سیاستمداران و حتی برخی اقتصاددانان را پر کرده است. قیمت نقش اطلاع‌رسانی دارد، یعنی کمیابی نسبی کالاها، خدمات و دارایی‌های مورد معامله در بازار را به اطلاع خریداران و فروشندگان می‌رساند. اگر این اطلاع‌رسانی به‌درستی انجام شود، دادوستدکنندگان در بازار بخت بیشتری خواهند داشت تا تصمیماتی که می‌گیرند قرین موفقیت باشد و به‌اصطلاح تخصیص منابع کمیاب به‌طور بهینه‌ای صورت گیرد.

 • «اوراق سلف خودرو» میان‌بر تأمین مالی خودروسازان

  «اوراق سلف خودرو» میان‌بر تأمین مالی خودروسازان

  این روزها بحث عرضه خودرو در بورس کالا و البته تأمین مالی خودروسازان از طریق انتشار اوراق سلف موازی استاندارد از سوی برخی کارشناسان مطرح می شود که «امراللّه امینی»، از کارشناسان این حوزه و استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی، نیز ورود خودروسازان به بورس کالا برای تأمین مالی را از راهکارهای مناسب می داند.

 • بورس کالا؛ پل ارتباطی خودروسازان و مصرف کنندگان

  در یادداشتی بررسی شد؛

  بورس کالا؛ پل ارتباطی خودروسازان و مصرف کنندگان

  معضلات چندین ساله قیمت گذاری دستوری خودرو، چالش های به وجود آمده بر سر راه تصمیم های شورای رقابت و پیشنهاد فعالان صنعت خودرو برای حل معضل قیمت گذاری و تامین مالی صنعت خودرو از مسیر بورس کالا در یادداشت پیش رو بررسی شده است.

 • ویلموتس های اقتصاد ایران را دریابیم! 

  کاش صنعت هم به اندازه فوتبال جذاب بود؛

  ویلموتس های اقتصاد ایران را دریابیم! 

  «فوتبال» این ورزش جذاب که هر اتفاق ریز و درشت آن می تواند حداقل چند روزی افکار عمومی را تحت تاثیر قرار دهد. سوژه داغ این روزهای رسانه ها و عموم مردم نیز جریمه سنگین فوتبال ایران از سوی فیفا در پرونده مارک ویلموتس، سرمربی ناکام تیم ملی فوتبال ایران است؛ اما این هیاهوی رسانه ای که به واسطه سهل انگاری ۱۶۵میلیارد تومانی فدراسیون فوتبال به پا شده و مورد توجه رسانه ها و مردم قرار گرفته در شرایطی است که هر روز می توان ردپای ده ها ویلموتس را در اقتصاد ایران به خصوص در حوزه قیمت گذاری کالاها و هدر رفت منابع کشور و بیت المال دید.

 • نقش مهم فرهنگ سازی در توسعه ابزارهای مالی بورس کالا

  یادداشت حسین عبده­ تبریزی به مناسبت سالروز آغاز به کار «کالاخبر»؛

  نقش مهم فرهنگ سازی در توسعه ابزارهای مالی بورس کالا

  پایگاه اطلاع­ رسانی کالاخبر به همراه سایر سایت­ های اطلاع­ رسانی تخصصی بازار سرمایه با توجه به ظرفیت­ های بالای بازار سرمایه در اقتصاد ایران، راهی طولانی در حوزه آموزش، فرهنگ ­سازی و اطلاع­ رسانی در پیش دارند.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش